Եվրոպայում Google-ի բիզնես գործելակերպի դեմ տարիներ շարունակվող պայքարը մտնում է նոր փուլ։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Alphabet-ի նկատմամբ ԵՄ նոր կանոնակարգի շրջանակում առաջին պարտության արդյունքում ճանապարհ է բացվել մասնավոր փոխհատուցման հայցերի ալիքի համար, որոնց ընդհանուր արժեքը կարող է հասնել մինչև 10 մլրդ դոլարի։
Նոր հայցերի խթանը դարձել է Google-ի նկատմամբ կիրառված շուրջ 1 մլրդ դոլար տուգանքը՝ Թվային շուկաների ակտի շրջանակում։ Եվրոպական հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ ընկերությունն առավելություն է տվել սեփական ծառայություններին և սահմանափակել է հավելվածների մշակողների հնարավորությունը՝ օգտատերերին Google Play-ից դուրս ավելի էժան վճարման տարբերակների ուղղորդելու հարցում։ Միևնույն ժամանակ Alphabet-ը, որի ազատ դրամական հոսքը երկրորդ եռամսյակում առաջին անգամ դարձել է բացասական, այժմ բախվում է ամբողջ Եվրոպայից փոքր մրցակիցների հայցերին։
Վերջին պահանջները լրացնում են վերջին տասնամյակում Եվրամիության կողմից Google-ի նկատմամբ կիրառված ընդհանուր 10.4 մլրդ եվրո տուգանքները։ Դատարաններում արդեն քննվում են մի շարք գործեր, իսկ մյուսները դեռ նախապատրաստման փուլում են։ Դրանց հիմքում նաև 2017 թվականի 2.42 մլրդ եվրո հակամենաշնորհային որոշումն է, որով Google-ը պատժվեց որոնման արդյունքներում Google Shopping ծառայությանը արտոնյալ դիրք տալու համար։ Չնայած ընկերության բողոքարկմանը, Եվրոպայի բարձրագույն դատական ատյանը անցյալ տարի ուժի մեջ թողեց այդ որոշումը։
Փոխհատուցում են պահանջում մի շարք եվրոպական ընկերություններ, այդ թվում՝ բրիտանական Foundem-ը, շվեդական PriceRunner-ը (Klarna-ի աջակցությամբ), բրիտանական Kelkoo-ն, ինչպես նաև LitFin-ի աջակցությամբ հայց ներկայացրած երկու խմբեր, որոնց պահանջների ընդհանուր չափը գերազանցում է 1 մլրդ դոլարը։ LitFin-ի գործառնական տնօրեն Մատեյ Պարդոյի խոսքով՝ արդեն ներկայացված է մեծ թվով հայցեր, և առաջիկայում սպասվում են նորերը։
Նոյեմբերին Բեռլինի դատարանը գերմանական Idealo հարթակին շնորհեց 465 մլն եվրո փոխհատուցում, ինչը Գերմանիայում հակամենաշնորհային գործով երբևէ նշանակված ամենախոշոր փոխհատուցումն է։ Իսկ իտալական Moltiply Group-ը, Google-ից պահանջում է 2.97 մլրդ եվրո։
Google-ը բոլոր պահանջները համարում է անհիմն՝ հայտարարելով, որ հայցվորները փորձում են փոխհատուցում ստանալ սեփական արտադրանքների զարգացման մեջ ներդրումներ կատարելու փոխարեն։ Reuters-ի հաշվարկներով՝ անցած շաբաթ կիրառված տուգանքները Google-ի նկատմամբ հակամրցակցային վարքագծի համար արդեն հինգերորդ և վեցերորդ պատժամիջոցներն էին, իսկ նախորդ ամիս ընկերությունը պարտվեց նաև Android օպերացիոն համակարգի գործով՝ ուժի մեջ թողնելով 4.1 մլրդ եվրո ԵՄ տուգանքը։

Конкуренты Google требуют до 10 миллиардов долларов компенсации после рекордного штрафа ЕС
Борьба с деятельностью Google в Европе переходит на новый уровень. Согласно Reuters, первая неудача Alphabet в рамках новых регуляций ЕС открыла путь для волны частных исков на сумму до 10 миллиардов долларов.
Новый импульс для исков возник после наложения штрафа в размере около 1 миллиарда долларов на Google в рамках Закона о цифровых рынках. Европейская комиссия пришла к выводу, что компания предоставила преимущество своим услугам и ограничила возможности разработчиков приложений направлять пользователей на более дешевые варианты оплаты вне Google Play. В то же время Alphabet, свободный денежный поток которого во втором квартале впервые стал отрицательным, теперь сталкивается с исками от небольших конкурентов со всей Европы.
Последние требования дополняют общую сумму штрафов, наложенных на Google Европейским Союзом за последнее десятилетие, которая составляет 10.4 миллиарда евро. В судах уже рассматриваются несколько дел, а другие находятся на стадии подготовки. В их основе также лежит антимонопольное решение 2017 года на сумму 2.42 миллиарда евро, в соответствии с которым Google был наказан за предоставление привилегированного положения своему сервису Google Shopping в результатах поиска. Несмотря на апелляцию компании, высший суд Европы в прошлом году оставил это решение в силе.
Компенсацию требуют несколько европейских компаний, включая британскую Foundem, шведскую PriceRunner (при поддержке Klarna), британскую Kelkoo, а также две группы, подающие иск с поддержкой LitFin, общая сумма требований которых превышает 1 миллиард долларов. По словам операционного директора LitFin Маттея Пардо, уже подано большое количество исков, и ожидаются новые.
В ноябре берлинский суд присудил немецкой платформе Idealo компенсацию в размере 465 миллионов евро, что стало крупнейшей компенсацией, когда-либо назначенной в антимонопольном деле в Германии. Итальянская компания Moltiply Group требует от Google 2.97 миллиарда евро.
Google считает все требования необоснованными, заявляя, что истцы пытаются получить компенсацию вместо инвестиций в развитие своих продуктов. По расчетам Reuters, наложенные на Google штрафы за антиконкурентное поведение стали уже пятой и шестой санкциями, а в прошлом месяце компания также проиграла дело по операционной системе Android, оставив в силе штраф в 4.1 миллиарда евро от ЕС.