Goldman Sachs-ը ներկայացրել է իր երեք նախընտրելի չինական արհեստական բանականության մոդելները, որոնցից միայն մեկը հրապարակային է: Ներդրումային բանկը ուրբաթ օրը սկսել է Hong Kong-ում գրանցված Zhipu-ի (Գիտելիքների Ատլաս) վրա ծ COVERAGE-ը՝ 1,880 Հոնկոնգի դոլար (239.83 ԱՄՆ դոլար) գների նպատակով, ինչը մոտ 15% աճ է այն բանից, ինչի վրա բաժնետոմսը փակվել է այդ օրը:
Zhipu-ն մեծ հաջողություն է ունեցել իր Hong Kong-ում ցուցադրման ժամանակ: Ընկերությունը վերջին շաբաթներին ավելի շատ ուշադրություն է գրավել, քանի որ նրա բաց աղբյուրով GLM-5.2 մոդելը համարվում է մրցակից Anthropic-ի Fable 5-ի հետ մի շարք չափանիշներով:
«Նրա վերջին GLM5.2 մոդելը հասել է մոտ-առաջատար կատարողականության, որը զգալիորեն աճել է ներքին ձեռնարկությունների և գլոբալ փոքր ու միջին ձեռնարկությունների ընդունման շնորհիվ: Մենք կարծում ենք, որ ծրագրավորողների լայն օգտագործումը Zhipu-ի կողմից թույլ կտա պահպանել մոդելների բարձր հաճախականության նորացումներ և, այդպիսով, ամրապնդել նրա առաջատար դիրքը ձեռնարկությունների/ծրագրավորման ոլորտում Չինաստանում»,- նշել են վերլուծաբանները:
Չնայած նրանք սկսել են բաժնետոմսի վրա ծ COVERAGE-ը՝ չեզոք գնահատականով, նրանց երկու այլ նախընտրելի չինական AI մոդելների ընկերությունները Deepseek և ByteDance-ն են, որոնք երկուսն էլ մասնավոր են:
Վերլուծաբանները գնահատել են մոդելները շուկա դուրս գալու ժամանակի, Arena գնահատականների, գնահատման և գների հիման վրա: Հետազոտությունը ներառում էր նաև AI տեսանյութերի ստեղծման հնարավորությունները, որոնց համար ByteDance-ը լավագույնն էր:
Zhipu-ի GLM և DeepSeek մոդելները ընդհանուր առմամբ ավելի լավ են գնահատվել, քան Alibaba-ի, Tencent-ի և Minimax-ի մոդելները, հատկապես շուկա դուրս գալու ժամանակի և Arena գնահատականների առումով:
«Չինաստանի AI բաց աղբյուրով/բաց քաշով մոդելները հասնում են մտավոր կատարողականության կարևոր կետին համաշխարհային սեփական մոդելների նկատմամբ»,- նշել են վերլուծաբանները:
«Աջակցող AI-ն առաջացնում է այս արժեքավոր մոդելների նկատմամբ պայծառ պահանջ, հատկապես ցածր գնային հատվածում: Համակարգչային մուտքը լինելու է շրջադարձային գործոն, որտեղ ԱՄՆ/Չինաստան կարգավորումները, հաշվեկշիռը և ենթադրության արդյունավետությունը կարևոր են»,- նշել են վերլուծաբանները:

Goldman Sachs выбрал свои любимые китайские модели ИИ
Goldman Sachs представил свои три предпочтительные китайские модели искусственного интеллекта, из которых только одна является публичной. Инвестиционный банк в пятницу начал покрытие акций Zhipu, также известной как Knowledge Atlas, зарегистрированной в Гонконге, с целевой ценой 1,880 гонконгских долларов (239,83 долларов США). Это почти 15% роста по сравнению с тем, на чем акции закрылись в тот день.
Компания добилась огромного успеха с момента своего листинга в Гонконге в январе. В последние недели она привлекла еще больше внимания, поскольку ее открытая GLM-5.2 модель считается конкурентом Fable 5 от Anthropic по нескольким критериям.
«С последней моделью GLM5.2, достигшей почти передового уровня производительности, которая значительно увеличилась в принятии внутренними предприятиями и глобальными малыми и средними предприятиями, мы считаем, что широкое использование этой модели программистами позволит Zhipu поддерживать высокую частоту дальнейших обновлений модели и, таким образом, укрепит ее ведущие позиции в сфере бизнеса/программирования в Китае», - отметили аналитики.
Хотя они начали покрытие акций с нейтральной оценкой, их две другие предпочтительные китайские модели ИИ - это Deepseek и ByteDance, обе из которых являются частными.
Аналитики оценили модели по таким критериям, как время выхода на рынок, оценка Arena, оценка и ценообразование. Исследование также включало возможности генерации видео с помощью ИИ, для которых ByteDance была лучшей.
Модели Zhipu GLM и DeepSeek в целом оценивались лучше, чем модели Alibaba, Tencent и Minimax, особенно по времени выхода на рынок и оценке Arena.
«Открытые модели ИИ в Китае достигают критической точки производительности интеллекта по сравнению с глобальными собственными моделями», - отметили аналитики.
«Агентный ИИ вызывает взрывной спрос на эти модели с хорошим соотношением цены и качества в нижнем сегменте. Доступ к вычислениям станет решающим фактором, где регулирование США/Китая, баланс и эффективность вывода будут ключевыми», - добавили аналитики.