Եվրոպայում Google-ի բիզնես գործելակերպի դեմ տարիներ շարունակվող պայքարը մտնում է նոր փուլ։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Alphabet-ի նկատմամբ ԵՄ նոր կանոնակարգի շրջանակում առաջին պարտության արդյունքում ճանապարհ է բացվել մասնավոր փոխհատուցման հայցերի ալիքի համար, որոնց ընդհանուր արժեքը կարող է հասնել մինչև 10 մլրդ դոլարի։
Նոր հայցերի խթանը դարձել է Google-ի նկատմամբ կիրառված շուրջ 1 մլրդ դոլար տուգանքը՝ Թվային շուկաների ակտի շրջանակում։ Եվրոպական հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ ընկերությունն առավելություն է տվել սեփական ծառայություններին և սահմանափակել է հավելվածների մշակողների հնարավորությունը՝ օգտատերերին Google Play-ից դուրս ավելի էժան վճարման տարբերակների ուղղորդելու հարցում։ Միևնույն ժամանակ Alphabet-ը, որի ազատ դրամական հոսքը երկրորդ եռամսյակում առաջին անգամ դարձել է բացասական, այժմ բախվում է ամբողջ Եվրոպայից փոքր մրցակիցների հայցերին։
Վերջին պահանջները լրացնում են վերջին տասնամյակում Եվրամիության կողմից Google-ի նկատմամբ կիրառված ընդհանուր 10.4 մլրդ եվրո տուգանքները։ Դատարաններում արդեն քննվում են մի շարք գործեր, իսկ մյուսները դեռ նախապատրաստման փուլում են։ Դրանց հիմքում նաև 2017 թվականի 2.42 մլրդ եվրո հակամենաշնորհային որոշումն է, որով Google-ը պատժվեց որոնման արդյունքներում Google Shopping ծառայությանը արտոնյալ դիրք տալու համար։ Չնայած ընկերության բողոքարկմանը, Եվրոպայի բարձրագույն դատական ատյանը անցյալ տարի ուժի մեջ թողեց այդ որոշումը։
Փոխհատուցում են պահանջում մի շարք եվրոպական ընկերություններ, այդ թվում՝ բրիտանական Foundem-ը, շվեդական PriceRunner-ը (Klarna-ի աջակցությամբ), բրիտանական Kelkoo-ն, ինչպես նաև LitFin-ի աջակցությամբ հայց ներկայացրած երկու խմբեր, որոնց պահանջների ընդհանուր չափը գերազանցում է 1 մլրդ դոլարը։ LitFin-ի գործառնական տնօրեն Մատեյ Պարդոյի խոսքով՝ արդեն ներկայացված է մեծ թվով հայցեր, և առաջիկայում սպասվում են նորերը։
Նոյեմբերին Բեռլինի դատարանը գերմանական Idealo հարթակին շնորհեց 465 մլն եվրո փոխհատուցում, ինչը Գերմանիայում հակամենաշնորհային գործով երբևէ նշանակված ամենախոշոր փոխհատուցումն է։ Իսկ իտալական Moltiply Group-ը, Google-ից պահանջում է 2.97 մլրդ եվրո։
Google-ը բոլոր պահանջները համարում է անհիմն՝ հայտարարելով, որ հայցվորները փորձում են փոխհատուցում ստանալ սեփական արտադրանքների զարգացման մեջ ներդրումներ կատարելու փոխարեն։ Reuters-ի հաշվարկներով՝ անցած շաբաթ կիրառված տուգանքները Google-ի նկատմամբ հակամրցակցային վարքագծի համար արդեն հինգերորդ և վեցերորդ պատժամիջոցներն էին, իսկ նախորդ ամիս ընկերությունը պարտվեց նաև Android օպերացիոն համակարգի գործով՝ ուժի մեջ թողնելով 4.1 մլրդ եվրո ԵՄ տուգանքը։

The fight against Google's operations in Europe enters a new phase. According to Reuters, the first defeat of Alphabet under the new EU regulations has opened the way for a wave of private compensation claims worth up to $10 billion.
The new claims were prompted by a fine of around $1 billion imposed on Google under the Digital Markets Act. The European Commission concluded that the company had favored its own services and restricted app developers' ability to direct users to cheaper payment options outside of Google Play. At the same time, Alphabet, whose free cash flow turned negative for the first time in the second quarter, is now facing claims from small competitors across Europe.
The latest demands add to the total of 10.4 billion euros in fines imposed on Google by the European Union over the past decade. Several cases are already being heard in courts, while others are still in the preparation stage. They are also based on a 2017 antitrust ruling of 2.42 billion euros, which penalized Google for giving preferential treatment to its Google Shopping service in search results. Despite the company's appeal, the highest court in Europe upheld this decision last year.
Several European companies are demanding compensation, including the British Foundem, Swedish PriceRunner (with support from Klarna), British Kelkoo, and two groups filing claims with the support of LitFin, whose total demands exceed $1 billion. According to LitFin's COO Matteo Pardo, a large number of claims have already been filed, and more are expected soon.
In November, a Berlin court awarded the German platform Idealo 465 million euros in compensation, marking the largest compensation ever awarded in an antitrust case in Germany. The Italian Moltiply Group is demanding 2.97 billion euros from Google.
Google considers all claims to be baseless, stating that the claimants are trying to obtain compensation instead of investing in the development of their products. According to Reuters, the fines imposed on Google for anti-competitive behavior were already the fifth and sixth sanctions, while last month the company also lost a case regarding the Android operating system, upholding a 4.1 billion euro EU fine.