Գերմանիան ուսումնասիրում է Չինաստանի տնտեսական խոցելիությունները, որոնք կարող են օգտագործվել, եթե Եվրամիությունը ներքաշվի Պեկինի հետ առևտրային պատերազմի մեջ, հաղորդում է Bloomberg-ը։ Կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի կառավարությունը վերլուծում է առևտրային հոսքերը, մատակարարման շղթաները և ընկերությունների տվյալները՝ Չինաստանի թույլ կողմերը քարտեզագրելու նպատակով։
Նախնական գնահատականներով՝ Պեկինի մատակարարման շղթայի կարևոր խոցելի օղակներ են Trumpf-ը, Carl Zeiss-ը, ինչպես նաև Siltronic, Aixtron և SUSS MicroTec ընկերությունները, որոնք ներգրավված են առաջատար կիսահաղորդիչների արտադրության տեխնոլոգիաներում։ Այս աշխատանքներն ընթանում են այն ժամանակ, երբ Եվրահանձնաժողովը պատրաստում է Չինաստանի նկատմամբ նոր քաղաքական առաջարկներ՝ մինչև հոկտեմբերին կայանալիք ԵՄ գագաթնաժողովը։
Անցյալ տարի ԵՄ-ի ապրանքների առևտրային դեֆիցիտը Չինաստանի հետ հասել է 360 մլրդ եվրոյի, որից 95 մլրդ եվրոն բաժին է ընկել Գերմանիային։ Ամենամեծ ճնշման տակ է հայտնվել ավտոմոբիլային ոլորտը, որը կորցնում է դիրքերը չինական ներմուծման աճի և Չինաստանում պահանջարկի թուլացման պատճառով։
Միաժամանակ Պեկինը արտահանման վերահսկողություն է սահմանել եվրոպական 14 ընկերության, այդ թվում՝ Rheinmetall-ի նկատմամբ՝ ի պատասխան ԵՄ պատժամիջոցների։ Սակայն ԵՄ-ում Չինաստանի հարցում միասնական դիրքորոշում ձևավորելը բարդ է, քանի որ որոշ երկրներ, օրինակ՝ Իսպանիան, շարունակում են աջակցել Պեկինի հետ համագործակցությանը։
ԵԿԲ-ի գլխավոր տնտեսագետ Ֆիլիպ Լեյնը նշել է, որ չինական ներմուծման ավելի ցածր գները նպաստել են Եվրոպայում գնաճի թուլացմանը, թեև պահպանվում են արտադրության դուրսմղման և ռազմավարական կախվածության հետ կապված ռիսկերը։

Germany Prepares for Possible Trade War with China
Germany is examining China's economic vulnerabilities that could be exploited if the European Union becomes embroiled in a trade war with Beijing, according to Bloomberg. Chancellor Friedrich Merz's government is analyzing trade flows, supply chains, and company data to map China's weaknesses.
Preliminary estimates indicate that key vulnerable links in Beijing's supply chain include Trumpf, Carl Zeiss, as well as Siltronic, Aixtron, and SUSS MicroTec, which are involved in leading semiconductor manufacturing technologies. This work is taking place as the European Commission prepares new policy proposals regarding China ahead of the EU summit scheduled for October.
Last year, the EU's trade deficit with China reached 360 billion euros, of which 95 billion euros was accounted for by Germany. The automotive sector has come under the most pressure, losing ground due to the rise in Chinese imports and weakening demand in China.
At the same time, Beijing has imposed export controls on 14 European companies, including Rheinmetall, in response to EU sanctions. However, forming a unified position on China within the EU is challenging, as some countries, such as Spain, continue to support cooperation with Beijing.
ECB Chief Economist Philip Lane noted that lower prices for Chinese imports have contributed to easing inflation in Europe, although risks related to offshoring and strategic dependence remain.