Գագիկ Ծառուկյանն առավոտից ավելի քան 7 ժամ հարցաքննվում է: Ընտրություններից հետո կալանավորված «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդին Քննչական կոմիտե բերեցին կրկին բաց՝ դաստակներից փոքր ձեռնաշղթաներով, լրագրողների հետ շփվել ուղեկցող ոստիկանները թույլ չտվեցին:
Կալանավորված Ծառուկյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու համար: Ըստ իրավապահների՝ մեծահարուստ գործարարը կազմակերպել է ավելի քան 21 միլիոն դոլարի գույքի հափշտակությունը իրանցի գործարարներից: Մինչդեռ Ծառուկյանի փաստաբանները պնդում են, որ իրանցիներն են պարտք «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդին, և դա ապացուցող պարտավորագրեր կան:
«Հստակ ստորագրել են պարտավորագիր, որով հիմնավորվում է, որ իրենք 14.5 միլիոն դոլար պարտք են եղել պարոն Ծառուկյանին և պարտավորված են եղել վերադարձնելու էդ պարտքը երկու տարվա ընթացքում: Իսկ էդ երկու տարվա ընթացքը ավարտվում էր հենց էս պահին, հետևաբար՝ մենք համոզմունք ունենք, որ նման գործելակերպը նրանց ուղղված է, որպեսզի էդ պարտավորությունները չկատարեն», - ասաց փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«Գագիկ Ծառուկյանը և հայկական կողմն են տուժող հանդիսանում, այսինքն՝ գումար ներդրողները իրենք են: Իրենք էդ ամենը հերքում են, և միայն նրանց բանավոր ասածը, որ «մենք ենք գումարով ապրանք առել ուղարկել, ու դա հափշտակվել է», բայց հափշտակության փաստն էլ չի հմնավորվում, դա իրենց համար վերջին աստիճանի ճշմարտություն է դիտարկվում: Իսկ կոնկրետ ապացուցողական փաստերով, հենց էս պարտավորագրերը, երաշխավորագրերը և այլն, նաև ցուցմունքները՝ սենց մատների արանքով են նայում, որովհետև էս պահին դա իրենց հետաքրքիր չի», - նշեց փաստաբանը:
Հարցաքննությունից ժամեր առաջ հրապարակվել էր Գագիկ Ծառուկյանի ուղերձը մեկուսարանից, նա այս անգամ իշխանություններին չի քննադատում, թվում է իր կատարած աշխատանքն ու խոստանում շարունակել կառուցել:
Ընտրություններին «Բարգավաճ Հայաստան»-ի ցուցակով մասնակցած Սուրեն Սուրենյանցը բացառում է, որ գործարարը երկրորդ անգամ կփակի քաղաքականության էջը, ինչպես դա արեց Սերժ Սարգսյանի օրոք:
«Վստահաբար՝ ոչ, մարտական է տրամադրվածությունը, և նման սցենար ընդհանրապես չի էլ քննարկվում», - ասաց Սուրենյանցը:
Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան»-ը խորհրդարանից դուրս մնաց հաշվված ձայների տարբերությամբ, արդյունքները չեղարկված երկու տեղամասերում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը վերաքվեարկություն չնշանակեց, արդյունքում «Քաղաքացիական պայմանագրի» մանդատները որոշիչ մեծամասնության հասան:
«ԲՀԿ-ի խորհրդարանում չհայտնվելը միանգամայն փոխում է խորհրդարանի պատկերը, և այս պատկերը շարունակվելու է առաջիկա տարիների ընթացքում, բայց դա չի նշանակում, որ խորհրդարանում չլինելը ստիպելու է մեզ չզբաղվել քաղաքականությամբ», - ասաց Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:
Միաժամանակ շարունակում են փակ մնալ Ծառուկյանի տասնյակ ձեռնարկությունները, իսկ «Արարարատցեմենտ» գործարանի կառավարումն արդեն անցել է պետությանը:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն առավոտյան գրառմամբ հայտնել է, որ իր գլխավորած գերատեսչությունն է զբաղվելու ղեկավարմամբ, առաջիկա օրերիին նշանակվելու է կառավարիչը։ Մինչ այդ նախարարը ընկերության աշխատակիցներին հորդորում է բարեխիղճ կատարել աշխատանքը՝ զգուշացնելով ոչ միայն աշխատանքից ազատմամբ, այլև անգամ քրեական պատասխանատվությամբ:
