Fitch Ratings-ը հաստատեց Հայաստանի երկարաժամկետ պարտքի վարկանիշը "BB-" մակարդակում՝ "Պոզիտիվ" կանխատեսմամբ, կանխատեսելով 2026 թվականին ՀՆԱ-ի 5.2% աճ և 4.4% ինֆլացիա:
Fitch Ratings-ի հաղորդագրության համաձայն, "Պոզիտիվ" կանխատեսումը արտացոլում է Հայաստանի միջազգային պահուստների աճը և շարունակական կայուն տնտեսական աճը, որը կաջակցի պարտքի կայունացմանը միջնաժամկետ հեռանկարում:
Ավելին, Fitch-ը նշում է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությամբ խաղաղ համաձայնագիրը Ադրբեջանի հետ նվազեցրել է ռազմական էսկալացիայի ռիսկերը, սակայն դեռևս պահպանվում է անորոշություն:
2025 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը աճել է 7.1%-ով, իսկ 2026 թվականին կանխատեսվում է աճի դանդաղում մինչև 5.2%, որը դեռևս զգալիորեն բարձր է "BB" վարկանիշ ունեցող երկրների միջին ցուցանիշից:

News | 2026/07/15 06:01
Fitch Ratings has confirmed Armenia's long-term issuer default rating (IDR) at "BB-" with a "Positive" outlook, forecasting a slowdown in GDP growth to 5.2% in 2026 (down from a reported 7.1% growth in 2025).
The agency states that the "Positive" outlook reflects the growth of Armenia's international reserves and ongoing robust economic growth, which will support debt stabilization in the medium term.
Key rating factors include the election results that support policy continuity and the tension in relations with Russia, Armenia's largest trading partner.