Լուրեր | 2026/07/14 07:04
«Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի՝ համայնքին պատճառված 76 միլիոն 822 հազար դրամ վնասի հատուցման պահանջով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ի որոշմամբ հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ: Միաժամանակ, դատարանը բավարարել էր դատախազի միջնորդությունը և հայցագնի՝ 76 միլիոն 822 հազար դրամի չափով արգելանք էր կիրառել Գագիկ Բեգլարյանին պատկանող գույքի նկատմամբ:
Հայցի հիմքում դրվել էին քրեական վարույթներից մեկով հաստատված փաստական հանգամանքները:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 7-ի վճռով, Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության հայցը բավարարվել է ամբողջությամբ:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Գագիկ Բեգլարյանից հօգուտ Երևանի համայնքի կբռնագանձվի 76 միլիոն 822 հազար դրամ՝ որպես համայնքին պատճառված վնասի հատուցում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

76.8 Million Drams to be Recovered from Gagik Beglaryan
The Prosecutor's Office has reported that 76.8 million drams will be recovered from Gagik Beglaryan.
“The Prosecutor's Office of the Center and Nork-Marash administrative districts of Yerevan filed a lawsuit in the Anti-Corruption Court on September 3, 2025, against the former mayor of Yerevan, Gagik Beglaryan, demanding compensation for damages amounting to 76 million 822 thousand drams caused to the community:
By the decision of the Anti-Corruption Court on September 9, 2025, the lawsuit was accepted for proceedings. At the same time, the court granted the prosecutor's motion and imposed a lien on the property belonging to Gagik Beglaryan in the amount of the claim of 76 million 822 thousand drams.
The basis for the lawsuit was the factual circumstances established in one of the criminal proceedings.
By the ruling of the Anti-Corruption Court on July 7, 2026, the claim of the Prosecutor's Office of the Center and Nork-Marash was fully granted:
After the decision comes into legal force, 76 million 822 thousand drams will be recovered from Gagik Beglaryan in favor of the community of Yerevan as compensation for the damages caused,” the statement said.