FIFA-ն բողոքների պատճառով հրաժարվել է 4.2 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնեմասի վաճառքից
FIFA-ն հրաժարվել է իր բիզնեսի մի մասի վաճառքի ծրագրերից՝ անդամ ասոցիացիաների մի մասի կոշտ դիմադրության պատճառով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Կազմակերպությունը նախատեսում էր ներգրավել մինչև 4.2 միլիարդ դոլար՝ վաճառելով նոր ստորաբաժանման 20% բաժնեմասը, որը պետք է կառավարեր FIFA-ի միջոցառումները, այդ թվում՝ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը։ Նախագծի ընդհանուր գնահատված արժեքը կազմում էր 20 միլիարդ դոլար:
Սակայն նախաձեռնությունը բախվել է Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության (UEFA) խիստ քննադատությանը։ UEFA-ն սպառնացել էր բոյկոտով և մեղադրել FIFA-ի ղեկավարությանը սպորտի «հոգին» վաճառելու փորձի մեջ:
FIFA-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հայտարարել է, որ բոլոր կարծիքները ուսումնասիրելուց հետո պարզ է դարձել, որ նախագիծը լուրջ տարաձայնություններ է առաջացրել, ուստի առաջարկը չի իրականացվի:
Սկանդալի ֆոնին 2026 թվականի հուլիսի 31-ին կազմակերպության նախագահի ավագ խորհրդական Կառլոս Կորդեյրոն անմիջապես հրաժարական է տվել՝ նախագիծը որակելով որպես ֆուտբոլի համար անբարենպաստ գործարք:
FIFA-ի գլխավոր գործառնական տնօրեն Քևին Լամուրը նույնպես նշել է, որ կազմակերպության աշխատակիցները մոլորության մեջ են գցվել և ձախողված նախաձեռնությունը բնութագրել է որպես «մեկ մարդու նախագիծ»:

FIFA has abandoned plans to sell part of its business due to strong resistance from some member associations. This was reported by CNBC.
The organization aimed to raise up to $4.2 billion by selling a 20% stake in a new division that was to manage FIFA's events, including the World Cup. The total estimated value of the project was $20 billion.
However, the initiative faced severe criticism from the Union of European Football Associations (UEFA). UEFA threatened to boycott and accused FIFA's leadership of attempting to sell the 'soul' of the sport.
FIFA President Gianni Infantino stated that after reviewing all opinions, it became clear that the project had caused serious disagreements, and thus the proposal would not be implemented.
In the wake of the scandal, on July 31, 2026, the organization's senior advisor Carlos Cordeiro immediately resigned, calling the project an unfavorable deal for football.
FIFA's Chief Operating Officer Kevin Lamour also noted that the organization's employees had been misled and described the failed initiative as a 'one-man project.'