Հակախտրականության մասին օրենքը պետք է ընդունվի, հանրային հստակ պահանջ կա․ ՆԳ նախարար
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության համատեքստում Արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել, շրջանառվել և հանրային լայն քննարկումների փուլ է անցել «Իրավահավասարության ապահովման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի նախագիծը (ներկայում նախագծի անվանումն է՝ «Խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենք)։ Այդ մասին ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Նախարարի խոսքով՝ նախագծով սահմանվում են խտրականության հասկացությունը և տեսակները, կանոնակարգվում են խտրականության կանխարգելման և խտրականությունից պաշտպանության ոլորտում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև դրանց պաշտոնատար անձանց պարտականությունները և խտրականությունից իրավական պաշտպանության հիմքերը:
Անդրադառնալով հանրային ընկալումներին՝ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ նման նախաձեռնությունները տարբեր փուլերում մշտապես ուղեկցվում են քննարկումներով, երբեմն նաև դիմադրությամբ։ Նրա խոսքով՝ սա ոչ միայն Հայաստանի, այլև բազմաթիվ երկրների փորձն է, երբ խոսքը վերաբերում է իրավահավասարության ինստիտուցիոնալացմանը:
Նախարարը շեշտել է, որ պետության խնդիրն է ապահովել ճիշտ հավասարակշռություն՝ մի կողմից շարունակելով հանրային բաց և գրագետ հաղորդակցությունը, մյուս կողմից՝ չդադարեցնելով և չհետաձգելով համակարգային բարեփոխումների իրականացումը միայն ընկալումների տատանումների պատճառով:
Նրա գնահատմամբ՝ ներքին հանրային ընկալումների տեսանկյունից այժմ աշխատանքն ավելի դյուրին է, քան 5-10 տարի առաջ, քանի որ միջավայրը զգալիորեն փոխվել է։ Մարդու իրավունքների, այդ թվում՝ իրավահավասարության և խտրականության դեմ պայքարի հարցերում հասարակության ներգրավվածությունն ու ակնկալիքներն աճել են, իսկ հասարակության զգայունությունն առավել ակնառու է դարձել:
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ այդ տրամաբանությամբ հակախտրականության օրենսդրության ընդունումը դիտարկվում է որպես օրակարգային և անխուսափելի քայլ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի զարգացման համատեքստում:
Նախարարն ընդգծել է, որ մոտեցումը հստակ է՝ օրենքը պետք է ընդունվի, իսկ դրա հիման վրա ձևավորվող ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները պետք է լիարժեք գործարկվեն՝ ապահովելով Հայաստանի հետևողական դիրքավորումը որպես խտրականության դեմ պայքարի հանձնառու պետություն:

Закон о противодействии дискриминации должен быть принят, существует четкий общественный запрос – министр внутренних дел
Новости | 2026/08/01 05:01
Министр внутренних дел Арпине Саргсян представила проект закона
В контексте национальной стратегии по защите прав человека Министерством юстиции был разработан, обсужден и находится на стадии широких общественных обсуждений проект закона «О обеспечении равенства и защите от дискриминации» (в настоящее время проект называется «Закон о предотвращении дискриминации и защите от дискриминации»). Об этом заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян, сообщает полиция МВД.
По словам министра, проектом определяется понятие дискриминации и ее виды, регулируются обязанности государственных и местных органов самоуправления, а также их должностных лиц в области предотвращения дискриминации и защиты от дискриминации, а также правовые основания для защиты от дискриминации.
Комментируя общественные восприятия, Арпине Саргсян отметила, что такие инициативы всегда сопровождаются обсуждениями, иногда даже сопротивлением. По ее словам, это опыт не только Армении, но и многих стран, когда речь идет о институционализации равенства.
Министр подчеркнула, что задача государства заключается в обеспечении правильного баланса: с одной стороны, продолжая открытое и грамотное общественное общение, с другой стороны, не останавливая и не откладывая реализацию системных реформ только из-за колебаний восприятия.
По ее оценке, с точки зрения внутренних общественных восприятий, работа сейчас легче, чем 5-10 лет назад, поскольку среда значительно изменилась. Участие общества и ожидания по вопросам прав человека, включая равенство и борьбу с дискриминацией, возросли, а чувствительность общества стала более очевидной.
По словам Арпине Саргсян, в этой логике принятие законодательства о противодействии дискриминации рассматривается как актуальный и неизбежный шаг в контексте развития системы защиты прав человека.
Министр подчеркнула, что подход ясен: закон должен быть принят, а институциональные механизмы, формируемые на его основе, должны быть полностью активированы, обеспечивая последовательное позиционирование Армении как государства, приверженного борьбе с дискриминацией.