Ֆինլանդիայի Պոռնայեն, որտեղ բնակվում է 5000 մարդ, բացել է աշխարհի ամենամեծ ավազի մարտկոցը, որը կառուցվել է Polar Night Energy ընկերության կողմից՝ Loviisan Lämpö ջեռուցման ընկերության համար: Այս մարտկոցը կարող է բավարարել քաղաքի ամառային ջեռուցման պահանջները մոտ մեկ ամսվա ընթացքում կամ ձմռանը՝ մեկ շաբաթ:
Այս նոր տեխնոլոգիան նվազեցրել է ջեռուցման հետ կապված արտանետումները գրեթե 70%-ով: Եվրոպայի lithium-ion մարտկոցների պակասի պայմաններում, այս նախագիծը կարող է լինել հուսալի այլընտրանք:
Եվրոպական հանձնաժողովը նախատեսում է եռապատկել իր էներգիայի պահեստավորման կարողությունները մինչև 2030 թվականը, սակայն ներկայումս Եվրոպան դեռևս կախված է ներմուծվող վառելիքներից:

Финляндия, население Порнайне 5000 человек, запустила крупнейшую в мире песчаную батарею, построенную компанией Polar Night Energy для компании Loviisan Lämpö. Эта батарея может покрыть потребности города в отоплении летом на почти месяц или на неделю зимой.
Этот проект снизил выбросы, связанные с отоплением, почти на 70%. В условиях нехватки литий-ионных батарей в Европе, этот проект может стать надежной альтернативой.
Европейская комиссия планирует утроить свои мощности по хранению энергии к 2030 году, но в настоящее время Европа по-прежнему зависит от импортируемого топлива.