Համաշխարհային ապրանքաշրջանառությունը 12.5%-ով աճել է
2026 թվականի առաջին կիսամյակում համաշխարհային ապրանքաշրջանառությունն աճել է 12.5%-ով, ինչը մեծապես պայմանավորված է Հորմուզի նեղուցի փակվելուց հետո գների աճով: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) զեկույցում:
«2026 թվականի առաջին կիսամյակում համաշխարհային ապրանքների առևտրի ծավալը հասել է մոտ 13.7 տրիլիոն դոլարի՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 12.5%-ով», – ասվում է զեկույցում:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ այս աճի զգալի մասը պայմանավորված է ոչ թե առևտրի ծավալների ավելացմամբ, այլ գների բարձրացմամբ:
«Հորմուզի նեղուցով նավագնացության խափանումները, էներգակիրների մատակարարումների հետ կապված մտահոգությունների հետ մեկտեղ, հանգեցրել են էներգամատակարարման, փոխադրումների, լոգիստիկայի և արտադրության ծախսերի աճի։ Միջազգային առևտրում ապրանքների գներն առաջին եռամսյակում աճել են մոտ 3.6%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակում, ըստ գնահատականների, աճը կազմել է մոտ 5%», – հայտնել են UNCTAD-ում:
Ծառայությունների առևտրի ծավալն աճել է 10.5%-ով:
Ընդհանուր առմամբ՝ ապրանքների և ծառայությունների առևտրի աճը համաշխարհային ապրանքաշրջանառության ծավալն ավելացրել է մոտ 2 տրիլիոն դոլարով, ինչը նախադրյալներ է ստեղծում տարեկան ռեկորդային ցուցանիշ գրանցելու համար:
Առևտրի ծավալներն աճել են 38%-ով ռազմավարական նշանակություն ունեցող հանքային հումքի հատվածում, 25%-ով՝ կիսահաղորդիչների, 15%-ով՝ մարտկոցների, 14%-ով՝ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) արտադրանքի և 11%-ով՝ էլեկտրամոբիլների ոլորտներում:
Միևնույն ժամանակ նվազել է քիմիական արդյունաբերության արտադրանքի, սև մետաղների և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործման համար նախատեսված որոշ տեսակի սարքավորումների առևտուրը։ UNCTAD-ում հայտնել են, որ հանածո վառելիքի առևտրի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել գների բարձրացմամբ:
Արևելյան Ասիան գրանցել է ամենամեծ աճը, իսկ արտահանման և ներմուծման հիմնական շարժիչ ուժերը դարձել են Չինաստանն ու Հարավային Կորեան:

Global Trade Volume Increased by 12.5%
In the first half of 2026, global trade volume increased by 12.5%, largely driven by rising prices following the closure of the Hormuz Strait. This is stated in a report by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD).
"In the first half of 2026, the volume of global goods trade reached approximately $13.7 trillion, marking a 12.5% increase compared to the same period in 2025," the report states.
At the same time, it is noted that a significant portion of this growth is attributed not to an increase in trade volumes but to rising prices.
"Disruptions in navigation through the Hormuz Strait, along with concerns about energy supply, have led to increased costs for energy supply, transportation, logistics, and production. Prices for goods in international trade rose by about 3.6% in the first quarter, and in the second quarter, the increase is estimated to be around 5%," UNCTAD reported.
The volume of services trade increased by 10.5%.
Overall, the growth in goods and services trade has added approximately $2 trillion to global trade volume, creating conditions for achieving record annual figures.
Trade volumes increased by 38% in the strategically important mineral resources sector, 25% in semiconductors, 15% in batteries, 14% in information and communication technology (ICT) products, and 11% in electric vehicles.
At the same time, trade in certain types of equipment intended for the chemical industry, ferrous metals, and renewable energy sources has decreased. UNCTAD reported that the growth in fossil fuel trade was primarily driven by rising prices.
East Asia recorded the largest growth, with China and South Korea becoming the main drivers of exports and imports.