Ղազախստանի նավթի արտահանման գլխավոր տերմինալը Սև ծովում այսօր՝ այս ամսվա ընթացքում, արդեն երրորդ անգամ է փակվել։ Նավթատար լցանավերի բեռնման աշխատանքները դադարեցվել են այն բանից հետո, երբ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարվածել են երկու նավի՝ Ռուսաստանում Նովոռոսիյսկի նավահանգստում գտնվող տերմինալում և դրա հարակից տարածքում։
Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումը (CPC), որին պատկանում են տերմինալը և Ղազախստանի նավթը Ռուսաստանի տարածքով դեպի Սև ծով տեղափոխող խողովակաշարը, այդ մասին հայտնել էր տերմինալում նավերի բեռնման աշխատանքների վերսկսումից ընդամենը երկու օր անց։
CPC-ի ենթակառուցվածքի աշխատանքի կրկնվող խափանումները, որի միջոցով իրականացվում է Ղազախստանի նավթի արտահանման շուրջ 80%-ը, ընդգծում են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմի հետևանքով երկրի տնտեսական շահերի, ինչպես նաև Ղազախստանում խոշոր ներդրումներ ունեցող ամերիկյան Chevron և Exxon նավթային ընկերությունների շահերի համար աճող վտանգը։
Նախկինում արտահանման աշխատանքների դադարեցումները ստիպել էին Կենտրոնական Ասիայի պետությանը, որը OPEC+ խմբի շրջանակում աշխարհի նավթի արտահանող տասը խոշորագույն երկրների թվում է, ժամանակավորապես կրճատել արդյունահանումը, քանի որ համաշխարհային շուկաներ նավթ մատակարարելու այլ հեշտընտրանքային երթուղի չունի։
Վերջին միջադեպի ժամանակ CPC-ն հայտնել է, որ ուկրաինական ԱԹՍ-ները հարձակվել են Մարշալյան կղզիների դրոշի ներքո գործող Nissos Sifnos և Մեն կղզու դրոշի ներքո գործող Marathi լցանավերի վրա, ինչի հետևանքով Nissos Sifnos-ում հրդեհ է բռնկվել։ Կոնսորցիումի տվյալներով՝ Nissos Sifnos-ին հարվածել են հենց այն պահին, երբ բեռնվում էր CPC-ի տերմինալում։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարությունը հաստատել է հարվածների փաստը, սակայն չի նշել, որ դրանց հեղինակը Ուկրաինան է։ Ուկրաինան հայտարարել է, որ հարվածել են Ռուսաստանի չորս լցանավերի Սև և Ազովի ծովերում, սակայն չեն հստակեցրել, թե որտեղ։
Ղազախստանը նախկինում դատապարտել է CPC-ի օբյեկտների վրա իրականացված հարձակումները, մինչդեռ Կիևը դրանք պաշտպանել է՝ որպես Ռուսաստանի ռազմական գործողություններին աջակցող ենթակառուցվածքի դեմ իրականացվող արշավի մաս՝ ընդգծելով, որ այդ գործողություններն ուղղված չեն Ղազախստանի դեմ։
Կենտրոնասիական պետությունը նավթի մեծ մասն արտահանում է Եվրոպա
20 միլիոն բնակչություն ունեցող Ղազախստանը, որն ունի աշխարհի ամենաերկար ցամաքային սահմանը Ռուսաստանի հետ, Կենտրոնական Ասիայի խոշորագույն տնտեսությունն է և էներգակիրների ու օգտակար հանածոների կարևոր արտադրող։ Երկիրը ապահովում է աշխարհում օրական նավթի մատակարարումների մոտ 2%-ը, իսկ արտահանման հիմնական ուղղությունը Եվրոպան է։
Ինչպես Կենտրոնական Ասիայի մյուս երկրներում, այնպես էլ Ղազախստանում պատերազմը պարբերաբար առաջացրել է գնաճային ցնցումներ, միաժամանակ խթանել տնտեսական աճը՝ առևտրային երթուղիների վերաուղղման շնորհիվ։ ՌԴ-ն շարունակում է մնալ երկրի գլխավոր առևտրային գործընկերը։
1 510 կիլոմետր երկարությամբ CPC-ի խողովակաշարն աշխարհում ամենաերկարներից մեկն է։ Դրա կառուցումը սկսվել է 1999-ին, իսկ Chevron-ը, Exxon-ը և ամերիկյան այլ ընկերություններ ապահովել են շուրջ 2,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախագծի ներդրումների գրեթե կեսը։ Խողովակաշարը ձգվում է Ղազախստանի խոշոր Թենգիզ նավթահանքից մինչև ՌԴ-ի Սևծովյան ափ։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Երլան Աքքենժենովը հանդիպել է ԱՄՆ դեսպան Ջուլի Ստաֆթի հետ, և «առանձնահատուկ ուշադրություն» են դարձրել տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգությանը, արտահանման ենթակառուցվածքի հուսալի աշխատանքին և համաշխարհային շուկաներ մատակարարումների կայունությանը, հայտնել էր նախարարությունը։
Նախօրեին Ղազախստանի արտգործնախարարությունը տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի արտգործնախարար Երմեկ Կոշերբաևի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է նաև CPC-ի հարցը։
