Հակախտրականության մասին օրենքը պետք է ընդունվի, հանրային հստակ պահանջ կա․ ՆԳ նախարար
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության համատեքստում Արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել, շրջանառվել և հանրային լայն քննարկումների փուլ է անցել «Իրավահավասարության ապահովման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի նախագիծը (ներկայում նախագծի անվանումն է՝ «Խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենք)։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Նախարարի խոսքով՝ նախագծով սահմանվում են խտրականության հասկացությունը և տեսակները, կանոնակարգվում են խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության ոլորտում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև դրանց պաշտոնատար անձանց պարտականությունները և խտրականությունից իրավական պաշտպանության հիմքերը:
Անդրադառնալով հանրային ընկալումներին՝ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները տարբեր փուլերում մշտապես ուղեկցվում են քննարկումներով, երբեմն նաև դիմադրությամբ։ Նրա խոսքով՝ սա ոչ միայն Հայաստանի, այլև բազմաթիվ երկրների փորձն է, երբ խոսքը վերաբերում է իրավահավասարության ինստիտուցիոնալացմանը:
Նախարարը շեշտել է, որ պետության խնդիրն է ապահովել ճիշտ հավասարակշռություն՝ մի կողմից շարունակելով հանրային բաց և գրագետ հաղորդակցությունը, մյուս կողմից՝ չդադարեցնելով և չհետաձգելով համակարգային բարեփոխումների իրականացումը միայն ընկալումների տատանումների պատճառով:
Նրա գնահատմամբ՝ ներքին հանրային ընկալումների տեսանկյունից այժմ աշխատանքն ավելի դյուրին է, քան 5-10 տարի առաջ, քանի որ միջավայրը զգալիորեն փոխվել է։ Մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ իրավահավասարության և խտրականության դեմ պայքարի հարցերում հասարակության ներգրավվածությունն ու ակնկալիքներն աճել են, իսկ հասարակության զգայունությունն առավել ակնառու է դարձել:
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ այդ տրամաբանությամբ հակախտրականության օրենսդրության ընդունումը դիտարկվում է որպես օրակարգային և անխուսափելի քայլ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի զարգացման համատեքստում:
Նախարարն ընդգծել է, որ մոտեցումը հստակ է՝ օրենքը պետք է ընդունվի, իսկ դրա հիման վրա ձևավորվող ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները պետք է լիարժեք գործարկվեն՝ ապահովելով Հայաստանի հետևողական դիրքավորումը որպես խտրականության դեմ պայքարի հանձնառու պետություն:

The Anti-Discrimination Law Must Be Adopted, There Is a Clear Public Demand – Minister of Internal Affairs
News | 2026/08/01 05:01
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented the draft law
In the context of the national strategy for the protection of human rights, the Ministry of Justice has developed, circulated, and is currently in the phase of broad public discussions on the draft law titled "Ensuring Equality and Protection from Discrimination" (currently the draft is named "Law on Preventing Discrimination and Protection from Discrimination"). This was stated by the Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, as reported by the police of the Ministry of Internal Affairs.
According to the minister, the draft defines the concept and types of discrimination, regulates the duties of state and local self-government bodies, as well as their officials in the field of preventing discrimination and protecting against it, and the legal grounds for protection against discrimination.
Commenting on public perceptions, Arpine Sargsyan noted that such initiatives are always accompanied by discussions, sometimes even resistance. She stated that this is not only the experience of Armenia but also of many countries when it comes to the institutionalization of equality.
The minister emphasized that it is the state's task to ensure the right balance: on the one hand, continuing open and informed public communication, and on the other hand, not stopping or delaying the implementation of systemic reforms solely due to fluctuations in perceptions.
In her assessment, from the perspective of internal public perceptions, the work is now easier than it was 5-10 years ago, as the environment has changed significantly. The involvement and expectations of society regarding human rights, including equality and the fight against discrimination, have increased, and the sensitivity of society has become more pronounced.
According to Arpine Sargsyan, in this logic, the adoption of anti-discrimination legislation is seen as an agenda item and an unavoidable step in the context of developing the human rights protection system.
The minister emphasized that the approach is clear: the law must be adopted, and the institutional mechanisms formed on its basis must be fully activated, ensuring Armenia's consistent positioning as a state committed to fighting discrimination.