Թուրքիայի տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների հիմնադրամի (TEPAV) նախագահ, պրոֆեսոր Գյուվեն Սաքը նշել է, որ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումը կարող է երկու երկրների ընկերություններին կապել արևմտյան շուկաների հետ:
Սաքը, խոսելով սահմանի բացման հեռանկարների մասին, ընդգծել է, որ հայկական զբոսաշրջային ընկերությունները ունեն փորձ և կապեր ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից և այլ եվրոպական երկրներից զբոսաշրջիկներ ներգրավելու հարցում, ինչը կարող է համադրվել Թուրքիայի զբոսաշրջային հոսքերի հետ:
Նա նաև նշել է, որ այս համագործակցությունը կարող է Հայաստանին ավելի ուղիղ կապել արևմտյան տնտեսական և արտադրական շղթաների հետ:

Президент Фонда исследований экономической политики Турции (TEPAV), профессор Гювен Сак отметил, что открытие границы Армения-Турция может связать компании двух стран с западными рынками:
Сак, обсуждая перспективы открытия границы, подчеркнул, что армянские туристические компании имеют опыт и связи для привлечения туристов из США, Франции, Германии и других европейских стран, что может быть объединено с туристическими потоками Турции:
Он также отметил, что это сотрудничество может более напрямую связать Армению с западными экономическими и производственными цепочками.