Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ:
Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում, ինչի հետևանքով խուսափել էր 584 միլիոն 864 հազար դրամ եկամտային հարկ, 553 միլիոն 825 հազար դրամ ավելացված արժեքի հարկ և 11 միլիոն 894 հազար դրամ շահութահարկ պետական բյուջե վճարելուց:

Антикоррупционный суд взыщет 1 миллиард 150 миллионов драмов в пользу Республики Армения
Антикоррупционный суд 23 июля 2026 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры, решив взыскать с директора двух компаний В.А. в пользу Республики Армения 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов в качестве суммы ущерба, причиненного государству.
По информации «Арменпрес», об этом сообщила Генеральная прокуратура.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд против В.А. с требованием взыскать 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов ущерба, причиненного государству.
Основанием иска стало то, что 17 марта 2026 года первый инстанционный уголовный суд общей юрисдикции города Ереван признал В.А. виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 3 статьи 290 Уголовного кодекса.
В частности, В.А., будучи участником и руководителем двух компаний, предварительно согласовав с лицом, фактически осуществляющим руководство указанными компаниями, имея обязанность по расчету и уплате налоговых обязательств в порядке и сроки, установленные Налоговым кодексом, с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере в 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов, включил ложные данные в расчеты по единому, ежегодному налогу на прибыль, налогу на добавленную стоимость и акцизному налогу, в результате чего уклонился от уплаты 584 миллионов 864 тысяч драмов налога на прибыль, 553 миллиона 825 тысяч драмов налога на добавленную стоимость и 11 миллионов 894 тысяч драмов налога на прибыль в государственный бюджет.