Լուրեր | 2026/07/14 07:04
«Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի՝ համայնքին պատճառված 76 միլիոն 822 հազար դրամ վնասի հատուցման պահանջով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ: Միաժամանակ, դատարանը բավարարել էր դատախազի միջնորդությունը և հայցագնի՝ 76 միլիոն 822 հազար դրամի չափով արգելանք էր կիրառել Գագիկ Բեգլարյանին պատկանող գույքի նկատմամբ:
Հայցի հիմքում դրվել էին քրեական վարույթներից մեկով հաստատված փաստական հանգամանքները:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 7-ի վճռով, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության հայցը բավարարվել է ամբողջությամբ:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Գագիկ Բեգլարյանից հօգուտ Երևանի համայնքի կբռնագանձվի 76 միլիոն 822 հազար դրամ՝ որպես համայնքին պատճառված վնասի հատուցում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Новости | 2026/07/14 07:04
«Прокуратура Центра и Норк-Мараш города Ереван в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов 3 сентября 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против бывшего мэра Еревана Гагика Бегларяна с требованием возмещения ущерба в размере 76 миллионов 822 тысячи драмов, причиненного общине:
По решению Антикоррупционного суда от 9 сентября 2025 года иск был принят к производству. В то же время суд удовлетворил ходатайство прокурора и наложил арест на имущество, принадлежащее Гагику Бегларяну, на сумму иска в 76 миллионов 822 тысячи драмов.
Основанием для иска стали фактические обстоятельства, установленные в одном из уголовных дел.
Решением Антикоррупционного суда от 7 июля 2026 года иск прокуратуры Центра и Норк-Мараш был полностью удовлетворен:
После вступления решения в законную силу с Гагика Бегларяна будет взыскано 76 миллионов 822 тысячи драмов в пользу общины Еревана в качестве возмещения причиненного ущерба», - говорится в сообщении.