Գերմանիայի Ստորին Սաքսոնիա երկրամասի իշխանությունները Լինգենում գործող Advanced Nuclear Fuels գործարանին (ֆրանսիական Framatome-ի դուստր ձեռնարկություն) թույլտվություն են տվել՝ «Ռոսատոմի» հետ գործընկերությամբ արտադրելու ռուսական նմուշի վառելիք, որը կարող է օգտագործվել խորհրդային և ռուսական տեխնոլոգիաներով աշխատող ԱԷԿ-ներում (Չեխիա, Հունգարիա, Բուլղարիա):
Նախագիծը խիստ քննադատության է արժանացել բնապահպանների և մի շարք գերմանական կուսակցությունների կողմից, որոնք այն անվանել են «անվտանգության ռուլետկա» և մեղադրել Բեռլինին Մոսկվային երկրորդային լծակներ տրամադրելու մեջ:
Ի պատասխան մտահոգությունների՝ կառավարությունը սահմանել է հատուկ պայմաններ․ «Ռոսատոմի» աշխատակիցների մուտքն արտադրամասեր թույլատրվում է միայն բացառիկ դեպքերում և ուղեկցությամբ, իսկ ռուսական սարքավորումներն ու ծրագրային ապահովումը պետք է խիստ մեկուսացվեն գործարանի տեղեկատվական ենթակառուցվածքից:

В Германии одобрили совместный проект с «Росатомом»
Власти Нижней Саксонии в Германии разрешили заводу Advanced Nuclear Fuels (дочернее предприятие французской Framatome) в Лингене производить топливо российского образца в партнерстве с «Росатомом», которое может быть использовано на АЭС, работающих по советским и российским технологиям (Чехия, Венгрия, Болгария).
Проект подвергся жесткой критике со стороны экологов и ряда немецких партий, которые назвали его «игрой в безопасную рулетку» и обвинили Берлин в предоставлении Москве вторичных рычагов влияния.
В ответ на опасения правительство установило специальные условия: доступ сотрудников «Росатома» на заводы разрешается только в исключительных случаях и под сопровождением, а российское оборудование и программное обеспечение должны быть строго изолированы от информационной инфраструктуры завода.