Ֆեդերալ պահուստը որոշեց պահպանել տոկոսադրույքները
Ֆեդերալ պահուստը չորեքշաբթի օրը հայտարարեց, որ որոշել է պահպանել տոկոսադրույքները 3.5% - 3.75% միջակայքում: Չնայած այն հանգամանքին, որ շուկաները մեծապես սպասում էին, որ Ֆեդերալ բաց շուկայական կոմիտեն կմնա անփոփոխ, մի քանի պաշտոնյաների վերջին հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ կա զգալի աջակցություն, որպեսզի գոնե քննարկվի տոկոսադրույքների բարձրացումը:
Դալասի Ֆեդի նախագահ Լորի Լոգանը ամենահայտնի էր, նշելով, որ կարծում է, թե տոկոսադրույքները պետք է «միջին չափով» բարձր լինեն, մինչդեռ Կլիվլենդի Ֆեդի նախագահ Բեթ Համմակը, Մինեապոլիսի Նիլ Կաշկարին և կառավարիչ Քրիստոֆեր Ուոլլերը բոլորն էլ աջակցել են ավելի խիստ քաղաքականությանը, եթե ինֆլյացիան շարունակվի:
Այս երեք քաղաքական գործիչները դեմ են արտահայտվել Ֆեդի որոշմանը:
Ֆեդի նախագահ Քևին Ուարշը նշել է, որ, չնայած Ֆեդը չի տրամադրելու ակնարկներ, թե որտեղ է գնալու տոկոսադրույքների քաղաքականությունը, այն կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր 2% ինֆլյացիայի նպատակին հասնելու համար:
«Ես հասկանում եմ, որ այս կոմիտեի կողմից շարունակական կանխատեսումների և մեկնաբանությունների ցանկություն կա, բայց մեր կողմից, մենք պետք է դիտարկենք շուկայի արձագանքը զարգացումներին ուղղակի և անփոփված», - ասել է նա:
Վերջին ժամանակներում ինֆլյացիայի թվերը մի փոքր հանգստացնող են եղել, քանի որ բենզինի կարճատև անկումը հանգեցրել է սպառողական գների ինդեքսի 0.4% անսպասելի անկման հունիսին:
«Մենք հետաքրքիր տվյալների հավաքածու կունենանք մինչև սեպտեմբերի հանդիպումը», - ասել է նախկին Նյու Յորքի Ֆեդի վերլուծաբան Ջերի Թեմփլմանը:

Федеральная резервная система объявила в среду о своем решении сохранить процентные ставки в диапазоне 3,5% - 3,75%. Несмотря на то, что рынки в основном ожидали, что Федеральный открытый рынок останется на месте, недавние заявления нескольких чиновников указывают на то, что есть значительная поддержка для хотя бы обсуждения повышения ставок:
Президент ФРС Далласа Лори Логан была наиболее конкретной, заявив, что считает, что ставки должны быть «умеренно» выше, в то время как президент ФРС Кливленда Бет Хаммак, Нил Кашкари из Миннеаполиса и губернатор Кристофер Уоллер все сделали заявления в поддержку более жесткой политики, если инфляция будет продолжаться:
Эти трое политиков проголосовали против решения ФРС:
На пресс-конференции после решения председатель ФРС Кевин Уарш заявил, что, хотя ФРС не даст подсказок о том, куда движется политика ставок, она предпримет необходимые шаги для достижения своей цели по инфляции в 2%:
«Я понимаю желание получить постоянные прогнозы и комментарии от этого комитета, но с нашей стороны мы должны наблюдать за реакцией рынка на события напрямую и без фильтров», - сказал он:
Недавние данные об инфляции были несколько успокаивающими, так как кратковременное снижение цен на бензин привело к неожиданному снижению потребительского ценового индекса на 0,4% в июне:
«У нас будет интересный набор данных до сентябрьской встречи», - сказал бывший старший аналитик ФРС Нью-Йорка Джерри Темплман: