Ֆրանսիայում տիրող շոգի պատճառով կաթնամթերքի արտադրության 30% անկում է սպասվում
Անոմալ շոգը ճգնաժամի է հանգեցրել Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության ոլորտում։ Հատկապես տուժում է կաթնամթերքի արտադրությունը. ճյուղի կորուստները կարող են կազմել 20%-ից մինչև 30%։ Այս մասին հուլիսի 16-ին հայտնել է France Info հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի ֆերմերական արհմիությունների ֆեդերացիայի (FNSEA) նախնական գնահատականներին։
«Ֆրանսիական ֆերմաներում տիրող տրամադրությունները գտնվում են ամենացածր մակարդակի վրա։ <…> Սա իսկական աղետ է ֆրանսիական տնտեսությունների համար»,- հայտարարել է FNSEA-ի նախագահ Արնո Ռուսոն՝ մեկնաբանելով ողջ երկրում տիրող երկարատև երաշտը, շոգն ու անտառային խոշոր հրդեհները։
Նշելով, որ գյուղատնտեսության բոլոր ճյուղերն են բախվել ճգնաժամի, իսկ որոշ շրջաններում բերքն ամբողջությամբ ոչնչացվել է տապից, Ռուսոն մատնանշել է նաև շարունակվող տնտեսական խնդիրները։ Նրա խոսքով՝ տարեսկզբից ի վեր պարարտանյութերի գներն աճել են շուրջ 30%-ով, մինչդեռ գյուղմթերքի գները շարունակում են մնալ ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա։
Ստեղծված իրավիճակի պատճառով Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է մոտ 150 միլիոն եվրոյի օգնություն հատկացնելու մասին, որի տրամադրումը կսկսվի օգոստոսի 1-ից։ Ֆերմերների ներկայացուցիչները նաև կոչ են արել իշխանություններին ոլորտի աջակցության միջոցառումների շուրջ ավելի սերտ երկխոսություն սկսել։
Մահացության մոնիտորինգի եվրոպական համակարգի՝ հուլիսի 13-ի տվյալների համաձայն՝ Եվրոպայում առնվազն 10 հազար մարդ է մահացել էքստրեմալ շոգի պատճառով, որը հունիսի վերջին պատել էր մայրցամաքի արևմտյան հատվածը։ Տվյալները հավաքագրվել են եվրոպական 27 երկրների մահացության ազգային վիճակագրությունից հունիսի 22-ից 28-ն ընկած շաբաթվա համար, երբ շոգն իր գագաթնակետին էր հասել Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Միացյալ Թագավորությունում և այլ երկրներում։
Gas Infrastructure Europe-ի՝ հուլիսի 14-ի տվյալները վկայում են, որ Ֆրանսիան անոմալ շոգի ֆոնին հուլիսի սկզբին կտրուկ մեծացրել է պահեստարաններից գազի սպառումը։ Ֆրանսիայի կողմից պահուստների օգտագործման ծավալներն անհամեմատ ավելի բարձր են եվրոպական մյուս երկրների համեմատ, որոնք նույնպես բախվել են երկարատև շոգ եղանակին։

France Expects 30% Drop in Dairy Production Due to Heatwave
The abnormal heat has led to a crisis in France's agriculture sector. Dairy production is particularly affected, with losses in the industry expected to range from 20% to 30%. This was reported on July 16 by France Info, citing preliminary estimates from the French National Federation of Agricultural Workers' Unions (FNSEA).
“The mood on French farms is at its lowest level. <…> This is a real disaster for French economies,” stated FNSEA President Arnaud Rousseau, commenting on the prolonged drought, heat, and major forest fires affecting the entire country.
Noting that all sectors of agriculture are facing a crisis, Rousseau also pointed out ongoing economic issues. According to him, since the beginning of the year, fertilizer prices have risen by about 30%, while agricultural product prices remain at record low levels.
In response to the situation, the French government has announced a support package of approximately 150 million euros, which will begin to be distributed on August 1. Farmer representatives have also called on authorities to engage in closer dialogue regarding support measures for the sector.
According to data from the European Mortality Monitoring System as of July 13, at least 10,000 people have died in Europe due to extreme heat that struck the western part of the continent at the end of June. The data was collected from national mortality statistics of 27 European countries for the week of June 22 to 28, when the heat reached its peak in France, Spain, the United Kingdom, and other countries.
Gas Infrastructure Europe data from July 14 indicates that France sharply increased its gas consumption from storage at the beginning of July against the backdrop of the abnormal heat. The volumes of reserves used by France are significantly higher than those of other European countries also facing prolonged heat.