ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջարկել է 20%-անոց տուրք սահմանել Հորմուզի նեղուցով անցնող բեռնափոխադրումների վրա, ինչը կարող է բացասաբար ազդել նավերի անցման վրա, զգուշացնում են առևտրային նավարկության ղեկավարները:
Թրամփի առաջարկը կարող է հանգեցնել նավերի թվի նվազման, քանի որ արդեն իսկ նվազել է նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով:
Նավաշինական ընկերությունը՝ Hapag-Lloyd, հայտարարել է, որ «հիմնովին սխալ է» տուրքեր սահմանել միջազգային ջրերում:
Բացի այդ, BIMCO-ի անվտանգության և անվտանգության գծով գլխավոր պաշտոնյան Jakob P. Larsen-ը նշել է, որ այս տուրքերը կարող են ծանր բեռ դառնալ նավաշինական արդյունաբերության համար:
Նավերի անցումը Հորմուզի նեղուցով զգալիորեն նվազել է, և եթե տուրքերը կիրառվեն, դա կարող է հանգեցնել լրացուցիչ նվազման:
Իրանը ծաղրում է Թրամփի տուրքերի ծրագիրը
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արախչին ծաղրել է Թրամփի առաջարկը, նշելով, որ Իրանը միշտ եղել է Հորմուզի նեղուցի «պահապանը»:

Глобальная судоходная отрасль бьет тревогу из-за плана Трампа по сбору пошлин в Ормузе
Президент США Дональд Трамп предложил ввести 20%-ный сбор на грузы, проходящие через Ормузский пролив, что может негативно сказаться на судоходстве, предупреждают руководители отрасли.
Предложение Трампа может привести к снижению числа судов, проходящих через пролив, поскольку уже наблюдается уменьшение трафика.
Судоходная компания Hapag-Lloyd заявила, что «основательно неправильно» взимать сборы за проход через международные воды.
Кроме того, главный специалист по безопасности BIMCO Якоб П. Ларсен отметил, что эти сборы могут стать значительным бременем для судоходной отрасли.
Трафик судов через Ормузский пролив значительно сократился, и если сборы будут введены, это может привести к дальнейшему снижению.
Иран высмеивает план Трампа по сборам
Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи высмеял предложение Трампа, отметив, что Иран всегда был «стражем» Ормузского пролива.