Գևորգ Պապոյանի գլխավորությամբ կայացել է ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հերթական նիստը
Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարար, ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի նախագահ Գևորգ Պապոյանի գլխավորությամբ հուլիսի 21-ին կայացել է ՓՄՁ զարգացման ենթախորհրդի հերթական նիստը։ Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր Հայաստանի ՓՄՁ մրցունակության 2026–2030 թվականների ռազմավարական ծրագրի նախագծի, դրա իրականացման գործողությունների ծրագրի և ռազմավարության իրականացման ինստիտուցիոնալ մոդելի քննարկումը։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են ռազմավարական ծրագրի հիմնական նպատակներն ու առաջնահերթությունները, նախատեսվող միջոցառումները, ինչպես նաև ռազմավարության արդյունավետ իրականացմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ լուծումները։ Ենթախորհրդի անդամները ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները, որոնք հաշվի կառնվեն ծրագրի հետագա լրամշակման ընթացքում։
Փոխվարչապետի գլխավորությամբ գործող ՓՄՁ զարգացման խորհրդի և ենթախորհրդի մասնագիտական աջակցությունն իրականացնում է ՎԶԵԲ-ի Հայաստանի ներդրումային խորհուրդը՝ Միացյալ Թագավորության կառավարության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» աջակցությամբ։

Under the leadership of Gevorg Papoyan, the next meeting of the SME Development Subcommittee was held
News | 2026/07/30 19:00
The meeting discussed the details of the strategic program for SME competitiveness
The Minister of Economy of the Republic of Armenia and Chairman of the SME Development Subcommittee, Gevorg Papoyan, chaired the next meeting of the SME Development Subcommittee on July 21. The agenda included the discussion of the draft strategic program for the competitiveness of SMEs in Armenia for 2026–2030, the action plan for its implementation, and the institutional model for the strategy's execution.
During the discussion, the main goals and priorities of the strategic program were presented, along with the planned measures and institutional solutions aimed at effective implementation of the strategy. Members of the subcommittee provided their suggestions and comments, which will be taken into account in the further refinement of the program.
The professional support for the SME Development Council and the subcommittee, operating under the leadership of the Deputy Prime Minister, is provided by the Investment Council of Armenia with the support of the UK Government's Good Governance Fund.