«Գազպրոմ»-ի բաժնետոմսերը հասել են պատմական նվազագույնի
Հուլիսի 16-ին Մոսկվայի բորսայում կայացած առևտրի ժամանակ «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը նվազել են 5.04%-ով՝ հասնելով 83.98 ռուբլու, ըստ առևտրային տվյալների։ Սա ամենացածր գինն է 2006 թվականին բորսայում բաժնետոմսերի առևտրի սկսվելուց ի վեր։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13:16-ի դրությամբ անկումը դանդաղել էր մինչև 3.2%։
«Գազպրոմը», ինչպես մյուս նավթագազային ընկերությունները, վերջերս ճնշման տակ է նավթի գների, ուժեղ ռուբլու և բարձր տոկոսադրույքների պատճառով, ըստ D8 ներդրումային տան վերլուծաբան Անդրեյ Գրոմադինի։ Նա նշել է, որ ներդրողները «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը վաճառում են ավելի շատ, քան մյուսները, հաշվի առնելով, որ ընկերությունը մի քանի տարի շարունակ դիվիդենտներ չի վճարել։
«General Invest»-ի պորտֆելի կառավարիչ Տատյանա Սիմոնովան «Գազպրոմի» բաժնետոմսերի անկումը կապել է այն լուրերի հետ, որ Չինաստանը, իբր, գործնականում սառեցրել է «Սիբիրի ուժը 2» խողովակաշարի կառուցման վերաբերյալ բանակցությունները։ «Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Պեկինը պատրաստ է համաձայնվել խողովակաշարի կառուցմանը միայն այն դեպքում, եթե Մոսկվան գազ մատակարարի ներքին շուկայական գներով։ Չինացի պաշտոնյաները խնդրել են ռուսական կողմին չբարձրացնել այդ հարցը, պնդում է WSJ-ն։
Սիմոնովան նշեց, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ հնարավոր սահմանափակումների մասին լուրերը դեր են խաղում: Սենատորները քննարկում են «դժոխային պատժամիջոցների» օրինագիծը, որը մշակվել է հանգուցյալ Լինդսի Գրեհեմի մասնակցությամբ: Այն, ի թիվս այլ բաների, առաջարկում է ներմուծման մաքսատուրքեր սահմանել այն երկրների վրա, որոնք ռուսական նավթի և գազի խոշորագույն գնորդներից են: Այս ֆոնին, Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը հուլիսի 16-ին հասավ 2022 թվականի վերջից ի վեր իր ամենացածր մակարդակին` իջնելով 2100 կետից ցածր:

Gazprom Shares Hit Historic Low
On July 16, during trading on the Moscow Exchange, Gazprom's shares fell by 5.04%, reaching 83.98 rubles, according to trading data. This is the lowest price since trading in shares began on the exchange in 2006. By 13:16 Moscow time, the decline had slowed to 3.2%.
Gazprom, like other oil and gas companies, has recently been under pressure due to oil prices, a strong ruble, and high interest rates, according to D8 investment house analyst Andrey Gromadin. He noted that investors are selling Gazprom shares more than others, considering that the company has not paid dividends for several years.
General Invest portfolio manager Tatyana Simonova linked the decline in Gazprom's shares to reports that China has allegedly effectively frozen negotiations regarding the construction of the Power of Siberia 2 pipeline. The Wall Street Journal, citing sources, reported that Beijing is only willing to agree to the pipeline's construction if Moscow supplies gas at domestic market prices. Chinese officials have requested the Russian side not to raise this issue, WSJ claims.
Simonova noted that news about possible US sanctions against Russia also plays a role. Senators are discussing a bill on