Գերմանիայի արդյունաբերական հատվածը շարունակում է կրել զգալի կադրային կորուստներ։ Գերմանիայի աշխատանքի տեղավորման դաշնային գործակալության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականին ոլորտում կրճատվել է 177 հազար աշխատատեղ, ընդ որում ամենածանր հարվածը հասցվել է ավտոմոբիլային արդյունաբերությանը։
2025 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ մշակող արդյունաբերությունում զբաղված է մնացել 6.5 միլիոն պարտադիր սոցիալական ապահովագրության ենթակա աշխատակից, ինչը կազմում է երկրում ապահովագրված աշխատողների ընդհանուր թվի գրեթե մեկ հինգերորդը։ Միևնույն ժամանակ, ամբողջ տնտեսությունում զբաղվածությունը նվազել է 108 հազարով։ Գործակալության գնահատմամբ՝ մյուս ոլորտներում արձանագրված աճը չի կարողացել փոխհատուցել արդյունաբերության անկումը։
Ամենամեծ կորուստները գրանցվել են ավտոմոբիլային ոլորտում, որտեղ ավտոարտադրողների և ավտոպահեստամասերի մատակարարների մոտ կրճատվել է 52 հազար աշխատատեղ։ Մետաղագործության ոլորտը կորցրել է 24 հազար, իսկ մեքենաշինությունը՝ 28 հազար աշխատատեղ։
Գործակալությունը նաև նախազգուշացնում է, որ կրճատումների գործընթացը դեռևս ավարտված չէ։ Դեռ հունիսի վերջին գործակալության վարչության նախագահ Անդրեա Նալեսը հայտարարել էր, որ արդյունաբերությունը ամսական միջինը կորցնում է շուրջ 15 հազար աշխատատեղ։
Գերմանիայի տնտեսությունն արդեն մի քանի տարի գտնվում է երկարատև ճգնաժամի մեջ։ Սկզբում այն պայմանավորված էր COVID-19 համավարակով, իսկ հետագայում իրավիճակը խորացավ ռուսական գազի մատակարարումների դադարեցման և Իրանի շուրջ աշխարհաքաղաքական լարվածության հետևանքով։

Промышленность Германии потеряла 177 тысяч рабочих мест в 2025 году
Промышленный сектор Германии продолжает испытывать значительные кадровые потери. Согласно данным Федерального агентства по трудоустройству Германии, в 2025 году в отрасли было сокращено 177 тысяч рабочих мест, причем наибольший удар пришелся на автомобильную промышленность.
По состоянию на декабрь 2025 года в обрабатывающей промышленности осталось занятыми 6,5 миллиона сотрудников, подлежащих обязательному социальному страхованию, что составляет почти пятую часть от общего числа застрахованных работников в стране. В то же время занятость в экономике в целом снизилась на 108 тысяч.
Наибольшие потери были зафиксированы в автомобильной отрасли, где у автопроизводителей и поставщиков автозапчастей было сокращено 52 тысячи рабочих мест. Металлургия потеряла 24 тысячи, а машиностроение — 28 тысяч рабочих мест.
Агентство также предупреждает, что процесс сокращений еще не завершен. В конце июня президент агентства Андреа Налес заявила, что промышленность теряет в среднем около 15 тысяч рабочих мест в месяц.
Экономика Германии уже несколько лет находится в состоянии затяжного кризиса. Сначала это было вызвано пандемией COVID-19, а затем ситуация ухудшилась из-за прекращения поставок российского газа и геополитической напряженности вокруг Ирана.