«Նույն հեղափոխության օրերին Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունները, երբ որ տարբեր ձեռնարկությունների աշխատակիցների ինքը կոչ էր անում ակտիվորեն մասնակցել ցույցերին, միտինգներին, հեղափոխությանը և այլն, և հիմա առավել քան տարօրինակ է իշխանությունների որդեգրած էս քաղաքականությունը, երբ հնարավոր և անհնարին բոլոր առիթներով կոնկրետ սպառնում են «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կազմում գործող ընկերությունների աշխատակիցներին բարձրաձայնել իրենց բողոքի ձայնը», - ընդգծեց Տոնոյանը:
«Երբ որ մի երկրում ոչ ամբողջ մեկ տարվա ընթացքում երկու համակարգաստեղծ ձեռնարկություն ըստ էության պետական ռեկետի միջոցով խլում են մասնավոր սեփականատերերից, սա շատ վատ ազդակ է: Առաջինը՝ սա խոսում է քաղաքական ռեպրեսիայի մասին, երկրորդը՝ սեփականության տոտալ վերաբաժանում է երկրում տեղի ունենում, ինչը անպայման իր շատ մեծ բացասական ազդեցությունը կունենա ներդրումային միջավայրի վրա, մանավանդ առանձնապես ներդրումներ էլ չկան», - նշեց Սուրենյանցը:
Գործարանի կառավարումը պետությանը հանձնելու դատարանի որոշումը դեռ հրապարակված չէ, դրան նաև Ծառուկյանի թիմակիցները ծանոթ չէին. «Արարատցեմենտ»-ը Սամվել Կարապետյանի էլցանցերի օրինակով պետականացնելու մասին առաջինը հայտարարել է վարչապետը քարոզարշավի ժամանակ:
Քրեական գործին զուգահեռ՝ Դատախազությունը հայտնել էր նաև, որ Կառավարությանը առաջարկել է ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը քննարկել:
Գործարանը որպես Ծառուկյանի ձեռք բերած ապօրինի գույք էլ է անցնում: Նիկոլ Փաշինյանը նաև պնդել էր, որ «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդը ազատազրկվելու է:
Ի դեպ, Դատախազությունը դադարեցրել է ընտրություններից երկու օր անց Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված մեկ այլ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեղադրանքը, ինչպես փոխանցեց փաստաբանը՝ «ապօրինի լինելու հիմքով»: Հունիսի 9-ին Գագիկ Ծառուկյանին հետ էին ուղարկել «Զվարթնոց» օդանավակայանից, ապա հրավիրվել քննչական մարմին: Մեղադրանքն առաջադրվել էր առանց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համաձայնության՝ հարուցելով իրավապաշտպանների քննադատությունը. Ծառուկյանն այդ պահին դեռ պատգամավորի թեկնածու էր:

Гагик Царукян допрашивается в Следственном комитете
Гагик Царукян допрашивается более 7 часов. Лидера партии «Процветающая Армения» доставили в Следственный комитет после выборов, снова с наручниками на запястьях, и полицейские не позволили ему общаться с журналистами:
Царукян обвиняется в мошенничестве в особо крупном размере и отмывании денег. По данным правоохранительных органов, богатый бизнесмен организовал похищение имущества на сумму более 21 миллиона долларов у иранских бизнесменов. Однако адвокаты Царукяна утверждают, что именно иранцы должны деньги лидеру «Процветающей Армении», и у них есть документы, это подтверждающие:
«Они подписали обязательство, согласно которому они должны были вернуть 14,5 миллиона долларов господину Царукяну в течение двух лет. Этот срок истекает именно сейчас, поэтому мы уверены, что такое поведение направлено на то, чтобы не выполнить эти обязательства», - сказал адвокат Ерем Саргсян:
«Гагик Царукян и армянская сторона являются пострадавшими, то есть инвесторы - это они сами. Они это все отрицают, и только их устные заявления, что «мы купили товар за деньги и это было похищено», но факт похищения не подтверждается, это для них считается последней истиной. А конкретные доказательства, такие как эти обязательства, гарантии и так далее, они игнорируют, потому что это сейчас им не интересно», - отметил адвокат:
