Լուրեր | 2026/07/31 12:02
«Նոր ԱԺ-ում միշտ զգացվելու է ԲՀԿ-ի և մեր ծրագրի (Առաջարկ Հայաստանին) պակասը։ Պատճառը գրագետ և պատրաստված գործիչների քչությունը չէ. նման պատգամավորներ բոլոր խմբակցություններում էլ կան։ Խնդիրը այլ տեսանկյունների, այլընտրանքային արդյունավետ լուծումների, առաջարկվող ծրագրային այլ մոտեցումների և դրանց կրող ամբողջական ուժի բացակայությունն է։
Մեծ հաշվով, ես իմ թիմին նախապատրաստել էի հենց խորքային ծրագրային պայքարի, որը ցավոք չստացվեց ու ամենևին՝ ոչ մեր մեղքով։
Ինչպես գիտեք, վերջին 10-15 տարում ես չեմ առնչվել որևէ բիզնեսի միկրոկառավարմանը, ընթացիկ կառավարման պրոցեսներին (և´ օրենքը թույլ չէր տալիս, և´ իրականում դա ինձ արդեն հետաքրքիր չէր), և դա ինձ թույլ էր տալիս Հայաստանի տնտեսությանը, նրա զարգացման ռիսկերին և պոտենցիալին նայել մակրոտեսանկյունից։ Հիմա էլ, կտրված լինելով ինֆորմացիոն շատ հոսքերից, քաղաքական-հանրային միկրոպրոցեսներից, միկրոհարաբերություններից, ես հնարավորություն ունեմ խնդիրներին մակրոտեսանկյունից նայելու։
Ինչ եմ տեսնում ես հիմա՝ այդ հայացքով
Ես տեսնում եմ, որ Հայաստանը կանգնած է ցնցումների մեծ հավանականության առաջ։ Ընդ որում, խոսքը ոչ թե տեսական ապագայի, այլ՝ շատ իրական, ամիսների հեռանկարի մասին է։ Աչք չենք թարթի՝ կհայտնվենք բարդագույն վիճակում։ Միայն ռուս-ուկրաինական հակամարտության և Իրան-ԱՄՆ առճակատման բերած ռիսկերը հերիք են սա հասկանալու համար։
Ինձ չափազանց մտահոգում են մեր երկրի տնտեսական պրոբլեմները, և արհեստականորեն մեզ պարտադրված ընտրության հարցը՝ ԵՄ, թե ԵԱՏՄ։ Մեր առաջ նման սուր ընտրության հարց դնում են թե´ Արևմուտքը, թե´ Ռուսաստանը, բայց խնդիրն այն է, որ մենք ինքներս ենք մեզ հասցրել նման կոշտ, արհեստական ջրբաժանի։
Իրավիճակին գումարեք ադրբեջանական պահանջները, թուրքական հորդորները։ Սա արդեն երկու աթոռի վրա նստելու խնդիր չէ, ինչպես միամտորեն կարծում են շատերը։ Երկու աթոռն ամեն դեպքում ընտրության հնարավորություն տալիս է։ Սա մի վիճակ է, որտեղ ցանկացած որոշում, ցանկացած քայլ կարող է հակառակ կողմից լուրջ ռիսկերի, լուրջ հակազդեցության բերել։
Հիմա ի՞նչ ենք անելու, որ մեր փոքր Հայաստանը չմտնի խոշոր աշխարհաքաղաքական ցնցումների մեջ։ Սա է այսօրվա համապետական ամենաիրական օրակարգը։
Ես չգիտեմ՝ այս խորհրդարանը ինչքան կաշխատի, տարբեր վարկածներ եմ լսում, բայց քանի դեռ կա իմ քաղաքական ուժը, ես՝ որպես ղեկավար, և իմ գործընկերների նեղ թիմը, որոնց հետ միշտ քննարկում ենք նման հարցերը, մենք այս գիծն ենք տանելու: Հայաստանը աշխարհաքաղաքական մոտիվացիաներով չպետք է մտնի ցնցումների մեջ։
Մենք պարտավոր ենք մեր երկիրը հանել այս վերջնագրային բանաձևերից։ Սա արդեն իշխանություն-ընդդիմություն պայքարի խնդիր չի։ Վնասները կրելու են բոլորը, առանց բացառության։ Ինձ սա շատ է մտահոգում։ Լուծումներ կան, գուցե հեշտ չեն, գուցե բարդ են, գուցե մեծ ջանք են պահանջում, բայց դրանք կան»։

Лидер БГК, бизнесмен Гагик Царукян, находящийся в заключении, направил новое послание из тюрьмы:
«В новом парламенте всегда будет ощущаться нехватка БГК и нашей программы (Предложение Армении). Причина не в нехватке грамотных и подготовленных специалистов — такие депутаты есть во всех фракциях. Проблема заключается в отсутствии других точек зрения, альтернативных эффективных решений, предлагаемых программных подходов и их носителей.
В целом, я готовил свою команду именно к глубокой программной борьбе, которая, к сожалению, не удалась, и вовсе не по нашей вине.
Как вы знаете, в последние 10-15 лет я не имел отношения к микроменеджменту какого-либо бизнеса, текущим управленческим процессам (и закон не позволял, и на самом деле это меня уже не интересовало), и это позволяло мне смотреть на экономику Армении, ее риски и потенциал с макроэкономической точки зрения. И сейчас, будучи отрезанным от многих информационных потоков, политических и общественных микропроцессов, я имею возможность смотреть на проблемы с макроэкономической точки зрения.
Что я вижу сейчас с этой точки зрения
Я вижу, что Армения стоит перед большой вероятностью потрясений. Причем речь идет не о теоретическом будущем, а о очень реальном, в горизонте месяцев. Не моргнув глазом, мы можем оказаться в крайне сложной ситуации. Одних рисков, связанных с российско-украинским конфликтом и противостоянием Ирана и США, достаточно, чтобы это понять.
Меня очень беспокоят экономические проблемы нашей страны и искусственно навязанный нам вопрос выбора — ЕС или ЕАЭС. Перед нами ставят такой острый вопрос как Запад, так и Россия, но проблема в том, что мы сами довели себя до такой жесткой, искусственной границы.
К ситуации добавьте требования Азербайджана и призывы Турции. Это уже не вопрос сидения на двух стульях, как наивно считают многие. Два стула все равно дают возможность выбора. Это ситуация, в которой любое решение, любой шаг может привести к серьезным рискам и серьезной реакции с противоположной стороны.
Что мы будем делать, чтобы наша маленькая Армения не попала в крупные геополитические потрясения? Это и есть самый актуальный повестка дня для всей страны.
Я не знаю, насколько этот парламент будет работать, я слышал разные версии, но пока существует моя политическая сила, я, как лидер, и моя узкая команда, с которой мы всегда обсуждаем такие вопросы, будем вести эту линию: Армения не должна входить в потрясения под влиянием геополитических мотиваций.
Мы обязаны вывести нашу страну из этих ультимативных формул. Это уже не вопрос борьбы власти и оппозиции. Убытки понесут все, без исключения. Это меня очень беспокоит. Решения есть, возможно, они не просты, возможно, сложны, возможно, требуют больших усилий, но они есть».