FIFA-ն բողոքների պատճառով հրաժարվել է 4.2 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնեմասի վաճառքից
FIFA-ն հրաժարվել է իր բիզնեսի մի մասի վաճառքի ծրագրերից՝ անդամ ասոցիացիաների մի մասի կոշտ դիմադրության պատճառով: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն:
Կազմակերպությունը նախատեսում էր ներգրավել մինչև 4.2 միլիարդ դոլար՝ վաճառելով նոր ստորաբաժանման 20% բաժնեմասը, որը պետք է կառավարեր FIFA-ի միջոցառումները, այդ թվում՝ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը։ Նախագծի ընդհանուր գնահատված արժեքը կազմում էր 20 միլիարդ դոլար:
Սակայն նախաձեռնությունը բախվել է Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության (UEFA) խիստ քննադատությանը։ UEFA-ն սպառնացել էր բոյկոտով և մեղադրել FIFA-ի ղեկավարությանը սպորտի «հոգին» վաճառելու փորձի մեջ:
FIFA-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հայտարարել է, որ բոլոր կարծիքները ուսումնասիրելուց հետո պարզ է դարձել, որ նախագիծը լուրջ տարաձայնություններ է առաջացրել, ուստի առաջարկը չի իրականացվի:
Սկանդալի ֆոնին 2026 թվականի հուլիսի 31-ին կազմակերպության նախագահի ավագ խորհրդական Կառլոս Կորդեյրոն անմիջապես հրաժարական է տվել՝ նախագիծը որակելով որպես ֆուտբոլի համար անբարենպաստ գործարք:
FIFA-ի գլխավոր գործառնական տնօրեն Քևին Լամուրը նույնպես նշել է, որ կազմակերպության աշխատակիցները մոլորության մեջ են գցվել և ձախողված նախաձեռնությունը բնութագրել է որպես «մեկ մարդու նախագիծ»:

FIFA отказалась от продажи доли стоимостью 4,2 миллиарда долларов из-за протестов
FIFA отказалась от планов по продаже части своего бизнеса из-за жесткого сопротивления со стороны некоторых ассоциаций-членов. Об этом сообщает CNBC.
Организация планировала привлечь до 4,2 миллиарда долларов, продав 20% акций нового подразделения, которое должно было управлять мероприятиями FIFA, включая чемпионат мира по футболу. Общая оценка проекта составила 20 миллиардов долларов.
Однако инициатива столкнулась с жесткой критикой со стороны Союза европейских футбольных ассоциаций (UEFA). UEFA угрожала бойкотом и обвинила руководство FIFA в попытке продать «душу» спорта.
Президент FIFA Джанни Инфантино заявил, что после изучения всех мнений стало ясно, что проект вызвал серьезные разногласия, поэтому предложение не будет реализовано.
На фоне скандала 31 июля 2026 года старший советник президента организации Карлос Кордейро немедленно подал в отставку, охарактеризовав проект как неблагоприятную сделку для футбола.
Генеральный директор FIFA Кевин Ламур также отметил, что сотрудники организации были введены в заблуждение и охарактеризовал неудачную инициативу как «проект одного человека».