ԵՐԵՎԱՆ, 13 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Freedom Holding-ի միլիարդատեր Թիմուր Թուրլովի (№585 համաշխարհային միլիարդատերերի Forbes-ի դասակարգում, ըստ Forbes Real-Time Billionaires-ի, նրա կարողությունը 13 հուլիսի դրությամբ составляет $6,8 մլրդ) կողմից իրականացվել է մասնավոր տեղաբաշխում, որի արդյունքում ընկերությունը ներգրավել է $300 մլն:
Freedom-ը տեղաբաշխել է 2,37 մլն բաժնետոմս $126,35 գնով: Տեղաբաշխումը իրականացվել է ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս և չի եղել հասանելի ամերիկյան քաղաքացիներին և ընկերություններին, ընդգծել են ընկերության ներկայացուցիչները:
Ներգրավված միջոցները Freedom-ը նախատեսում է ուղղել իր բիզնեսի աճին և էկոհամակարգի ընդլայնմանը միջազգային շուկաներում:
Freedom Holding-ը ֆինանսական ծառայություններ է տրամադրում 22 երկրներում, այդ թվում՝ Կազախստանում, ԱՄՆ-ում, Եվրոպական միությունում, Ուզբեկստանում և Հայաստանում: Կազախստանում ընկերությունը զարգացնում է էկոհամակարգ, որը ներառում է Freedom Bank, Freedom Broker, ապահովագրական ընկերություններ Freedom Life և Freedom Insurance, ինչպես նաև կյանքի ոճի հատված (Arbuz.kz, Freedom Ticketon, Freedom Travel և այլն):
Հուլիսին Freedom-ը ստացել է Turkish Bank-ը ձեռք բերելու թույլտվություն, իսկ հունիսին դիմել է Ֆրանսիայում բանկային լիցենզիա ստանալու համար: 2025 թվականի աշնանը Freedom-ը ստացել է թույլտվություն Գերմանիայում բանկ բացելու համար:
Թուրլովը, ով ծնվել է Մոսկվայում, հիմնադրել է Freedom-ը 2008 թվականին, երբ դեռ ուսանող էր Ռուսաստանի պետական տեխնոլոգիական համալսարանում:

ЕРЕВАН, 13 июля. /АРКА/. Freedom Holding миллиардера Тимура Турлова (№585 в глобальном рейтинге миллиардеров Forbes, состояние, по данным Forbes Real-Time Billionaires на 13 июля, — $6,8 млрд) провел частное размещение акций и привлек $300 млн.
Freedom разместил 2,37 млн акций по цене $126,35 за бумагу. Размещение проводилось за пределами США и не было доступно американским гражданам и компаниям, подчеркнули представители холдинга.
Привлеченные в ходе размещения средства Freedom направит на дальнейший рост своего бизнеса и экспансию экосистемы на зарубежные рынки.
Freedom Holding предоставляет финансовые услуги в 22 странах, в том числе в Казахстане, США, странах Евросоюза, Узбекистане и Армении. В Казахстане компания развивает экосистему, включающую в себя Freedom Bank, Freedom Broker, страховые компании Freedom Life и Freedom Insurance, а также lifestyle-сегмент (Arbuz.kz, Freedom Ticketon, Freedom Travel и так далее).
В июле Freedom получил разрешение на приобретение Turkish Bank, а в июне подал заявку на банковскую лицензию во Франции. Осенью 2025 года Freedom получил разрешение на открытие банка в Грузии.
Турлов, уроженец Москвы, основал Freedom в 2008 году, еще будучи студентом Российского государственного технологического университета имени Циолковского.