Ֆինլանդիայի փոքր քաղաքը դիմել է աշխարհի ամենամեծ կոմերցիոն ավազի մարտկոցին՝ էներգիայի անցման ընթացքում առաջացող խնդիրներին լուծում տալու համար: Այս հսկայական ավազի մարտկոցը կարող է բավարարել քաղաքի ջեռուցման պահանջները գրեթե մեկ ամիս ամռանը և մոտ մեկ շաբաթ ձմռանը:
Այս նախագիծը, որը մշակվել է Polar Night Energy ընկերության կողմից, նախատեսում է 2,000 մետր տոննա մանրացված սոճու քար օգտագործել՝ 100 մեգավատ-ժամ ջերմային էներգիա պահելու համար: Սա բավական է 5,000 բնակիչ ունեցող Պորնաինեն քաղաքի ջեռուցման պահանջները բավարարելու համար:
Polar Night Energy-ի CEO Թոմի Էրոնենը նշել է, որ այս նախագիծը կարող է նվազեցնել ջերմային ցանցի ջերմոցային գազերի արտանետումները մոտ 70%-ով:
«Մենք անցնում ենք այն աշխարհից, որտեղ մեծ էներգիայի արտադրող կայանները արտադրում էին էներգիա, դեպի այն աշխարհ, որտեղ արևային և քամու էներգիան արտադրում է էներգիա, և մենք պետք է մեծ քանակությամբ պահեստավորում ունենանք», - ասել է Էրոնենը:

A small town in southern Finland has turned to the world's largest commercial sand battery to fix what many see as the most critical problem facing renewable energy: intermittency. The giant sand battery can cover almost one month of the town's heating demands in the summer and as much as one week in the winter.
Commissioned by Finnish district heating company Loviisan Lämpö and developed by Polar Night Energy, the facility uses 2,000 metric tons of crushed soapstone to store clean energy in the form of heat, providing 100 megawatt-hours of thermal energy. That's enough to provide the 5,000 residents of Pornainen with nearly one month of heat demand through the summer and roughly one week of demand in the winter.
Tommi Eronen, CEO of Polar Night Energy, stated that the project is estimated to have slashed greenhouse gas emissions from the heating network by almost 70%.
"We're changing from a world where big power plants were doing the energy production to where solar and wind are producing the energy, then we need a massive amount of storage," Eronen said.