«Գազպրոմ»-ի բաժնետոմսերը հասել են պատմական նվազագույնի
Հուլիսի 16-ին Մոսկվայի բորսայում կայացած առևտրի ժամանակ «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը նվազել են 5.04%-ով՝ հասնելով 83.98 ռուբլու, ըստ առևտրային տվյալների։ Սա ամենացածր գինն է 2006 թվականին բորսայում բաժնետոմսերի առևտրի սկսվելուց ի վեր։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13:16-ի դրությամբ անկումը դանդաղել էր մինչև 3.2%։
«Գազպրոմը», ինչպես մյուս նավթագազային ընկերությունները, վերջերս ճնշման տակ է նավթի գների, ուժեղ ռուբլու և բարձր տոկոսադրույքների պատճառով, ըստ D8 ներդրումային տան վերլուծաբան Անդրեյ Գրոմադինի։ Նա նշել է, որ ներդրողները «Գազպրոմի» բաժնետոմսերը վաճառում են ավելի շատ, քան մյուսները, հաշվի առնելով, որ ընկերությունը մի քանի տարի շարունակ դիվիդենտներ չի վճարել։
«General Invest»-ի պորտֆելի կառավարիչ Տատյանա Սիմոնովան «Գազպրոմի» բաժնետոմսերի անկումը կապել է այն լուրերի հետ, որ Չինաստանը, իբր, գործնականում սառեցրել է «Սիբիրի ուժը 2» խողովակաշարի կառուցման վերաբերյալ բանակցությունները։ «Wall Street Journal»-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հայտնել է, որ Պեկինը պատրաստ է համաձայնվել խողովակաշարի կառուցմանը միայն այն դեպքում, եթե Մոսկվան գազ մատակարարի ներքին շուկայական գներով։ Չինացի պաշտոնյաները խնդրել են ռուսական կողմին չբարձրացնել այդ հարցը, պնդում է WSJ-ն։
Սիմոնովան նշեց, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ հնարավոր սահմանափակումների մասին լուրերը դեր են խաղում: Սենատորները քննարկում են «դժոխային պատժամիջոցների» օրինագիծը, որը մշակվել է հանգուցյալ Լինդսի Գրեհեմի մասնակցությամբ: Այն, ի թիվս այլ բաների, առաջարկում է ներմուծման մաքսատուրքեր սահմանել այն երկրների վրա, որոնք ռուսական նավթի և գազի խոշորագույն գնորդներից են: Այս ֆոնին, Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը հուլիսի 16-ին հասավ 2022 թվականի վերջից ի վեր իր ամենացածր մակարդակին` իջնելով 2100 կետից ցածր:

Акции «Газпрома» достигли исторического минимума
16 июля на Московской бирже акции «Газпрома» упали на 5.04%, достигнув 83.98 рублей, согласно торговым данным. Это самая низкая цена с момента начала торгов акциями на бирже в 2006 году. На 13:16 по московскому времени падение замедлилось до 3.2%.
«Газпром», как и другие нефтегазовые компании, недавно испытывает давление из-за цен на нефть, сильного рубля и высоких процентных ставок, по словам аналитика инвестиционного дома D8 Андрея Громадина. Он отметил, что инвесторы продают акции «Газпрома» больше, чем другие, учитывая, что компания не выплачивает дивиденды на протяжении нескольких лет.
Управляющий портфелем «General Invest» Татьяна Симонова связала падение акций «Газпрома» с новостями о том, что Китай, якобы, фактически заморозил переговоры о строительстве газопровода «Сила Сибири 2». «Wall Street Journal», ссылаясь на источники, сообщил, что Пекин готов согласиться на строительство газопровода только в том случае, если Москва будет поставлять газ по внутренним рыночным ценам. Китайские чиновники попросили российскую сторону не поднимать этот вопрос, утверждает WSJ.
Симонова отметила, что новости о возможных санкциях со стороны США против России также играют свою роль. Сенаторы обсуждают законопроект о «адских санкциях», разработанный с участием покойного Линдси Грэма. Он, среди прочего, предлагает ввести импортные пошлины на страны, которые являются крупнейшими покупателями российской нефти и газа. На этом фоне индекс Московской биржи 16 июля достиг своего самого низкого уровня с конца 2022 года, упав ниже 2100 пунктов.