Գյուղացին նոկդաունի մեջ է, անասունները սատկում են
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը ՀՀ գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար, գյուղատնտես Աշոտ Հարությունյանն է:
Հարցազրույցի հիմնական թեզերը՝ ստորև.
• Աստված մի՛ արասցե, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ մտնի պատերազմի մեջ: Ռուսաստանն ամբողջությամբ չի մտել հակասությունների դաշտ, դեռևս «փափուկ ուժ» է կիրառում, այլապես հետևանքներն ավելի ծանր կլինեն: Տնտեսության շարժիչ ուժը՝ հացից մինչև ծաղիկ, գյուղատնտեսությունն է: Պարենային ապահովության, անվտանգության խնդիրները նույնպես լուծում է գյուղատնտեսությունը:
• Ռուսաստանում տարբեր ինստիտուտներ կան, որոնք վերլուծում են՝ ինչ քիմիկատներ, պարարտանյութեր են մտնում Հայաստան, ինչպիսի տեսչական վերահսկողություն կա, ինչ քաղաքականություն է վարվում: Այսօր ինչ չստուգված քիմիկատ ասես՝ մտնում է Հայաստան: Չկա վերահսկողություն:
• Սննդամթերքի անվտանգության տեսանկյունից մենք երկրում լուրջ խնդիրներ ունենք: Բազմաթիվ հրապարակումներ կան այն մասին, որ գյուղատնտեսության մեջ օգտագործվող որոշ դեղամիջոցներ չեն համապատասխանում որակին:
• Անգամ պետության կողմից սուբսիդավորվող ծախսերի թվային ցուցանիշների վերլուծությունը հաշվի առնելով՝ մենք տեսնում ենք, որ հայկական գյուղմթերքի արտահանումը եվրոպական շուկա հրապուրիչ և ձեռնտու չէ:
• Մեր գյուղերում հետհաշվարկը սկսված է: Գյուղերում մարդիկ նոկդաունի վիճակում են…
• Օրերս իմացա՝ 700 տոննա պղպեղ են արտահանել ինչ-որ երկիր, կիլոգրամն էլ բավականին լավ գնով սուբսիդավորել են:

In the program "Pressing" the guest of Satik Seyranian was the former Deputy Minister of Agriculture of Armenia, agronomist Ashot Harutyunyan:
Main theses of the interview:
- God forbid that Armenia enters into a war with Russia. Russia has not fully entered the conflict yet, it is still using "soft power"; otherwise, the consequences would be much heavier. The driving force of the economy is agriculture, which also solves food security issues.
- In Russia, there are various institutes that analyze what chemicals and fertilizers are entering Armenia, what kind of inspection control exists, and what policies are being implemented. Today, any unverified chemical can enter Armenia. There is no control.
- From the perspective of food safety, we have serious problems in the country. There are numerous publications indicating that some medicines used in agriculture do not meet quality standards.
- Even the analysis of the numerical indicators of subsidized expenses by the state shows that the export of Armenian agricultural products to the European market is not attractive.
- In our villages, the countdown has begun. People are in a lockdown state…
- Recently I learned that 700 tons of pepper were exported to some country, and the kilogram was subsidized quite well.
People, the truth is bitter… Don't bring the knife to the bone:
One of our strongest forces is the diaspora; we must unite, otherwise we cannot resist alone for long: