Գյուղացին նոկդաունի մեջ է, անասունները սատկում են
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը ՀՀ գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար, գյուղատնտես Աշոտ Հարությունյանն է:
Հարցազրույցի հիմնական թեզերը՝ ստորև.
• Աստված մի՛ արասցե, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ մտնի պատերազմի մեջ: Ռուսաստանն ամբողջությամբ չի մտել հակասությունների դաշտ, դեռևս «փափուկ ուժ» է կիրառում, այլապես հետևանքներն ավելի ծանր կլինեն: Տնտեսության շարժիչ ուժը՝ հացից մինչև ծաղիկ, գյուղատնտեսությունն է: Պարենային ապահովության, անվտանգության խնդիրները նույնպես լուծում է գյուղատնտեսությունը:
• Ռուսաստանում տարբեր ինստիտուտներ կան, որոնք վերլուծում են՝ ինչ քիմիկատներ, պարարտանյութեր են մտնում Հայաստան, ինչպիսի տեսչական վերահսկողություն կա, ինչ քաղաքականություն է վարվում: Այսօր ինչ չստուգված քիմիկատ ասես՝ մտնում է Հայաստան: Չկա վերահսկողություն:
• Սննդամթերքի անվտանգության տեսանկյունից մենք երկրում լուրջ խնդիրներ ունենք: Բազմաթիվ հրապարակումներ կան այն մասին, որ գյուղատնտեսության մեջ օգտագործվող որոշ դեղամիջոցներ չեն համապատասխանում որակին:
• Անգամ պետության կողմից սուբսիդավորվող ծախսերի թվային ցուցանիշների վերլուծությունը հաշվի առնելով՝ մենք տեսնում ենք, որ հայկական գյուղմթերքի արտահանումը եվրոպական շուկա հրապուրիչ և ձեռնտու չէ:
• Մեր գյուղերում հետհաշվարկը սկսված է: Գյուղերում մարդիկ նոկդաունի վիճակում են…
• Օրերս իմացա՝ 700 տոննա պղպեղ են արտահանել ինչ-որ երկիր, կիլոգրամն էլ բավականին լավ գնով սուբսիդավորել են:

Фермеры в нокдауне, скот умирает
В программе «Прессинг» гостем Сатик Сейранян стал бывший заместитель министра сельского хозяйства Армении, агроном Ашот Харутюнян:
Основные тезисы интервью:
• Боже, не дай, чтобы Армения вступила в войну с Россией. Россия еще не вошла в конфликт полностью, пока использует «мягкую силу», иначе последствия будут более тяжелыми. Двигателем экономики является сельское хозяйство, которое решает проблемы продовольственной безопасности.
• В России есть различные институты, которые анализируют, какие химикаты и удобрения поступают в Армению, какой контроль осуществляется, какая политика проводится. Сегодня в Армению поступает множество непроверенных химикатов. Контроля нет.
• С точки зрения продовольственной безопасности у нас есть серьезные проблемы. Существует множество публикаций о том, что некоторые препараты, используемые в сельском хозяйстве, не соответствуют стандартам качества.
• Даже анализ числовых показателей субсидируемых расходов со стороны государства показывает, что экспорт армянской сельскохозяйственной продукции на европейский рынок не является привлекательным.
• В наших деревнях начался обратный отсчет. Люди находятся в состоянии нокдауна…
• Недавно я узнал, что 700 тонн перца экспортировали в какую-то страну, а килограмм был довольно хорошо субсидирован.
Люди, правда горька… Не доводите нож до кости:
Одной из наших самых сильных сил является диаспора, мы должны объединиться, иначе долго не сможем противостоять: