Ղազախստանի նավթի արտահանման գլխավոր տերմինալը Սև ծովում այսօր՝ այս ամսվա ընթացքում, արդեն երրորդ անգամ է փակվել։ Նավթատար լցանավերի բեռնման աշխատանքները դադարեցվել են այն բանից հետո, երբ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարվածել են երկու նավի՝ Ռուսաստանում Նովոռոսիյսկի նավահանգստում գտնվող տերմինալում և դրա հարակից տարածքում։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը (CPC), որին պատկանում են տերմինալը և Ղազախստանի նավթը Ռուսաստանի տարածքով դեպի Սև ծով տեղափոխող խողովակաշարը, այդ մասին հայտնել էր տերմինալում նավերի բեռնման աշխատանքների վերսկսումից ընդամենը երկու օր անց։
CPC-ի ենթակառուցվածքի աշխատանքի կրկնվող խափանումները, որի միջոցով իրականացվում է Ղազախստանի նավթի արտահանման շուրջ 80%-ը, ընդգծում են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմի հետևանքով երկրի տնտեսական շահերի, ինչպես նաև Ղազախստանում խոշոր ներդրումներ ունեցող ամերիկյան Chevron և Exxon նավթային ընկերությունների շահերի համար աճող վտանգը։
Նախկինում արտահանման աշխատանքների դադարեցումները ստիպել էին Կենտրոնական Ասիայի պետությանը, որը OPEC+ խմբի շրջանակում աշխարհի նավթի արտահանող տասը խոշորագույն երկրների թվում է, ժամանակավորապես կրճատել արդյունահանումը, քանի որ համաշխարհային շուկաներ նավթ մատակարարելու այլ հեշտընտրանքային երթուղի չունի։
Վերջին միջադեպի ժամանակ CPC-ն հայտնել է, որ ուկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո գործող Nissos Sifnos և Մեն կղզու դրոշի ներքո գործող Marathi լցանավերի վրա, ինչի հետևանքով Nissos Sifnos-ում հրդեհ է բռնկվել։ Կոնսորցիումի տվյալներով՝ Nissos Sifnos-ին հարվածել են հենց այն պահին, երբ բեռնվում էր CPC-ի տերմինալում։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարությունը հաստատել է հարվածների փաստը, սակայն չի նշել, որ դրանց հեղինակը Ուկրաինան է։ Ուկրաինան հայտարարել է, որ հարվածել են Ռուսաստանի չորս լցանավերի Սև և Ազովի ծովերում, սակայն չեն հստակեցրել, թե որտեղ։
Ղազախստանը նախկինում դատապարտել է CPC-ի օբյեկտների վրա իրականացված հարձակումները, մինչդեռ Կիևը դրանք պաշտպանել է՝ որպես Ռուսաստանի ռազմական գործողություններին աջակցող ենթակառուցվածքի դեմ իրականացվող արշավի մաս՝ ընդգծելով, որ այդ գործողություններն ուղղված չեն Ղազախստանի դեմ։
Կենտրոնասիական պետությունը նավթի մեծ մասն արտահանում է Եվրոպա
20 միլիոն բնակչություն ունեցող Ղազախստանը, որն ունի աշխարհի ամենաերկար ցամաքային սահմանը Ռուսաստանի հետ, Կենտրոնական Ասիայի խոշորագույն տնտեսությունն է և էներգակիրների ու օգտակար հանածոների կարևոր արտադրող։ Երկիրը ապահովում է աշխարհում օրական նավթի մատակարարումների մոտ 2%-ը, իսկ արտահանման հիմնական ուղղությունը Եվրոպան է։
Ինչպես Կենտրոնական Ասիայի մյուս երկրներում, այնպես էլ Ղազախստանում պատերազմը պարբերաբար առաջացրել է գնաճային ցնցումներ, միաժամանակ խթանել տնտեսական աճը՝ առևտրային երթուղիների վերաուղղման շնորհիվ։ ՌԴ-ն շարունակում է մնալ երկրի գլխավոր առևտրային գործընկերը։
1 510 կիլոմետր երկարությամբ CPC-ի խողովակաշարն աշխարհում ամենաերկարներից մեկն է։ Դրա կառուցումը սկսվել է 1999-ին, իսկ Chevron-ը, Exxon-ը և ամերիկյան այլ ընկերություններ ապահովել են շուրջ 2,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախագծի ներդրումների գրեթե կեսը։ Խողովակաշարը ձգվում է Ղազախստանի խոշոր Թենգիզ նավթահանքից մինչև ՌԴ-ի Սևծովյան ափ։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Աքքենժենովը հանդիպել է ԱՄՆ դեսպան Ջուլի Ստաֆթի հետ, և «առանձնահատուկ ուշադրություն» են դարձրել տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգությանը, արտահանման ենթակառուցվածքի հուսալի աշխատանքին և համաշխարհային շուկաներ մատակարարումների կայունությանը, հայտնել էր նախարարությունը։
Նախօրեին Ղազախստանի արտգործնախարարությունը տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի արտգործնախարար Երմեկ Կոշերբաևի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է նաև CPC-ի հարցը։
CPC-ին այլընտրանք հանդիսացող երթուղիները՝ արևմուտք՝ Կասպից ծովով դեպի Ադրբեջան, այնուհետև Թուրքիա, ինչպես նաև արևելք՝ Չինաստան տանող խողովակաշարերով, սահմանափակված են թողունակության խնդիրների պատճառով։
Ղազախստանը պատերազմի հարցում փորձում է պահպանել հավասարակշռություն
Վերջին չորսուկես տարիների ընթացքում Ղազախստանը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմի հարցում վարում է զգուշավոր դիվանագիտական քաղաքականություն․ չաջակցելով Ռուսաստանին, որի հետ պաշտոնապես դաշնակից է, միաժամանակ դատապարտում է CPC-ի դեմ իրականացվող ուկրաինական հարձակումները։
Անցած շաբաթավերջին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հրապարակայնորեն առաջարկեց Պուտինին «սառեցնել» պատերազմը Ուկրաինայում և սկսել խաղաղ բանակցություններ։

Главный терминал экспорта нефти Казахстана в Черном море в этом месяце закрылся уже в третий раз после удара БПЛА
Новости | 2026/07/30 20:02
Работы по экспорту нефти приостановлены после ударов украинских БПЛА
Главный терминал экспорта нефти Казахстана в Черном море сегодня закрылся уже в третий раз в этом месяце. Работы по загрузке нефтяных танкеров были приостановлены после того, как украинские беспилотники нанесли удары по двум судам в терминале, расположенном в российском порту Новороссийск и его окрестностях.
Каспийский трубопроводный консорциум (КТК), которому принадлежит терминал и трубопровод, по которому казахстанская нефть транспортируется через Россию к Черному морю, сообщил об этом всего через два дня после возобновления работ по загрузке судов в терминале.
Повторяющиеся сбои в работе инфраструктуры КТК, через которую осуществляется около 80% экспорта казахстанской нефти, подчеркивают растущую угрозу для экономических интересов страны, а также интересов крупных нефтяных компаний Chevron и Exxon, которые имеют значительные инвестиции в Казахстане, в результате войны между Россией и Украиной.
Ранее приостановка работ по экспорту заставила Центральноазиатское государство, входящее в десятку крупнейших стран-экспортеров нефти в мире в рамках ОПЕК+, временно сократить добычу, так как у него нет других удобных маршрутов для поставок нефти на мировые рынки.
В ходе последнего инцидента КТК сообщил, что украинские БПЛА атаковали танкеры Nissos Sifnos, действующий под флагом Маршалловых островов, и Marathi, действующий под флагом острова Мэн, в результате чего на Nissos Sifnos произошел пожар. По данным консорциума, Nissos Sifnos был атакован в тот момент, когда он загружался в терминале КТК.
Министерство энергетики Казахстана подтвердило факт атак, но не указало, что их автором является Украина. Украина заявила, что она атаковала четыре российских танкера в Черном и Азовском морях, но не уточнила, где именно.
Ранее Казахстан осуждал атаки на объекты КТК, в то время как Киев защищал их как часть кампании против инфраструктуры, поддерживающей российские военные действия, подчеркивая, что эти действия не направлены против Казахстана.
Центральноазиатское государство экспортирует большую часть нефти в Европу
Казахстан с населением 20 миллионов человек, имеющий самую длинную сухопутную границу с Россией, является крупнейшей экономикой Центральной Азии и важным производителем энергетических ресурсов и полезных ископаемых. Страна обеспечивает около 2% мировых поставок нефти, при этом основным направлением экспорта является Европа.
Как и в других странах Центральной Азии, война периодически вызывает инфляционные шоки, одновременно способствуя экономическому росту за счет перенаправления торговых маршрутов. Россия продолжает оставаться главным торговым партнером страны.
Трубопровод КТК длиной 1510 километров является одним из самых длинных в мире. Его строительство началось в 1999 году, а Chevron, Exxon и другие американские компании обеспечили почти половину инвестиций в проект стоимостью около 2,6 миллиарда долларов.
Крупнейшими акционерами КТК являются российская «Транснефть», казахстанская «Казмунайгаз» и Chevron.
Министр энергетики Казахстана Ерлан Аккеньжанов встретился с послом США Джули Стаффи, и «особое внимание» было уделено региональной энергетической безопасности, надежной работе экспортной инфраструктуры и стабильности поставок на мировые рынки, сообщило министерство.
На днях министерство иностранных дел Казахстана сообщило, что госсекретарь США Марк Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Казахстана Ермеком Кошербаевым, в ходе которого также обсуждался вопрос КТК.
Альтернативные маршруты для КТК на запад через Каспийское море в Азербайджан, а затем в Турцию, а также на восток через трубопроводы в Китай ограничены из-за проблем с пропускной способностью.
Казахстан пытается сохранить баланс в вопросе войны
На протяжении последних четырех с половиной лет Казахстан проводит осторожную дипломатическую политику по вопросу войны между Россией и Украиной, не поддерживая Россию, с которой он официально является союзником, одновременно осуждая украинские атаки на объекты КТК.
На прошлых выходных президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев публично предложил президенту России Владимиру Путину «заморозить» войну в Украине и начать мирные переговоры.