Ֆեդը պահպանում է տոկոսադրույքները կայուն։ Մեծ հարցն այժմ՝ ինչ կասեն Microsoft և Meta AI կապիտալի ծախսերի մասին։
Լուրեր | 2026/07/29 19:01
Ֆեդը որոշել է չփոխել տոկոսադրույքները, իսկ ներդրողները սպասում են Microsoft և Meta-ի հայտարարություններին։
Ֆեդը չորեքշաբթի օրը, հուլիսի հանդիպման ավարտին, որոշեց չփոխել տոկոսադրույքները։ Վերջին հանդիպումների համեմատ, երբ շուկաները հստակ գիտեին, թե ինչ է անելու Ֆեդը, այս անգամ որոշման շուրջ իրական անորոշություն կար։ 2:00-ին, ըստ CME FedWatch գործիքի, տոկոսադրույքի բարձրացման հավանականությունը 29% էր։ Այս անորոշությունը արտացոլվեց քվեարկության մեջ, որտեղ 12 անդամներից երեքը կողմ էին 25 բազային կետով բարձրացման։ Շուկայի առաջին արձագանքը հանգստություն էր, S&P 500 և Nasdaq-ը վերականգնեցին իրենց կորուստների մեծ մասը և վերջապես դրական դարձան։
Ֆեդի նախագահ Քևին Ուարշը լրագրողներին ասաց, որ Ֆեդը «չի հապաղի» գործողություններ կատարել ինֆլյացիայի դեմ, որը տարիներ շարունակ գերազանցում է 2% թիրախը։ «Մենք կկատարենք գնային կայունության վրա», - ընդգծեց Ուարշը, սակայն դա կտևի ավելի երկար, քան ինը շաբաթ, որ նա ղեկավարում է։
Այս երեկո սպասվում է Meta Platforms-ի և Microsoft-ի հաշվետվությունները։ Ներդրողների մտքում գլխավոր հարցը AI ենթակառուցվածքների վրա կապիտալ ծախսերն են։ Ինչքան նրանք նախատեսում են ներդնել այս տարի և 2027 թվականի օրացույցում, կարող է նշանակալի ազդեցություն ունենալ կիսահաղորդիչների և AI ենթակառուցվածքների բաժնետոմսերի վրա, և, ընդհանրապես, շուկայի վրա։

ФРС оставляет ставки без изменений. Большой вопрос: что скажут Microsoft и Meta о капитальных затратах на ИИ?
ФРС решила не изменять процентные ставки, а инвесторы ждут заявлений Microsoft и Meta.
ФРС оставила процентные ставки без изменений в среду после завершения своего июльского заседания. В отличие от недавних заседаний, когда рынки имели четкое представление о действиях ФРС, на этот раз существовала реальная неопределенность относительно решения, которое примет комитет под руководством Кевина Уорша. За несколько минут до объявления в 14:00 по восточному времени вероятность повышения ставки составляла 29% согласно инструменту CME FedWatch. Эта неопределенность отразилась в голосовании, где трое из 12 членов Федерального комитета открытого рынка выступили за повышение на 25 базисных пунктов. Первоначальная реакция рынка была одной из облегчения, S&P 500 и Nasdaq восстановили большую часть своих предыдущих потерь и в конечном итоге стали положительными.
Уорш сказал журналистам, что ФРС «не будет колебаться» в действиях против инфляции, которая уже несколько лет превышает целевой уровень в 2%. «Мы обеспечим ценовую стабильность», - подчеркнул Уорш, но это займет больше времени, чем почти девять недель, которые он был председателем.
Этой ночью ожидаются отчеты Meta Platforms и Microsoft. Главный вопрос для инвесторов - капитальные расходы на инфраструктуру ИИ. То, сколько они планируют инвестировать в этом году и в 2027 календарном году, может значительно повлиять на акции полупроводников и инфраструктуры ИИ, а также на более широкий рынок.