За несколько часов до допроса было опубликовано обращение Гагика Царукяна из изолятора, в котором он на этот раз не критикует власти, кажется, он обещает продолжать свою работу:
Сурен Суренянц, который участвовал в выборах по списку «Процветающей Армении», исключает, что бизнесмен закроет страницу политики второй раз, как это сделал Серж Саргсян:
«Определенно нет, настрой боевой, и такой сценарий вообще не обсуждается», - сказал Суренянц:
«Процветающая Армения» осталась вне парламента из-за разницы в подсчете голосов, Центральная избирательная комиссия не назначила повторное голосование на двух отмененных участках, в результате чего мандаты «Гражданского контракта» достигли решающего большинства:
«Отсутствие БПП в парламенте полностью меняет картину парламента, и эта картина будет продолжаться в ближайшие годы, но это не означает, что отсутствие в парламенте заставит нас не заниматься политикой», - сказала пресс-секретарь Царукяна Ивета Тоноян:
Тем временем десятки предприятий Царукяна продолжают оставаться закрытыми, а управление заводом «Араратцемент» уже передано государству:
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что его ведомство будет заниматься управлением, и в ближайшие дни будет назначен управляющий. При этом министр призвал сотрудников компании добросовестно выполнять свою работу, предупреждая не только об увольнении, но и о возможной уголовной ответственности:
«В те дни революции Никол Пашинян делал заявления, когда призывал сотрудников различных предприятий активно участвовать в митингах, революции и так далее, и сейчас эта политика властей, когда они угрожают сотрудникам компаний, входящих в концерн «Мульти Групп», поднять свой голос протеста, выглядит очень странно», - подчеркнула Тоноян:
«Когда в стране за менее чем год два системообразующих предприятия фактически отнимаются у частных собственников через государственный рэкет, это очень плохой сигнал. Во-первых, это говорит о политических репрессиях, во-вторых, это происходит тотальное перераспределение собственности в стране, что обязательно окажет негативное влияние на инвестиционную среду, особенно когда нет значительных инвестиций», - отметил Суренянц:
Решение суда о передаче управления заводом государству еще не опубликовано, и даже союзники Царукяна не были с ним знакомы. О первом объявлении о национализации «Араратцемент» премьер-министр заявил во время предвыборной кампании:
Параллельно с уголовным делом прокуратура также сообщила, что предложила правительству рассмотреть целесообразность назначения временного управляющего в компании. Завод также проходит как незаконное имущество, приобретенное Царукяном. Никол Пашинян также утверждал, что лидер «Процветающей Армении» будет лишен свободы:
Кстати, прокуратура прекратила дело о неуплате налогов в особо крупном размере, выдвинутое против Гагика Царукяна, два дня после выборов, как сообщил адвокат, «по причине незаконности». 9 июня Гагика Царукяна отправили обратно из аэропорта «Звартноц», а затем вызвали в следственные органы. Обвинение было выдвинуто без согласия Центральной избирательной комиссии, что вызвало критику правозащитников, поскольку в тот момент Царукян все еще был кандидатом в депутаты. По словам адвокатов, дело было семилетней давности.