Լուրեր | 2026/07/31 12:02
«Նոր ԱԺ-ում միշտ զգացվելու է ԲՀԿ-ի և մեր ծրագրի (Առաջարկ Հայաստանին) պակասը։ Պատճառը գրագետ և պատրաստված գործիչների քչությունը չէ. նման պատգամավորներ բոլոր խմբակցություններում էլ կան։ Խնդիրը այլ տեսանկյունների, այլընտրանքային արդյունավետ լուծումների, առաջարկվող ծրագրային այլ մոտեցումների և դրանց կրող ամբողջական ուժի բացակայությունն է։
Մեծ հաշվով, ես իմ թիմին նախապատրաստել էի հենց խորքային ծրագրային պայքարի, որը ցավոք չստացվեց ու ամենևին՝ ոչ մեր մեղքով։
Ինչպես գիտեք, վերջին 10-15 տարում ես չեմ առնչվել որևէ բիզնեսի միկրոկառավարմանը, ընթացիկ կառավարման պրոցեսներին (և´ օրենքը թույլ չէր տալիս, և´ իրականում դա ինձ արդեն հետաքրքիր չէր), և դա ինձ թույլ էր տալիս Հայաստանի տնտեսությանը, նրա զարգացման ռիսկերին և պոտենցիալին նայել մակրոտեսանկյունից։ Հիմա էլ, կտրված լինելով ինֆորմացիոն շատ հոսքերից, քաղաքական-հանրային միկրոպրոցեսներից, միկրոհարաբերություններից, ես հնարավորություն ունեմ խնդիրներին մակրոտեսանկյունից նայելու։
Ինչ եմ տեսնում ես հիմա՝ այդ հայացքով
Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանը կանգնած է ցնցումների մեծ հավանականության առաջ։ Ընդ որում, խոսքը ոչ թե տեսական ապագայի, այլ՝ շատ իրական, ամիսների հեռանկարի մասին է։ Աչք չենք թարթի՝ կհայտնվենք բարդագույն վիճակում։ Միայն ռուս-ուկրաինական հակամարտության և Իրան-ԱՄՆ առճակատման բերած ռիսկերը հերիք են սա հասկանալու համար։
Ինձ չափազանց մտահոգում են մեր երկրի տնտեսական պրոբլեմները, և արհեստականորեն մեզ պարտադրված ընտրության հարցը՝ ԵՄ, թե ԵԱՏՄ։ Մեր առաջ նման սուր ընտրության հարց դնում են թե´ Արևմուտքը, թե´ Ռուսաստանը, բայց խնդիրն այն է, որ մենք ինքներս ենք մեզ հասցրել նման կոշտ, արհեստական ջրբաժանի։
Իրավիճակին գումարեք ադրբեջանական պահանջները, թուրքական հորդորները։ Սա արդեն երկու աթոռի վրա նստելու խնդիր չէ, ինչպես միամտորեն կարծում են շատերը։ Երկու աթոռն ամեն դեպքում ընտրության հնարավորություն տալիս է։ Սա մի վիճակ է, որտեղ ցանկացած որոշում, ցանկացած քայլ կարող է հակառակ կողմից լուրջ ռիսկերի, լուրջ հակազդեցության բերել։
Հիմա ի՞նչ ենք անելու, որ մեր փոքր Հայաստանը չմտնի խոշոր աշխարհաքաղաքական ցնցումների մեջ։ Սա է այսօրվա համապետական ամենաիրական օրակարգը։
Ես չգիտեմ՝ այս խորհրդարանը ինչքան կաշխատի, տարբեր վարկածներ եմ լսում, բայց քանի դեռ կա իմ քաղաքական ուժը, ես՝ որպես ղեկավար, և իմ գործընկերների նեղ թիմը, որոնց հետ միշտ քննարկում ենք նման հարցերը, մենք այս գիծն ենք տանելու: Հայաստանը աշխարհաքաղաքական մոտիվացիաներով չպետք է մտնի ցնցումների մեջ։
Մենք պարտավոր ենք մեր երկիրը հանել այս վերջնագրային բանաձևերից։ Սա արդեն իշխանություն-ընդդիմություն պայքարի խնդիր չի։ Վնասները կրելու են բոլորը, առանց բացառության։ Ինձ սա շատ է մտահոգում։ Լուծումներ կան, գուցե հեշտ չեն, գուցե բարդ են, գուցե մեծ ջանք են պահանջում, բայց դրանք կան»։

Gagik Tsarukyan: The absence of BHK and our program will always be felt in the new National Assembly
News | 2026/07/31 12:02
Gagik Tsarukyan expresses concerns about the economic situation in Armenia
The leader of BHK, businessman Gagik Tsarukyan, currently in prison, has sent a new message from detention:
"The absence of BHK and our program (Proposal for Armenia) will always be felt in the new National Assembly. The reason is not the lack of educated and prepared figures; such deputies exist in all factions. The problem is the absence of alternative effective solutions, different perspectives, and the complete force carrying these proposed programmatic approaches.
Overall, I had prepared my team for a deep programmatic struggle, which unfortunately did not succeed, and certainly not due to our fault.
As you know, for the last 10-15 years, I have not been involved in the micromanagement of any business, in current management processes (both the law did not allow it, and in reality, I was no longer interested), and this allowed me to view the economy of Armenia, its development risks, and potential from a macroeconomic perspective. Even now, being cut off from many information flows, political-public micro-processes, and micro-relationships, I have the opportunity to look at problems from a macro perspective.
What I see now from this perspective
I see that Armenia is facing a high probability of shocks. Moreover, we are not talking about a theoretical future, but about a very real one, in a matter of months. Without blinking, we could find ourselves in a very difficult situation. The risks posed by the Russian-Ukrainian conflict and the Iran-US confrontation are enough to understand this.
I am extremely concerned about our country's economic problems and the artificially imposed question of choice — EU or EAEU. Both the West and Russia are putting such a sharp choice before us, but the problem is that we ourselves have brought ourselves to such a rigid, artificial divide.
Adding to the situation are the demands from Azerbaijan and the pressures from Turkey. This is no longer a matter of sitting on two chairs, as many naively believe. Two chairs still provide an opportunity for choice. This is a situation where any decision, any step can lead to serious risks and serious backlash from the other side.
So what are we going to do to ensure that our small Armenia does not fall into major geopolitical shocks? This is the most realistic agenda for the entire country today.
I do not know how much this parliament will work; I have heard different versions, but as long as my political force exists, I, as a leader, and my narrow team, with whom we always discuss such issues, will pursue this line: Armenia should not enter into shocks due to geopolitical motivations.
We must remove our country from these ultimatum formulas. This is no longer a matter of power-opposition struggle. Everyone will suffer the consequences, without exception. This greatly concerns me. There are solutions; they may not be easy, they may be complex, they may require great effort, but they exist."