Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ դատախազությունը։
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ:
Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում, ինչի հետևանքով խուսափել էր 584 միլիոն 864 հազար դրամ եկամտային հարկ, 553 միլիոն 825 հազար դրամ ավելացված արժեքի հարկ և 11 միլիոն 894 հազար դրամ շահութահարկ պետական բյուջե վճարելուց:

Anti-Corruption Court to Recover 1.15 Billion Dram for the Republic of Armenia
The Anti-Corruption Court, on July 23, 2026, granted the Prosecutor's Office's claim, ruling to recover 1 billion 150 million 584 thousand drams from the director V.A. of two companies in favor of the Republic of Armenia as compensation for damages caused to the state.
According to reports from Armenpress, this information was released by the Prosecutor's Office.
The Department for the Protection of State Interests of the Prosecutor's Office filed a lawsuit in the Anti-Corruption Court against V.A. for the recovery of 1 billion 150 million 584 thousand drams in damages caused to the state.
The basis of the claim was that on March 17, 2026, the first instance criminal court of general jurisdiction in Yerevan found V.A. guilty of committing an offense under parts 1 and 2 of Article 290 of the Criminal Code.
Specifically, V.A., being a participant and executive body head of two companies, in preliminary agreement with the person who actually took over the management of those companies, having the obligation to calculate and fulfill tax obligations in accordance with the Tax Code, in order to evade paying taxes in particularly large amounts of 1 billion 150 million 584 thousand drams, included false data in the calculations of the monthly income tax and social payments, value-added tax, and excise tax, as a result of which he evaded paying 584 million 864 thousand drams in income tax, 553 million 825 thousand drams in value-added tax, and 11 million 894 thousand drams in profit tax to the state budget.