ՖՐՍ ԱՄՆ-ն պահպանեց հիմնական տոկոսադրույքը 5-րդ անգամ անընդմեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը հուլիսի 28-29-ի նիստի արդյունքներով պահպանեց ֆեդերալ ֆոնդերի տոկոսադրույքի թիրախային միջակայքը 3.5–3.75% տարեկան, հաղորդում է ՌԲԿ՝ հղում անելով ամերիկյան կարգավորող մարմնի հայտարարությանը:
Այսպիսով, տոկոսադրույքը մնում է անփոփոխ արդեն 5-րդ նիստի ընթացքում:
ՖՐՍ-ն նշել է, որ ԱՄՆ-ում տնտեսական ակտիվությունը շարունակում է աճել վստահելի տեմպերով, չնայած պահպանվող բարձր անկայունությանը: Աշխատանքի արտադրողականությունն ու ներդրումները ցուցադրում են բարձր աճ, զբաղվածությունը աճում է աշխատուժի թվի հետ միասին, իսկ գործազրկության մակարդակը զգալիորեն չի փոխվել:
Միաժամանակ, ինֆլյացիան մնում է բարձր՝ գերազանցելով ՖՐՍ-ի 2% նպատակային ցուցանիշը: Կարգավորող մարմինը դա կապում է մասնավորապես առաջարկի շոկերի հետ, որոնք ազդել են որոշ ոլորտների գների վրա, այդ թվում՝ էներգետիկայի:
Նիստի ընթացքում երեք մասնակիցներ դեմ են եղել տոկոսադրույքի պահպանմանը՝ համարելով, որ նպատակահարմար է այն բարձրացնել 0.25 տոկոսային կետով:
Սա Ֆեդերալ բաց շուկայի հանձնաժողովի երկրորդ նիստն է, որը վարում է Քևին Ուորշը, ով գլխավորել է ՖՐՍ-ը 2026 թվականի մայիսից:
Նախորդ նիստերում՝ հունվար, մարտ, ապրիլ և հունիս, կարգավորող մարմինը նույնպես պահպանել է տոկոսադրույքը 3.5–3.75% տարեկան մակարդակում: ՖՐՍ-ի հաջորդ նիստը նախատեսված է սեպտեմբերի 15-16-ին:

ФРС США сохранила базовую ставку 5-й раз подряд
ЕРЕВАН, 30 июля. /АРКА/. Федеральная резервная система США по итогам заседания 28–29 июля сохранила целевой диапазон ставки по федеральным фондам на уровне 3,5–3,75% годовых, сообщает РБК со ссылкой на заявление американского регулятора.
Таким образом, ставка остается без изменений пятое заседание подряд.
В ФРС отметили, что экономическая активность в США продолжает расти уверенными темпами, несмотря на сохраняющуюся повышенную неопределенность. Производительность труда и инвестиции демонстрируют высокий рост, занятость увеличивается вместе с численностью рабочей силы, а уровень безработицы существенно не изменился.
Вместе с тем инфляция остается выше целевого показателя ФРС в 2%. Регулятор связывает это, в частности, с шоками предложения, повлиявшими на цены в отдельных секторах, включая энергетику.
Против сохранения ставки выступили трое участников заседания, которые считали целесообразным повысить ее на 0,25 процентного пункта.
Это второе заседание Федерального комитета по операциям на открытом рынке под председательством Кевина Уорша, занявшего пост главы ФРС в мае 2026 года.
На предыдущих заседаниях в январе, марте, апреле и июне регулятор также сохранял ставку на уровне 3,5–3,75% годовых. Следующее заседание ФРС запланировано на 15–16 сентября.