Գոստինիչնային համալիրի Царукяна, որը գտնվում է Цахкадзորում, չի կատարել հարկային պարտավորությունները՝ ընդհանուր 78.4 միլիոն դրամի չափով: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացրել է, որ ընկերությունը, որը մատուցում է հյուրանոցային և ռեստորանային ծառայություններ, թաքցնում է հարկային պարտավորությունները:
Համալիրն օգտագործում է խեղաթյուրված տվյալներ աշխատավարձերի և վաճառքի շրջանառության վերաբերյալ, որպեսզի խուսափի հարկերից: 2023-2026 թվականներին ընկերությունը չի հաշվարկել և չի վճարել հարկեր՝ ընդհանուր 78.4 միլիոն դրամի չափով:
Հատկապես, ընկերությունը ներկայացրել է աշխատավարձերի համար 190.2 միլիոն դրամ, մինչդեռ իրականում այդ գումարը գերազանցում է 340.4 միլիոն դրամը:
Նախորդ տարվա հունվարից մինչև հունիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում սննդի ծառայությունների իրական շրջանառությունը կազմել է 237.5 միլիոն դրամ, իսկ հարկային մուտքերը՝ 136.5 միլիոն դրամ:
Այս դեպքի առնչությամբ ՀՀ տնտեսական հանցագործությունների և контрабанды հետաքննության գլխավոր վարչությանը հաղորդվել է հանցագործության մասին:

Гостиничный комплекс Царукяна не уплатил налоги
Гостиничный комплекс Царукяна в Цахкадзоре не выполнил налоговые обязательства на общую сумму около 78,4 миллиона драмов. Комитет государственных доходов РА сообщил, что компания, предоставляющая гостиничные и ресторанные услуги, скрывает свои налоговые обязательства.
Комплекс использует искаженные данные о зарплатах и оборотах, чтобы избежать уплаты налогов. В период с 2023 по 2026 год компания не рассчитала и не уплатила налоги на общую сумму около 78,4 миллиона драмов.
В частности, в расчетах по подоходному налогу и социальным отчислениям за указанный период компания указала 190,2 миллиона драмов на зарплаты, в то время как фактическая сумма составила более 340,4 миллиона драмов.
С 1 января 2026 года по 15 июня 2026 года фактический оборот услуг общественного питания составил около 237,5 миллиона драмов, тогда как налоговые поступления составили около 136,5 миллиона драмов.
По данному делу в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды направлено сообщение о явном преступлении.