Գևորգ Պապոյանն ու Դեյվիդ Ալենը քննարկել են ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ շնորհելու գործընթացը
Լուրեր | 2026/07/23 21:02
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ընդունել է ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն հուլիսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին և ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Այկլերին։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է՝ արձանագրելով վերջին շրջանում գրանցված դրական առաջընթացը։ Քննարկվել են նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ (ՇՏԿ) տրամադրելու գործընթացին առնչվող հարցեր։ Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը կնպաստի գործընթացի հետևողական առաջմղմանը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը։

Геворг Папоян и Дэвид Аллен обсудили процесс предоставления Армении статуса страны с рыночной экономикой со стороны США
Новости | 2026/07/23 21:02
Министр экономики Армении принял временного поверенного в делах США
Министр экономики Армении Геворг Папоян 23 июля принял временного поверенного в делах США в Армении Дэвида Аллена и руководителя экономического и торгового отдела посольства США Эдварда Айклер. Об этом сообщает министерство экономики Армении.
В ходе встречи стороны подтвердили, что экономическое сотрудничество между Арменией и США динамично развивается, отметив положительный прогресс, зафиксированный в последнее время. Также были обсуждены вопросы, касающиеся процесса предоставления Армении статуса страны с рыночной экономикой (СМЭ) со стороны США. Министр выразил уверенность, что сложившееся эффективное сотрудничество будет способствовать последовательному продвижению этого процесса и дальнейшему развитию взаимно интересного экономического повестки дня.