Հուլիսի 27-ից սկսած կսահմանափակվի Հայաստանից դեպի Ռուսաստան արտահանվող կաթնամթերքը։ Այս մասին հուլիսի 24-ին հայտնել էր Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզորը»։
«Ռոսսելխոզնադզորը», հիմք ընդունելով 2026 թվականի հուլիսի 14-21-ը Հայաստանի կաթի վերամշակմամբ զբաղվող ձեռնարկություններում անցկացված ստուգումների արդյունքները, դիմել է Հայաստանի Հանրապետության Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ խնդրելով հուլիսի 27-ից դադարեցնել Հայաստանի բոլոր կաթնամթերք արտադրող ձեռնարկությունների արտադրանքի համար ռուսական հասցեատերերին մատակարարումների անասնաբուժական սերտիֆիկատների տրամադրումը։
Մինչ այս սահմանափակվել էր նաև Հայաստանից պտուղ-բանջարեղենի, ծաղիկների արտահանումը դեպի ՌԴ շուկա։
Հայաստանի պանրագործների միության նախագահ Արմեն Գիգոյանը նշել է, որ այս իրավիճակը անակնկալ չի եղել, քանի որ նրանք գիտեին, որ նման քայլերը հնարավոր են։ Նա ընդգծել է, որ հայ պանրագործները փորձ ունեն այլ շուկաների հետ աշխատանքներ տանել, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներ և արաբական երկրներ:
Գիգոյանը նաև նշել է, որ հայ պանրագործների թիվը վերջին շրջանում նվազել է, ինչը պայմանավորված է շուկայի կարգավորմամբ։

«Мы знали, что ожидать подлости от подлеца — это, по крайней мере, вопрос времени»
С 27 июля будет ограничен экспорт молочной продукции из Армении в Россию. Об этом 24 июля сообщила Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору «Россельхознадзор».
«Россельхознадзор», основываясь на результатах проверок, проведенных с 14 по 21 июля 2026 года на предприятиях по переработке молока в Армении, обратился в инспекционное ведомство Армении с просьбой с 27 июля прекратить выдачу ветеринарных сертификатов для поставок продукции всех молокоперерабатывающих предприятий Армении российским адресатам.
Ранее также были ограничены поставки фруктов, овощей и цветов из Армении на российский рынок.
Президент Союза сыроваров Армении Армен Гигоян отметил, что эта ситуация не стала неожиданностью, так как они знали, что такие шаги возможны. Он подчеркнул, что армянские сыровары имеют опыт работы с другими рынками, включая США и арабские страны.
Гигоян также отметил, что количество армянских сыроваров в последнее время уменьшилось, что связано с регулированием рынка.