ՖՐՍ ԱՄՆ-ն պահպանեց հիմնական տոկոսադրույքը 5-րդ անգամ անընդմեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը հուլիսի 28-29-ի նիստի արդյունքներով պահպանեց ֆեդերալ ֆոնդերի տոկոսադրույքի թիրախային միջակայքը 3.5–3.75% տարեկան, հաղորդում է ՌԲԿ՝ հղում անելով ամերիկյան կարգավորող մարմնի հայտարարությանը:
Այսպիսով, տոկոսադրույքը մնում է անփոփոխ արդեն 5-րդ նիստի ընթացքում:
ՖՐՍ-ն նշել է, որ ԱՄՆ-ում տնտեսական ակտիվությունը շարունակում է աճել վստահելի տեմպերով, չնայած պահպանվող բարձր անկայունությանը: Աշխատանքի արտադրողականությունն ու ներդրումները ցուցադրում են բարձր աճ, զբաղվածությունը աճում է աշխատուժի թվի հետ միասին, իսկ գործազրկության մակարդակը զգալիորեն չի փոխվել:
Միաժամանակ, ինֆլյացիան մնում է բարձր՝ գերազանցելով ՖՐՍ-ի 2% նպատակային ցուցանիշը: Կարգավորող մարմինը դա կապում է մասնավորապես առաջարկի շոկերի հետ, որոնք ազդել են որոշ ոլորտների գների վրա, այդ թվում՝ էներգետիկայի:
Նիստի ընթացքում երեք մասնակիցներ դեմ են եղել տոկոսադրույքի պահպանմանը՝ համարելով, որ նպատակահարմար է այն բարձրացնել 0.25 տոկոսային կետով:
Սա Ֆեդերալ բաց շուկայի հանձնաժողովի երկրորդ նիստն է, որը վարում է Քևին Ուորշը, ով գլխավորել է ՖՐՍ-ը 2026 թվականի մայիսից:
Նախորդ նիստերում՝ հունվար, մարտ, ապրիլ և հունիս, կարգավորող մարմինը նույնպես պահպանել է տոկոսադրույքը 3.5–3.75% տարեկան մակարդակում: ՖՐՍ-ի հաջորդ նիստը նախատեսված է սեպտեմբերի 15-16-ին:

YEREVAN, July 30. /ARKA/. The US Federal Reserve, following its meeting on July 28-29, has kept the target range for the federal funds rate at 3.5-3.75% per annum, RBC reports, citing a statement from the American regulator.
Thus, the rate remains unchanged for the fifth consecutive meeting.
The Fed noted that economic activity in the US continues to grow at a steady pace, despite ongoing heightened uncertainty. Labor productivity and investments are showing high growth, employment is increasing along with the workforce, and the unemployment rate has not changed significantly.
At the same time, inflation remains above the Fed's target of 2%. The regulator attributes this, in part, to supply shocks that have affected prices in certain sectors, including energy.
Three members of the meeting opposed keeping the rate unchanged, arguing that it would be appropriate to raise it by 0.25 percentage points.
This is the second meeting of the Federal Open Market Committee chaired by Kevin Warsh, who took over as head of the Fed in May 2026.
At previous meetings in January, March, April, and June, the regulator also kept the rate at 3.5-3.75% per annum. The next Fed meeting is scheduled for September 15-16.