Ֆրանսիայում տիրող շոգի պատճառով կաթնամթերքի արտադրության 30% անկում է սպասվում
Անոմալ շոգը ճգնաժամի է հանգեցրել Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության ոլորտում։ Հատկապես տուժում է կաթնամթերքի արտադրությունը. ճյուղի կորուստները կարող են կազմել 20%-ից մինչև 30%։ Այս մասին հուլիսի 16-ին հայտնել է France Info հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Ֆրանսիայի ֆերմերական արհմիությունների ֆեդերացիայի (FNSEA) նախնական գնահատականներին։
«Ֆրանսիական ֆերմաներում տիրող տրամադրությունները գտնվում են ամենացածր մակարդակի վրա։ <…> Սա իսկական աղետ է ֆրանսիական տնտեսությունների համար»,- հայտարարել է FNSEA-ի նախագահ Արնո Ռուսոն՝ մեկնաբանելով ողջ երկրում տիրող երկարատև երաշտը, շոգն ու անտառային խոշոր հրդեհները։
Նշելով, որ գյուղատնտեսության բոլոր ճյուղերն են բախվել ճգնաժամի, իսկ որոշ շրջաններում բերքն ամբողջությամբ ոչնչացվել է տապից, Ռուսոն մատնանշել է նաև շարունակվող տնտեսական խնդիրները։ Նրա խոսքով՝ տարեսկզբից ի վեր պարարտանյութերի գներն աճել են շուրջ 30%-ով, մինչդեռ գյուղմթերքի գները շարունակում են մնալ ռեկորդային ցածր մակարդակի վրա։
Ստեղծված իրավիճակի պատճառով Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է մոտ 150 միլիոն եվրոյի օգնություն հատկացնելու մասին, որի տրամադրումը կսկսվի օգոստոսի 1-ից։ Ֆերմերների ներկայացուցիչները նաև կոչ են արել իշխանություններին ոլորտի աջակցության միջոցառումների շուրջ ավելի սերտ երկխոսություն սկսել։
Մահացության մոնիտորինգի եվրոպական համակարգի՝ հուլիսի 13-ի տվյալների համաձայն՝ Եվրոպայում առնվազն 10 հազար մարդ է մահացել էքստրեմալ շոգի պատճառով, որը հունիսի վերջին պատել էր մայրցամաքի արևմտյան հատվածը։ Տվյալները հավաքագրվել են եվրոպական 27 երկրների մահացության ազգային վիճակագրությունից հունիսի 22-ից 28-ն ընկած շաբաթվա համար, երբ շոգն իր գագաթնակետին էր հասել Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Միացյալ Թագավորությունում և այլ երկրներում։
Gas Infrastructure Europe-ի՝ հուլիսի 14-ի տվյալները վկայում են, որ Ֆրանսիան անոմալ շոգի ֆոնին հուլիսի սկզբին կտրուկ մեծացրել է պահեստարաններից գազի սպառումը։ Ֆրանսիայի կողմից պահուստների օգտագործման ծավալներն անհամեմատ ավելի բարձր են եվրոպական մյուս երկրների համեմատ, որոնք նույնպես բախվել են երկարատև շոգ եղանակին։

В Франции ожидается снижение производства молочных продуктов на 30% из-за жары
Аномальная жара привела к кризису в сельском хозяйстве Франции. Особенно пострадало производство молочных продуктов: потери в отрасли могут составить от 20% до 30%. Об этом 16 июля сообщила телекомпания France Info, ссылаясь на предварительные оценки Федерации фермерских профсоюзов Франции (FNSEA).
«Настроения на французских фермах находятся на самом низком уровне. <…> Это настоящая катастрофа для французских экономик», — заявил президент FNSEA Арно Руссон, комментируя длительную засуху, жару и крупные лесные пожары, охватившие всю страну.
Указывая на то, что все отрасли сельского хозяйства столкнулись с кризисом, Руссон также отметил продолжающиеся экономические проблемы. По его словам, с начала года цены на удобрения выросли примерно на 30%, в то время как цены на сельскохозяйственную продукцию остаются на рекордно низком уровне.
В связи с создавшейся ситуацией правительство Франции объявило о выделении около 150 миллионов евро помощи, которая начнется с 1 августа. Представители фермеров также призвали власти начать более тесный диалог по мерам поддержки сектора.
Согласно данным Европейской системы мониторинга смертности от 13 июля, в Европе по крайней мере 10 тысяч человек погибли из-за экстремальной жары, которая обрушилась на западную часть континента в конце июня. Данные были собраны из национальной статистики смертности 27 европейских стран за неделю с 22 по 28 июня, когда жара достигла своего пика во Франции, Испании, Великобритании и других странах.
Данные Gas Infrastructure Europe от 14 июля свидетельствуют о том, что Франция резко увеличила потребление газа из хранилищ в начале июля на фоне аномальной жары. Объемы использования резервов Францией значительно выше, чем в других европейских странах, которые также столкнулись с длительной жарой.