Հանցավոր կազմակերպությունը հափշտակել է 538 մլն դրամ, կատարել փողերի լվացում
Հայաստանի քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ս.Չ.-ն 2021-2025 թվականների ընթացքում անդամակցելով հանցավոր կազմակերպությանը, հանդիսանալով համակարգչային հափշտակություններ և փողերի լվացում կատարելու նպատակով ստեղծված ընկերության տնօրեն, ստեղծել և գործարկել է կեղծ կամ ձևական բովանդակությամբ համացանցային կայքեր և ինտերնետային հարթակներ:
«Վերոնշյալ ընկերության բանկային հաշիվների հիման վրա բանկերից ստացվել և գործարկվել են քարտային և հեռավար վճարումներ իրականացնող վճարային տերմինալներ, որոնցում առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության մուտքագրվել են ապօրինի ձեռք բերված՝ արտասահմանյան երկրների բանկերի կողմից թողարկված հազարավոր քարտապանների բանկային գաղտնիք կազմող տվյալներ (քարտի համար, քարտապանի անուն և ազգանուն, քարտի անվտանգության կոդ, գործողության ժամկետ և այլ նույնականացնող տեղեկատվություն)։ Այնուհետև, նշված տվյալների օգտագործմամբ իրականացված գործարքները ներկայացվել են իբր համացանցային գնումներ կամ ապրանքների և ծառայությունների ձեռքբերում, մինչդեռ իրականում որևէ ապրանք կամ ծառայություն չի տրամադրվել, ինչի արդյունքում հանցավոր կազմակերպության անդամներն ապօրինի, անհատույց իրենցն են դարձրել տուժող քարտապաններին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 538 մլն 366 հզր 761 ՀՀ դրամ գումարը։
Միաժամանակ, Ս․Չ․-ն հանցավոր կազմակերպության մյուս անդամների հետ վերը նշված հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի՝ 538 մլն 366 հզր 761 ՀՀ դրամի ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու և թաքցնելու նպատակով, իրենց անվամբ ստեղծված ընկերությունների, ինչպես նաև հայրենասիրական-բարեգործական հասարակական կազմակերպության միջոցով կատարել են բազմաթիվ փոխանցումներ, բանկերում քողարկել առկա միջոցների առաջացումը, կոնվերտացումը, հափշտակված գումարները փոխանցել ինչպես իրենց, այնպես էլ հանցակիցների կողմից փաստացի տնօրինվող բանկային հաշիվներին և էլեկտրոնային դրամապանակներին, իրենց անվամբ գրանցված ընկերությունների խաղային հաշիվներին, կատարել խաղադրույքներ, որից հետո, հաշիվներին կուտակված գումարները փոխանցել են իրենց կողմից տնօրինվող բանկային քարտերին և էլեկտրոնային դրամապանակներին, կազմել և ներկայացրել կեղծ փոխառության պայմանագիր, հիշյալ միջոցներով ձեռք բերել կրիպտոակտիվներ և օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ս.Չ.-ի նկատմամբ, հսկող դատախազի որոշմամբ, հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Հանցավոր կազմակերպության մասնակցի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Преступная организация похитила 538 млн драмов, совершила отмывание денег
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, занимающемся киберпреступлениями и преступлениями в сфере высоких технологий, в ходе предварительного расследования уголовного дела были получены очевидные фактические данные о том, что С.Ч. в период с 2021 по 2025 годы, будучи членом преступной организации и директором компании, созданной с целью совершения компьютерных хищений и отмывания денег, создал и запустил фальшивые или формальные интернет-сайты и интернет-платформы.
«На основании банковских счетов указанной компании были получены и запущены платежные терминалы, осуществляющие карточные и удаленные платежи, в которые без законного, договорного или иного правомерного основания были введены незаконно полученные данные банковской тайны тысяч карточных владельцев, выпущенных банками иностранных государств (номер карты, имя и фамилия владельца карты, код безопасности карты, срок действия и другая идентифицирующая информация). Затем сделки, осуществленные с использованием указанных данных, были представлены как будто это интернет-покупки или приобретение товаров и услуг, в то время как на самом деле никакие товары или услуги не были предоставлены, в результате чего члены преступной организации незаконно присвоили себе особенно крупную сумму в 538 млн 366 тыс. 761 драм.
Одновременно С.Ч. с другими членами преступной организации, с целью искажения и сокрытия источника происхождения указанного имущества в размере 538 млн 366 тыс. 761 драм, осуществили множество переводов через созданные на их имя компании, а также через патриотическую благотворительную организацию, скрывая появление наличных средств в банках, конвертацию, перевод украденных денег как на свои, так и на банковские счета и электронные кошельки, фактически управляемые сообщниками, на игровые счета зарегистрированных на их имя компаний, делали ставки, после чего накопленные на счетах деньги переводились на банковские карты и электронные кошельки, находящиеся под их контролем, составили и представили подложный кредитный договор, с помощью указанных средств приобрели криптоактивы и легализовали особенно крупную сумму, полученную преступным путем», – сообщается в распространенном пресс-релизе Следственного комитета.
В отношении С.Ч. по решению прокурора возбуждено публичное уголовное преследование за участие в преступной организации, совершение особо крупного компьютерного хищения и отмывания денег в особо крупном размере.
Уголовное дело в отношении участника преступной организации направлено с обвинительным заключением прокурору.