Գլխավոր դատախազություն. 2026 թվականի առաջին կեսին վերադարձվել է մոտ 6.7 միլիարդ դրամ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը հաղորդել է, որ 2026 թվականի առաջին կեսին քրեական գործերի շրջանակներում վերադարձվել է 6 միլիարդ 666 միլիոն 631 հազար դրամ:
Այս տվյալները ներկայացվել են 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Հայաստանի կառավարության որոշման համաձայն: Ըստ այդմ, 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 30-ը վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 22 միլիարդ 290 միլիոն դրամ:
2026 թվականի առաջին կեսին միայն 1 միլիարդ 169 միլիոն 212 հազար դրամ է փոխանցվել վերականգնված միջոցների հաշվին:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, ընթացիկ քրեական գործերի շրջանակներում, որոնք հետաքննվում են Քննչական կոմիտեի կողմից, որպես գույք 141 միլիոն 316 հազար դրամ է սառեցված:
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեի կողմից հետաքննվող քրեական գործերի շրջանակներում սառեցված միջոցների ընդհանուր գումարը կազմում է 110 միլիոն 132 հազար դրամ, 21 հազար 945 եվրո, 10 միլիոն 145 հազար դոլար:

The Prosecutor General's Office of Armenia reported that approximately 6 billion 666 million 631 thousand drams were returned in the first half of 2026 as part of criminal cases.
This data was presented in accordance with the decision of the Government of Armenia dated December 5, 2024. Since its implementation, from December 5, 2024, to June 30, 2026, a total of 22 billion 290 million drams have been transferred to the unified account of recovered funds.
In the first half of 2026, 1 billion 169 million 212 thousand drams were transferred to the unified account of recovered funds.
As of June 30, 2026, the total amount of funds actually frozen as property in the framework of current criminal cases investigated by the Investigative Committee amounted to 141 million 316 thousand drams.
As of June 30, 2026, the total amount of funds actually frozen as property in the framework of current criminal cases investigated by the Anti-Corruption Committee amounted to 110 million 132 thousand drams, 21 thousand 945 euros, and 10 million 145 thousand US dollars.