Համաշխարհային ապրանքաշրջանառությունը 12.5%-ով աճել է
2026 թվականի առաջին կիսամյակում համաշխարհային ապրանքաշրջանառությունն աճել է 12.5%-ով, ինչը մեծապես պայմանավորված է Հորմուզի նեղուցի փակվելուց հետո գների աճով: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում:
«2026 թվականի առաջին կիսամյակում համաշխարհային ապրանքների առևտրի ծավալը հասել է մոտ 13.7 տրիլիոն դոլարի՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 12.5%-ով», – ասվում է զեկույցում:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ այս աճի զգալի մասը պայմանավորված է ոչ թե առևտրի ծավալների ավելացմամբ, այլ գների բարձրացմամբ:
«Հորմուզի նեղուցով նավագնացության խափանումները, էներգակիրների մատակարարումների հետ կապված մտահոգությունների հետ մեկտեղ, հանգեցրել են էներգամատակարարման, փոխադրումների, լոգիստիկայի և արտադրության ծախսերի աճի։ Միջազգային առևտրում ապրանքների գներն առաջին եռամսյակում աճել են մոտ 3.6%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակում, ըստ գնահատականների, աճը կազմել է մոտ 5%», – հայտնել են UNCTAD-ում:
Ծառայությունների առևտրի ծավալն աճել է 10.5%-ով:
Ընդհանուր առմամբ՝ ապրանքների և ծառայությունների առևտրի աճը համաշխարհային ապրանքաշրջանառության ծավալն ավելացրել է մոտ 2 տրիլիոն դոլարով, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում տարեկան ռեկորդային ցուցանիշ գրանցելու համար:
Առևտրի ծավալներն աճել են 38%-ով ռազմավարական նշանակություն ունեցող հանքային հումքի հատվածում, 25%-ով՝ կիսահաղորդիչների, 15%-ով՝ մարտկոցների, 14%-ով՝ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) արտադրանքի և 11%-ով՝ էլեկտրամոբիլների ոլորտներում:
Միևնույն ժամանակ նվազել է քիմիական արդյունաբերության արտադրանքի, սև մետաղների և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման համար նախատեսված որոշ տեսակի սարքավորումների առևտուրը։ UNCTAD-ում հայտնել են, որ հանածո վառելիքի առևտրի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել գների բարձրացմամբ:
Արևելյան Ասիան գրանցել է ամենամեծ աճը, իսկ արտահանման և ներմուծման հիմնական շարժիչ ուժերը դարձել են Չինաստանն ու Հարավային Կորեան:

Мировая товарооборот увеличился на 12.5%
В первом полугодии 2026 года мировой товарооборот увеличился на 12.5%, что в значительной степени связано с ростом цен после закрытия Ормузского пролива. Об этом говорится в отчете Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD).
«В первом полугодии 2026 года объем мировой торговли товарами составил около 13.7 триллиона долларов, увеличившись на 12.5% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года», – говорится в отчете.
При этом отмечается, что значительная часть этого роста обусловлена не увеличением объемов торговли, а ростом цен.
«Перебои в навигации через Ормузский пролив, наряду с опасениями по поводу поставок энергетических ресурсов, привели к росту затрат на энергоснабжение, транспортировку, логистику и производство. Цены на товары в международной торговле в первом квартале выросли примерно на 3.6%, а во втором квартале, по оценкам, рост составил около 5%», – сообщили в UNCTAD.
Объем торговли услугами увеличился на 10.5%.
В целом рост торговли товарами и услугами увеличил объем мирового товарооборота примерно на 2 триллиона долларов, что создает предпосылки для достижения рекордных показателей в годовом исчислении.
Объемы торговли увеличились на 38% в секторе стратегически важных минеральных ресурсов, на 25% в полупроводниках, на 15% в батареях, на 14% в информационных и коммуникационных технологиях (ИКТ) и на 11% в области электромобилей.
В то же время снизилась торговля некоторыми видами оборудования, предназначенного для химической промышленности, черных металлов и возобновляемых источников энергии. В UNCTAD сообщили, что рост торговли ископаемым топливом в основном был обусловлен ростом цен.
Восточная Азия зафиксировала наибольший рост, а основными движущими силами экспорта и импорта стали Китай и Южная Корея.