Գլխավոր դատախազություն. 2026 թվականի առաջին կեսին վերադարձվել է մոտ 6.7 միլիարդ դրամ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը հաղորդել է, որ 2026 թվականի առաջին կեսին քրեական գործերի շրջանակներում վերադարձվել է 6 միլիարդ 666 միլիոն 631 հազար դրամ:
Այս տվյալները ներկայացվել են 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Հայաստանի կառավարության որոշման համաձայն: Ըստ այդմ, 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 30-ը վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին փոխանցվել է 22 միլիարդ 290 միլիոն դրամ:
2026 թվականի առաջին կեսին միայն 1 միլիարդ 169 միլիոն 212 հազար դրամ է փոխանցվել վերականգնված միջոցների հաշվին:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, ընթացիկ քրեական գործերի շրջանակներում, որոնք հետաքննվում են Քննչական կոմիտեի կողմից, որպես գույք 141 միլիոն 316 հազար դրամ է սառեցված:
Անտիկոռուպցիոն կոմիտեի կողմից հետաքննվող քրեական գործերի շրջանակներում սառեցված միջոցների ընդհանուր գումարը կազմում է 110 միլիոն 132 հազար դրամ, 21 հազար 945 եվրո, 10 միլիոն 145 հազար դոլար:

Генеральная прокуратура Армении сообщила, что в первом полугодии 2026 года в рамках уголовных дел было возвращено 6 миллиардов 666 миллионов 631 тысяча драмов.
Эти данные были представлены в соответствии с постановлением правительства Армении от 5 декабря 2024 года. С момента его вступления в силу, с 5 декабря 2024 года по 30 июня 2026 года, на единый счет восстановленных средств было переведено 22 миллиарда 290 миллионов драмов.
В первом полугодии 2026 года на единый счет восстановленных средств было переведено 1 миллиард 169 миллионов 212 тысяч драмов.
По состоянию на 30 июня 2026 года общая сумма средств, фактически замороженных в качестве имущества в рамках текущих уголовных дел, расследуемых Следственным комитетом, составила 141 миллион 316 тысяч драмов.
По состоянию на 30 июня 2026 года общая сумма средств, фактически замороженных в качестве имущества в рамках текущих уголовных дел, расследуемых Антикоррупционным комитетом, составила 110 миллионов 132 тысячи драмов, 21 тысяча 945 евро, 10 миллионов 145 тысяч долларов США.