Գագիկ Ծառուկյանի և իրանցիների առերեսումը, բեռնափոխադրողների բողոքներն ու գործազրկության ուրվականը Հայաստանում
Լուրեր | 2026/07/27 01:01
Հայաստանում գործազրկության աճ և բեռնափոխադրողների խնդիրներ
«Բարգավաճ Հայաստանի» առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանը շաբաթվա սկզբին ստիպված էր ընթերցել իրանի քաղաքացիների իր դեմ տրված ցուցմունքները։ Դրանք, սակայն, ըստ փաստաբանների առավելապես հեքիաթի ժանրից էին։
Իրանցիների և Ծառուկյանի 10 ժամ տևած առերեսումը կայացավ հուլիսի 20-ին Քննչական կոմիտեում։ Այդ ողջ ընթացքում քննչականի շենքի մոտ էին ԲՀԿ առաջնորդի տասնյակ աջակիցները։
Շաբաթվա սկզբին անգործ մնացին նաև Ծառուկյանին պատկանող «Առինջ մոլ»-ի մոտ երկու տասնյակ խանութների աշխատակիցները։ Ես երեքշաբթի եկել տեսել եմ, որ ես գործազուրկ եմ։ «Առինջ մոլ»-ի կապարակնքման պաշտոնական պատճառաբանությունը կենտրոնի տարածքում բարձրավոլտ էլեկտրագծի աշտարակի առկայությունն է, մի հանգամանք, որ նախորդ տարիներին պետական մարմիններից որևէ մեկին որևէ մտահոգություն չի պատճառել։
Ընդհանուր առմամբ զգալի է, որ 2026-ի ամռանը Հայաստանում շրջում է գործազրկության ուրվականը։ Հուլիսի 23-ին կառավարության շենքի մոտ էին հավաքվել հայաստանցի բեռնափոխադրողները։ Նրանց խոսքով՝ ռուսական պատժամիջոցների ֆոնին իրենք զրկված են պատվերների մեծ մասից, մնացածներն էլ իրենց ձեռքից տանում են վրացական ու թուրքական ընկերությունները։
Անելանելի վիճակում գտնվող հայ տնտեսվարողների շարքերն այս շաբաթ համալժեցին Wildberries-ի միջոցով առևտուր անող հայ գործարարները։ Նրանց կորուստների պատճառը սակայն ոչ թե ռուսական պատժամիջոցներն էին, այլ Ռուսաստանի տարածքին հասցվող ուկրաինական հարվածները։

Лидер партии «Процветающая Армения», бизнесмен Гагик Царукян на начале недели был вынужден ознакомиться с показаниями иранских граждан против него. Однако, по словам адвокатов, они в основном были из области сказок.
Десятичасовая встреча иранцев с Царукяном состоялась 20 июля в Следственном комитете. В течение всего этого времени у здания следственного комитета находились десятки сторонников лидера БПА.
В начале недели остались без работы и сотрудники около двух десятков магазинов, принадлежащих Царукяну, в «Ари́нж мол». Я пришел во вторник и увидел, что я безработный. Официальной причиной закрытия «Ари́нж мол» стало наличие высоковольтной линии электропередачи на территории центра, что ранее не вызывало никаких беспокойств у государственных органов.
В целом заметно, что в летний период 2026 года в Армении витает призрак безработицы. 23 июля у здания правительства собрались армянские грузоперевозчики. По их словам, на фоне российских санкций они лишены большинства заказов, а оставшиеся забирают грузовые компании из Грузии и Турции.
Ряды армянских предпринимателей, находящихся в безвыходном положении, на этой неделе пополнили бизнесмены, торгующие через Wildberries. Причиной их потерь стали не российские санкции, а удары Украины по территории России.