Ֆինլանդիայի փոքր քաղաքը դիմել է աշխարհի ամենամեծ կոմերցիոն ավազի մարտկոցին՝ էներգիայի անցման ընթացքում առաջացող խնդիրներին լուծում տալու համար: Այս հսկայական ավազի մարտկոցը կարող է բավարարել քաղաքի ջեռուցման պահանջները գրեթե մեկ ամիս ամռանը և մոտ մեկ շաբաթ ձմռանը:
Այս նախագիծը, որը մշակվել է Polar Night Energy ընկերության կողմից, նախատեսում է 2,000 մետր տոննա մանրացված սոճու քար օգտագործել՝ 100 մեգավատ-ժամ ջերմային էներգիա պահելու համար: Սա բավական է 5,000 բնակիչ ունեցող Պորնաինեն քաղաքի ջեռուցման պահանջները բավարարելու համար:
Polar Night Energy-ի CEO Թոմի Էրոնենը նշել է, որ այս նախագիծը կարող է նվազեցնել ջերմային ցանցի ջերմոցային գազերի արտանետումները մոտ 70%-ով:
«Մենք անցնում ենք այն աշխարհից, որտեղ մեծ էներգիայի արտադրող կայանները արտադրում էին էներգիա, դեպի այն աշխարհ, որտեղ արևային և քամու էներգիան արտադրում է էներգիա, և մենք պետք է մեծ քանակությամբ պահեստավորում ունենանք», - ասել է Էրոնենը:

Радикальный ответ Финляндии на крупнейшую проблему возобновляемой энергии: самый большой песчаный аккумулятор в мире
Новости | 2026/07/25 05:29
Небольшой финский город обратился к крупнейшему в мире коммерческому песчаному аккумулятору для решения проблем в переходе на возобновляемую энергию
Небольшой финский город обратился к крупнейшему в мире коммерческому песчаному аккумулятору для решения проблем в переходе на возобновляемую энергию. Этот гигантский песчаный аккумулятор может покрыть почти месяц потребностей города в отоплении летом и около недели зимой.
Проект, разработанный компанией Polar Night Energy, использует 2000 тонн измельченного мыльного камня для хранения чистой энергии в виде тепла, обеспечивая 100 мегаватт-часов тепловой энергии. Этого достаточно для обеспечения отопления 5000 жителей города Порнайне.
Генеральный директор Polar Night Energy Томми Эронен отметил, что проект может снизить выбросы парниковых газов от тепловой сети почти на 70%.
«Мы переходим от мира, где большие электростанции производили энергию, к миру, где солнечная и ветровая энергия производят ее, и нам нужно много хранилищ», - сказал Эронен.