Հակախտրականության մասին օրենքի ընդունման պահանջը
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հայտարարել է, որ հակախտրականության մասին օրենքը պետք է ընդունվի, քանի որ հանրային հստակ պահանջ կա դրա նկատմամբ:
Նրա խոսքով, արդարադատության նախարարության կողմից մշակված օրենքի նախագիծը, որը նախատեսում է խտրականության հասկացության և տեսակների սահմանումը, արդեն շրջանառության փուլում է:
«Այս նախագիծը կարևոր է մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի զարգացման համար, և պետության խնդիրն է ապահովել դրա ընդունումը»,- նշել է Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ հանրային ընկալումների տեսանկյունից այժմ աշխատանքը ավելի հեշտ է, քան 5-10 տարի առաջ, և հասարակության զգայունությունը խտրականության դեմ պայքարի հարցերում աճել է:

Требование о принятии закона о противодействии дискриминации
Министр внутренних дел Арпине Саргсян заявила, что закон о противодействии дискриминации должен быть принят, так как существует четкий общественный запрос на это:
По ее словам, проект закона, разработанный Министерством юстиции, который определяет понятие и виды дискриминации, уже находится на стадии обсуждения:
«Этот проект важен для развития системы защиты прав человека, и задача государства заключается в обеспечении его принятия», - отметила Саргсян:
Она подчеркнула, что с точки зрения общественного восприятия работа сейчас легче, чем 5-10 лет назад, и чувствительность общества к вопросам борьбы с дискриминацией возросла: