Գարիկ Բոշյանը նշանակվել է «Արարատ» կոնյակի գործարանի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Գարիկ Բոշյանը նշանակվել է «Երևանյան կոնյակի-վինո-վոդկայի կոմբինատ «Արարատ» ղեկավար, տեղեկացրել է Հայաստանի տնտեսական նախարարի պաշտոնակատար Գևորգ Պապոյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ Գլխավոր դատախազության դիմումով և Անկոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ, ընկերության բաժնետոմսերը փոխանցվել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը:
Գլխավոր դատախազությունում հայտնել են, որ այս որոշումը ընդունվել է 2026 թվականի հուլիսի 30-ին, ենթադրյալ ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման գործի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդել են դատախազությունից, 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին հայց է ներկայացվել Գագիկ Ծառուկյանի և նրա հետ կապված անձանց դեմ՝ «ապօրինի ծագման գույքի բռնագրավման» պահանջով:
Դատախազությունը պահանջում է նաև պետական օգտին բռնագրավել Ծառուկյանի բաժնետոմսերը «Երևանյան կոնյակի-վինո-վոդկայի կոմբինատում»: Ընդհանուր առմամբ, պահանջվող գումարը կազմում է 105 մլրդ 865 մլն 865 հազար դրամ:
Ծառուկյանը, ով Multi Group-ի սեփականատերն է և «Ծաղկող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, գտնվում է կալանքի տակ հուլիսի 7-ից:

Назначен управляющий Ереванского коньячно-винно-водочного комбината «Арарат»
ЕРЕВАН, 3 августа. /АРКА/. Гарик Бошян назначен управляющим ОАО «Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат "Арарат", сообщил исполняющий обязанности министра экономики Армении Геворг Папоян.
Он также напомнил, что на основании ходатайства Генеральной прокуратуры и решения Антикоррупционного суда акции компании были переданы в управление и на хранение Республике Армения в лице Министерства экономики.
Ранее в Генпрокуратуре сообщили, что данное решение принято 30 июля 2026 года в рамках производства по делу о конфискации имущества предположительно незаконного происхождения.
Как заявили в Генпрокуратуре, 9 октября 2023 года был подан иск против Гагика Царукяна и связанных с ним лиц с требованием "о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение".
В числе прочего прокуратура требует обратить в пользу государства принадлежащие Царукяну акции Ереванского коньячно-винно-водочного комбината. Общая сумма заявленных денежных требований составляет 105 млрд 865 млн 865 тыс. драмов.
Владелец холдинга Multi Group, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян находится под арестом с 7 июля.