ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Քևին Ուորշը Վայոմինգում կայացած ամենամյա հանդիպման ժամանակ հստակ հասկացրել է, որ ցանկանում է տեսնել բազային գնաճի կայուն նվազում։ Սակայն այս շաբաթ հրապարակված տվյալները դրա օգտին քիչ փաստարկներ տվեցին, գրում է Bloomberg-ը։
ԱՄՆ-ում անձնական սպառման ծախսերի գների ինդեքսը՝ առանց սննդամթերքի և էներգակիրների, հուլիսին աճել է սպասումներին համապատասխան, սակայն տարեկան ցուցանիշը մնացել է 3.3% մակարդակում։ Միևնույն ժամանակ սպառողական ծախսերը գրեթե չեն աճել, ինչը վկայում է ամռան սկզբի ուժեղ ակտիվությունից հետո տնտեսության որոշակի սառեցման մասին։
Երկրորդ եռամսյակում ԱՄՆ կորպորատիվ շահույթն աճել է գրեթե 10%-ով։ Հարկումից հետո շահույթի հարաբերակցությունը համախառն ավելացված արժեքին բարձրացել է 18.2%-ից մինչև ռեկորդային 19.4%՝ արտացոլելով ուժեղ հաշվետու սեզոնը, գների բարձրացումն ու սպառողական պահանջարկի կայունությունը։
Գերմանիայի տնտեսությունը երկրորդ եռամսյակում աճել է ավելի արագ, քան նախապես գնահատվում էր, իսկ բիզնեսի սպասումների հիմնական ցուցանիշը հասել է ամենաբարձր մակարդակին Իրանի հետ պատերազմին նախորդող շրջանից ի վեր։ Միևնույն ժամանակ Իսպանիայում և Ֆրանսիայում գնաճն արագացել է՝ ուժեղացնելով հաջորդ ամիս տոկոսադրույքների բարձրացման օգտին փաստարկները։
Չինաստանում արդյունաբերական շահույթի աճը դանդաղել է երրորդ ամիսն անընդմեջ՝ հասնելով այս տարվա ամենացածր տեմպին։ Թուլացող ներքին պահանջարկն ու ավելի վաղ արձանագրված նավթի գների աճի ազդեցության նվազումը լրացուցիչ ճնշում են գործադրում ընկերությունների վրա։
Կանադայի ընթացիկ հաշվի ավելցուկը ավելի քան երկու անգամ գերազանցել է տնտեսագետների կանխատեսումները՝ հում նավթի և բիտումի արտահանման ռեկորդային աճի շնորհիվ։ Սա երկրին որոշակի արտաքին առևտրային «բարձիկ» է տալիս ԱՄՆ-ի հետ սրվող մաքսատուրքային վեճի պայմաններում։
Թաիլանդի կենտրոնական բանկը երրորդ նիստն անընդմեջ պահպանել է հիմնական տոկոսադրույքը՝ նշելով, որ քաղաքականությունը կմնա խթանող։ Կարգավորիչը նաև ազդակ է տվել, որ անհրաժեշտության դեպքում դեռ ունի փոխառությունների արժեքը նվազեցնելու հնարավորություն։ Արտահանումը և ներդրումները շարունակում են շահել արհեստական բանականության ոլորտի բումից, իսկ պետական խթանները նպաստում են տնտեսության վերականգնմանը։
Ավստրալիայում տնային տնտեսությունների ծախսերը հուլիսին աճել են սպասվածից ավելի արագ՝ ցույց տալով պահանջարկի կայունությունը նույնիսկ տարվա սկզբի երեք տոկոսադրույքային բարձրացումներից հետո։
Բրազիլիայում տարեկան գնաճը օգոստոսի սկզբին նվազել է նպատակային միջակայքի վերին սահմանից ցածր՝ թուլացնելով կենտրոնական բանկի նկատմամբ ճնշումը։ Մեքսիկայի տնտեսությունն երկրորդ եռամսյակում ժամանակավորապես վերականգնվել է, իսկ գնաճը բարձրացել է թիրախային միջակայքի միջնակետից վեր՝ ամրապնդելով սպասումները, որ տոկոսադրույքները կմնան անփոփոխ։
Բացի Թաիլանդից, Պարագվայի, Ղրղզստանի, Գվատեմալայի և Բոտսվանայի կենտրոնական բանկերը ևս պահպանել են տոկոսադրույքները։ Հարավային Կորեայի և Ֆիլիպինների կենտրոնական բանկերը կրկին բարձրացրել են դրանք, մինչդեռ Հունգարիայում տոկոսադրույքը նվազեցվել է երրորդ անգամ անընդմեջ։

Мировая экономика на фоне новых сигналов инфляции, процентных ставок и роста
Президент Федеральной резервной системы США Кевин Уорш на ежегодной встрече в Вайоминге четко дал понять, что хочет видеть стабильное снижение базовой инфляции. Однако опубликованные на этой неделе данные предоставили мало аргументов в пользу этого, сообщает Bloomberg.
Индекс цен на личные потребительские расходы в США, без учета продуктов питания и энергетических носителей, в июле вырос в соответствии с ожиданиями, однако годовой показатель остался на уровне 3,3%. В то же время потребительские расходы практически не увеличились, что свидетельствует о некотором охлаждении экономики после сильной активности в начале лета.
Во втором квартале корпоративная прибыль в США выросла почти на 10%. Соотношение прибыли после налогообложения к валовому добавленному продукту увеличилось с 18,2% до рекордных 19,4%, что отражает сильный отчетный сезон, рост цен и стабильный потребительский спрос.
Экономика Германии во втором квартале выросла быстрее, чем ожидалось, а основной индекс деловых ожиданий достиг самого высокого уровня с момента войны с Ираном. В то же время в Испании и Франции инфляция ускорилась, что усилило аргументы в пользу повышения процентных ставок в следующем месяце.
В Китае рост промышленной прибыли замедлился третий месяц подряд, достигнув самого низкого темпа в этом году. Слабый внутренний спрос и снижение влияния ранее зафиксированного роста цен на нефть оказывают дополнительное давление на компании.
Текущий счет Канады превысил прогнозы экономистов более чем в два раза благодаря рекордному росту экспорта сырой нефти и битума. Это дает стране определенный внешний торговый «пояс безопасности» на фоне обостряющегося тарифного спора с США.
Центральный банк Таиланда в третий раз подряд сохранил ключевую процентную ставку, отметив, что политика останется стимулирующей. Регулятор также дал сигнал о том, что при необходимости у него все еще есть возможность снизить стоимость заимствований. Экспорт и инвестиции продолжают выигрывать от бума в области искусственного интеллекта, а государственные стимулы способствуют восстановлению экономики.
В Австралии расходы домохозяйств в июле выросли быстрее, чем ожидалось, что свидетельствует о стабильности спроса даже после трех повышений процентных ставок в начале года.
В Бразилии годовая инфляция в начале августа снизилась ниже верхней границы целевого диапазона, что ослабило давление на центральный банк. Экономика Мексики во втором квартале временно восстановилась, а инфляция выросла выше средней точки целевого диапазона, что укрепило ожидания, что процентные ставки останутся без изменений.
Кроме Таиланда, центральные банки Парагвая, Кыргызстана, Гватемалы и Ботсваны также сохранили процентные ставки. Центральные банки Южной Кореи и Филиппин снова повысили их, в то время как в Венгрии процентная ставка была снижена в третий раз подряд.