Ֆեդը պահպանում է տոկոսադրույքները կայուն։ Մեծ հարցն այժմ՝ ինչ կասեն Microsoft և Meta AI կապիտալի ծախսերի մասին։
Լուրեր | 2026/07/29 19:01
Ֆեդը որոշել է չփոխել տոկոսադրույքները, իսկ ներդրողները սպասում են Microsoft և Meta-ի հայտարարություններին։
Ֆեդը չորեքշաբթի օրը, հուլիսի հանդիպման ավարտին, որոշեց չփոխել տոկոսադրույքները։ Վերջին հանդիպումների համեմատ, երբ շուկաները հստակ գիտեին, թե ինչ է անելու Ֆեդը, այս անգամ որոշման շուրջ իրական անորոշություն կար։ 2:00-ին, ըստ CME FedWatch գործիքի, տոկոսադրույքի բարձրացման հավանականությունը 29% էր։ Այս անորոշությունը արտացոլվեց քվեարկության մեջ, որտեղ 12 անդամներից երեքը կողմ էին 25 բազային կետով բարձրացման։ Շուկայի առաջին արձագանքը հանգստություն էր, S&P 500 և Nasdaq-ը վերականգնեցին իրենց կորուստների մեծ մասը և վերջապես դրական դարձան։
Ֆեդի նախագահ Քևին Ուարշը լրագրողներին ասաց, որ Ֆեդը «չի հապաղի» գործողություններ կատարել ինֆլյացիայի դեմ, որը տարիներ շարունակ գերազանցում է 2% թիրախը։ «Մենք կկատարենք գնային կայունության վրա», - ընդգծեց Ուարշը, սակայն դա կտևի ավելի երկար, քան ինը շաբաթ, որ նա ղեկավարում է։
Այս երեկո սպասվում է Meta Platforms-ի և Microsoft-ի հաշվետվությունները։ Ներդրողների մտքում գլխավոր հարցը AI ենթակառուցվածքների վրա կապիտալ ծախսերն են։ Ինչքան նրանք նախատեսում են ներդնել այս տարի և 2027 թվականի օրացույցում, կարող է նշանակալի ազդեցություն ունենալ կիսահաղորդիչների և AI ենթակառուցվածքների բաժնետոմսերի վրա, և, ընդհանրապես, շուկայի վրա։

Fed keeps rates steady. The big question now: What will Microsoft and Meta say on AI capex?
The Fed has decided to keep interest rates unchanged, while investors await statements from Microsoft and Meta.
The Federal Reserve left interest rates unchanged on Wednesday afternoon after the conclusion of its July meeting. Unlike recent meetings when markets had a strong sense of how the Fed would act, there was genuine uncertainty surrounding the decision the Kevin Warsh-led committee would make. Moments before the announcement at 2 p.m. ET, there was a 29% probability of a rate hike, according to the CME FedWatch tool. That uncertainty was reflected in the vote, with three of the 12 Federal Open Market Committee members favoring a 25-basis point rate hike. The market's initial reaction was one of relief, with the S&P 500 and Nasdaq recovering a large portion of their earlier losses and ultimately turning positive during Warsh's press conference.
Warsh told reporters the Fed "will not hesitate" to act on inflation, which has been higher than the Fed's 2% target for years. "We will deliver on price stability," Warsh stressed, but it will take longer than the nearly nine weeks he's been chairman.
It's a busy earnings night ahead, with Meta Platforms and Microsoft reporting. Capital spending on AI infrastructure is the No. 1 question on investors' minds. What the two companies say about how much they plan to invest this year and into calendar 2027 could significantly impact semiconductor and AI infrastructure stocks and, by extension, the broader market.