CPC-ին այլընտրանք հանդիսացող երթուղիները՝ արևմուտք՝ Կասպից ծովով դեպի Ադրբեջան, այնուհետև Թուրքիա, ինչպես նաև արևելք՝ Չինաստան տանող խողովակաշարերով, սահմանափակված են թողունակության խնդիրների պատճառով։
Ղազախստանը պատերազմի հարցում փորձում է պահպանել հավասարակշռություն
Վերջին չորսուկես տարիների ընթացքում Ղազախստանը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատերազմի հարցում վարում է զգուշավոր դիվանագիտական քաղաքականություն․ չաջակցելով Ռուսաստանին, որի հետ պաշտոնապես դաշնակից է, միաժամանակ դատապարտում է CPC-ի դեմ իրականացվող ուկրաինական հարձակումները։
Անցած շաբաթավերջին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հրապարակայնորեն առաջարկեց Պուտինին «սառեցնել» պատերազմը Ուկրաինայում և սկսել խաղաղ բանակցություններ։

Kazakhstan's main oil export terminal in the Black Sea has closed for the third time this month after drone strikes
News | 2026/07/30 20:02
Oil export operations have been suspended following drone strikes from Ukraine
Kazakhstan's main oil export terminal in the Black Sea has closed for the third time this month. Oil tanker loading operations were suspended after Ukrainian drones struck two vessels at the terminal located in the Russian port of Novorossiysk and its surrounding areas.
The Caspian Pipeline Consortium (CPC), which owns the terminal and the pipeline that transports Kazakhstan's oil through Russia to the Black Sea, reported this just two days after the resumption of loading operations at the terminal.
Repeated disruptions to CPC's infrastructure, through which about 80% of Kazakhstan's oil exports are conducted, highlight the growing threat to the country's economic interests, as well as those of major oil companies Chevron and Exxon, which have significant investments in Kazakhstan, due to the war between Russia and Ukraine.
Previously, the suspension of export operations had forced the Central Asian state, which is among the top ten oil-exporting countries in the world within the OPEC+ framework, to temporarily reduce production, as it has no other convenient routes for supplying oil to global markets.
During the latest incident, CPC reported that Ukrainian drones attacked the tankers Nissos Sifnos, operating under the flag of the Marshall Islands, and Marathi, operating under the flag of the Isle of Man, resulting in a fire on Nissos Sifnos. According to the consortium, Nissos Sifnos was struck at the moment it was being loaded at the CPC terminal.
The Ministry of Energy of Kazakhstan confirmed the attacks but did not specify that Ukraine was the perpetrator. Ukraine stated that it had attacked four Russian tankers in the Black and Azov Seas but did not clarify where.
Kazakhstan has previously condemned attacks on CPC facilities, while Kyiv has defended them as part of a campaign against infrastructure supporting Russian military operations, emphasizing that these actions are not directed against Kazakhstan.
The Central Asian state exports most of its oil to Europe
Kazakhstan, with a population of 20 million and the longest land border with Russia, is the largest economy in Central Asia and an important producer of energy resources and minerals. The country accounts for about 2% of global oil supplies, with Europe being the main export destination.
Like other Central Asian countries, the war has periodically caused inflationary shocks while also boosting economic growth through the redirection of trade routes. Russia remains the country's main trading partner.
The CPC pipeline, which is 1,510 kilometers long, is one of the longest in the world. Its construction began in 1999, and Chevron, Exxon, and other American companies provided nearly half of the investments in the project, which is worth approximately $2.6 billion.