Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ "Արարատցեմենտ" ընկերությունը, որը պատկանում էր "Ծաղիկ Հայաստան" կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին, անցել է պետության կառավարման տակ: Սա տեղի է ունեցել որպես միջոցառում, որը նախատեսում է անօրինական ծագմամբ ունեցվածքի բռնագրավման գործի շրջանակներում:
2026 թվականի հուլիսի 13-ին գլխավոր դատախազությունը դիմել է հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով ապահովիչ միջոցի կիրառման մասին, որը նախատեսում է "Արարատցեմենտ"-ի բաժնետոմսերի կառավարումը պետության կողմից:
Դատարանի որոշմամբ, 2026 թվականի հուլիսի 15-ին, գլխավոր դատախազության դիմումը բավարարվել է:
Գագիկ Ծառուկյանի և նրա հետ կապված անձանց դեմ գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին ներկայացրել է հայց, որը պահանջում է բռնագրավել անօրինական ծագմամբ ունեցվածքը:

Генеральная прокуратура Армении сообщает, что компания ЗАО "Араратцемент", принадлежащая лидеру партии "Процветающая Армения" Гагику Царукяну, перешла под управление государства. Это произошло в рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения.
13 июля 2026 года Генеральная прокуратура обратилась в Антикоррупционный суд с ходатайством о применении обеспечительной меры, предусматривающей передачу государству управления акциями ЗАО "Араратцемент".
15 июля 2026 года суд удовлетворил ходатайство прокуратуры.
Генеральная прокуратура подала иск против Гагика Царукяна и связанных с ним лиц о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение.