Հանքարդյունաբերության մրցունակության բարձրացումը, արտադրական գործընթացների թվայնացումը, արհեստական բանականության և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը դարձել են Seaside Startup Summit-ի շրջանակում անցկացված Mining Innovation Summit-ի առանցքային թեմաները։ Համաժողովը մեկ հարթակում համախմբել էր հանքարդյունաբերության, տեխնոլոգիական ոլորտի, ստարտափ էկոհամակարգի, պետական կառույցների և միջազգային գործընկերների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու Հայաստանի տնտեսության երկու կարևոր ուղղությունների համագործակցության նոր հնարավորությունները:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանի խոսքով՝ մարդկության տեխնոլոգիական առաջընթացն անհնար է պատկերացնել առանց մետաղների, իսկ դրանց արդյունավետ և պատասխանատու օգտագործման կարևոր բաղադրիչը թվային տեխնոլոգիաների ներդրումն է:
«Հայաստանն ունի ներուժ, մենք ընդերքով հարուստ երկիր ենք, և այդ ներուժը պետք է ճիշտ օգտագործենք՝ ի շահ մեր պետության, ի շահ մեր տնտեսական զարգացման։ Ինչպես ցանկացած արդի ոլորտ, հանքարդյունաբերությունն էլ, բնականաբար, առանց թվային տեխնոլոգիաների անհնար է աշխատի»,-ասաց Ջհանյանը:
ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, թվայնացման գծով տնօրեն Սադըկ Ազիմովը վստահ է, որ հանքահարստացման ոլորտում նույնիսկ փոքր սխալը կարող է զգալի տնտեսական հետևանքներ ունենալ, ուստի արտադրական գործընթացների կառավարման, որակի վերահսկման և ռեսուրսների պլանավորման թվային համակարգերը դարձել են ռազմավարական անհրաժեշտություն:
«Հանքարդյունաբերության ոլորտը նաև պատրաստ է ներդրումներ կատարել տեխնոլոգիաներում, քանի որ այն այդ տեխնոլոգիաների խոշոր սպառողներից է, և դրանց կիրառումը չափազանց կարևոր է ոլորտի համար»,-նշեց Ազիմովը:
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը նշեց, որ նման նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս ոչ միայն ներկայացնել հանքարդյունաբերության դերը Հայաստանի տնտեսության մեջ, այլև նորարարական գաղափարներ ներգրավել ոլորտ:
«Սա լավ հարթակ է նորարարական ստարտափներ և գաղափարներ առաջարկելու, որոնք հետագայում կարող են զարգանալ և էապես նպաստել հանքարդյունաբերության թվային զարգացմանը»,-կարծում է Վարդանյանը:
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինն արդեն լայնորեն կիրառում է թվային տեխնոլոգիաներ՝ վերահսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով:
«Հանքարդյունաբերության ոլորտում մենք բավականին լավ արդյունքներ ունենք այն իմաստով, որ խախտումներն ավելի քիչ են արձանագրվում»,-ասաց նա:
«Լիդիան Հայաստան» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը ևս կարևորեց տեխնոլոգիաների դերը՝ նշելով, որ տվյալների հավաքագրումը, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգը և թվային լուծումների ներդրումն արդեն դարձել են ժամանակակից հանքարդյունաբերության անբաժանելի մասը:
Mining Innovation Summit-ի գլխավոր գործընկերն է ԶՊՄԿ-ն:
Seaside Startup Summit-ը մեկնարկել է հուլիսի 27-ին և մեկ շաբաթ շարունակ Սևանի ափին կհամախմբի ստարտափների, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, բիզնեսի և ներդրումային համայնքի ներկայացուցիչներին:

Будущее горной промышленности в цифровых решениях
Повышение конкурентоспособности горной промышленности, цифровизация производственных процессов, применение искусственного интеллекта и инновационных технологий стали ключевыми темами Mining Innovation Summit, проведенного в рамках Seaside Startup Summit. Конференция объединила представителей горной отрасли, технологического сектора, стартап-экосистемы, государственных структур и международных партнеров для обсуждения новых возможностей сотрудничества в двух важных направлениях экономики Армении:
Первый заместитель генерального директора «Зангезурского медно-молибденового комбината» Вартан Джаханян отметил, что технологический прогресс человечества невозможно представить без металлов, а важным компонентом их эффективного и ответственного использования является внедрение цифровых технологий:
«У Армении есть потенциал, мы страна, богатая недрами, и этот потенциал необходимо правильно использовать на благо нашего государства и для экономического развития. Как и в любой современной отрасли, горная промышленность, безусловно, не может работать без цифровых технологий», - сказал Джаханян:
Заместитель генерального директора ЗПМК, директор по цифровизации Садик Азимов уверен, что даже небольшая ошибка в горнодобывающей отрасли может иметь значительные экономические последствия, поэтому цифровые системы управления производственными процессами, контроля качества и планирования ресурсов стали стратегической необходимостью:
«Горная отрасль также готова инвестировать в технологии, так как она является одним из крупных потребителей этих технологий, и их применение крайне важно для сектора», - отметил Азимов:
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Асатур Вартанян отметил, что такие инициативы дают возможность не только продемонстрировать роль горной промышленности в экономике Армении, но и привлечь инновационные идеи в отрасль:
«Это хорошая платформа для предложения инновационных стартапов и идей, которые могут развиваться и значительно способствовать цифровому развитию, трансформации и технологическому перевооружению горной промышленности», - считает Вартанян:
Государственная инспекция охраны окружающей среды и недр уже широко применяет цифровые технологии для повышения эффективности контроля:
«В горной отрасли у нас довольно хорошие результаты в том смысле, что нарушения фиксируются реже», - сказал он:
Генеральный директор компании «Лидиян Армения» Гайк Алоян также подчеркнул важность технологий, отметив, что сбор данных, мониторинг окружающей среды и внедрение цифровых решений уже стали неотъемлемой частью современной горной промышленности:
Главным партнером Mining Innovation Summit является ЗПМК:
Seaside Startup Summit начался 27 июля и в течение недели будет собирать стартапы, представителей сектора информационных технологий, бизнеса и инвестиционного сообщества на берегу Севана: