Ֆրանսիան շոգի պատճառով սկսել է օգտագործել ձմռան համար կուտակած գազի պաշարները
Ֆրանսիան հուլիսի սկզբին ստորգետնյա գազապահեստներից դուրս է բերել ավելի քան 200 մլն խորանարդ մետր գազ, որը նախատեսված էր ձմեռային ջեռուցման սեզոնի համար։ Ինչպես հայտնում է RIA Novosti-ն՝ վկայակոչելով Gas Infrastructure Europe (GIE)-ի տվյալները, դրա պատճառը անոմալ շոգն ու օդորակիչների զանգվածային օգտագործումն են։
Սովորաբար Եվրոպայում ստորգետնյա գազապահեստները լցվում են ամռանը՝ ձմռան համար վառելիքի պաշար ձևավորելու նպատակով։ Սակայն Ֆրանսիայում հուլիսի 1–10-ն ընկած ժամանակահատվածում պահեստներ է մղվել 367.9 մլն խորանարդ մետր գազ, մինչդեռ նույն ընթացքում դուրս է բերվել 211.5 մլն խորանարդ մետր։
Միաժամանակ հուլիսի սկզբին գազի մղման տեմպերը դարձել են տվյալ ժամանակահատվածի համար պատմականորեն ամենացածրը։ Տասը օրում գազի ընդհանուր պաշարներն աճել են ընդամենը 0.14%-ով, մինչդեռ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում աճը կազմել էր 0.29%։
Վերլուծաբանների խոսքով՝ անոմալ շոգի պատճառով կտրուկ աճել է էլեկտրաէներգիայի սպառումը, քանի որ օդորակիչներն աշխատում են առավելագույն հզորությամբ։ Արդյունքում գազով աշխատող էլեկտրակայաններն ավելացրել են արտադրությունը, իսկ երկրի սեփական արդյունահանման և ներմուծվող գազի ծավալները չեն բավարարում աճող պահանջարկը։ Այդ պատճառով Ֆրանսիան ստիպված է լրացուցիչ գազ վերցնել ստորգետնյա պահեստներից։
Փորձագետների գնահատմամբ՝ շոգի պահպանման դեպքում Ֆրանսիան առնվազն առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում կշարունակի օգտագործել ձմեռային գազի պաշարները։

Франция в начале июля извлекла из подземных газохранилищ более 200 млн кубометров газа, предназначенного для зимнего отопительного сезона. Как сообщает РИА Новости со ссылкой на данные Gas Infrastructure Europe (GIE), причиной этого стали аномальная жара и массовое использование кондиционеров.
Обычно в Европе подземные газохранилища заполняются летом для создания запасов топлива на зиму. Однако в период с 1 по 10 июля во Франции было закачано 367,9 млн кубометров газа, в то время как за этот же период было извлечено 211,5 млн кубометров.
При этом в начале июля темпы закачки газа стали исторически низкими для данного периода. За десять дней общие запасы газа увеличились всего на 0,14%, тогда как в 2025 году за тот же период рост составил 0,29%.
По словам аналитиков, из-за аномальной жары резко возросло потребление электроэнергии, так как кондиционеры работают на максимальной мощности. В результате газовые электростанции увеличили производство, а объемы собственного производства и импортируемого газа не удовлетворяют растущий спрос. Поэтому Франция вынуждена забирать дополнительный газ из подземных хранилищ.
Эксперты оценивают, что при сохранении жары Франция будет продолжать использовать зимние запасы газа как минимум в течение следующих двух недель.