Ֆասթ Բանկն ընդլայնում է իր միջազգային նախագծերը
Տարածաշրջանային և գլոբալ իրադարձությունները կորպորատիվ բիզնեսի կառավարման նոր լուծումներ են պահանջում։ Ո՞ր ոլորտներն առաջնային ունեն ֆինանսաբանկային համակարգի օժանդակությունն այսօր և ի՞նչ եղանակով է Ֆասթ Բանկը փակում այդ պահանջարկը: Այդ մասին կխոսենք Ֆասթ Բանկի կորպորատիվ բիզնես կառավարման տնօրեն Տիգրան Մխիթարյանի հետ:
-Պարո՛ն Մխիթարյան, որո՞նք են ներկայումս տնտեսության այն առաջնային ուղղություններն ու թիրախային ոլորտները, որոնք պահանջարկ են ձևավորում և ակտիվ են վարկավորման տեսանկյունից:
-Մենք և՛ վարկավորում ենք, և՛ սպասարկում ենք Հայաստանի հանրապետության գրեթե բոլոր ոլորտները՝ սկսած արտադրությունից, արդյունաբերությունից, գյուղատնտեսությունից, ներառյալ առևտուրը՝ միջազգային և տեղական առևտուրը, ինչպես նաև ներկա ժամանակներում շատ վերելք ապրող առողջապահության ոլորտը։ Մեր հիմնական թիրախներից մեկն էլ լիզինգի գործիքի կիրառումն է Հայաստանի հանրապետությունում։ Բիզնեսների վարկավորման տեսակետից մենք շատ արագ ենք, մենք շատ ճկուն ենք և հարաբերությունները մեր գործընկեր-հաճախորդների հետ ստեղծում ենք թափանցիկության և երկարաժամկետության հիման վրա:
- Ի՞նչ առանցքային ձեռբերումներ ունի Ֆասթ Բանկի կորպորատիվ բիզնես կառավարման բլոկն այս տարում և ի՞նչ նոր նախագծերի վրա եք աշխատում հիմա:
-Այս տարին բավականին խոստումնալից է սկսել, մենք հասցրել ենք մեր պորտֆելն արդեն 120 միլիարդ դրամի, որը դեռ ամենը չէ, և շարունակում ենք աճել։ Այս տարվա նախագծերից կուզենայի շեշտել Ֆասթ Բանկի մասնակցությունը Հայաստանում առաջին և ամենախոշոր սինդիկացված վարկին, բոլորդ տեղյակ եք Firebird AI-ի ֆինանսավորման մասին, որին Բանկն իր մասնակցությունն է ունեցել։ Այս տարի մեծացրել և լայնացրել ենք մեր գործընկեր-հաճախորդների համայնքը, որը հիմնված է ավելի թափանցիկ հարաբերությունների վրա, և որպես հարաբերությունների հիմք վերցված են ավելի երկարաժամկետ և փոխըմբռման սկզբունքները:
Ներկա պահին, բացի նշված նախագծից, մենք նույնպես ֆինանսավորում ենք միջազգային նախագծերի ներդրումը՝ այսպես կոչված միջազգային կապիտալի ներհոսքը դեպի Հայաստան և մեր բոլոր տեսակի ծառայությունների մատուցումն ենք առաջարկում միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պատրաստակամություն են ցուցաբերում Հայաստանում ներդրումներ իրականացնել:
Ներկա տարում պլանավորում ենք ստեղծել կորպորատիվ առանձնացրած մասնաճյուղ, որտեղ մեր հաճախորդները, մեր գործընկերները կստանան ավելի անհատականացված մոտեցում, և տվյալ մասնաճյուղի աշխատակիցները վերապատրաստված կլինեն կորպորատիվ հաճախորդների սպասարկման ոլորտում և կունենան նեղ մասնագիտացված գիտելիքներ:
-Պարո՛ն Մխիթարյան, Դուք անդրադարձաք միջազգային շուկային, ճի՞շտ ենք հասկանում, որ Բանկի օրակարգում այսօր դրված է նաև արտաքին շուկաներ դուրս գալու և ինտեգրվելու խնդիր:
-Շատ ճիշտ եք նկատել, Ֆասթ բրենդը ծանոթ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև Միացյալ Թագավորությունում։ Մենք այնտեղ ունենք մեր առանձնացված Ֆասթ Կրեդիտ կապիտալը և մեր առաքելությունն է, որպեսզի մենք ոչ միայն ծառայություններ մատուցենք Հայաստանի հանրապետության տարածքում, այլ նաև միջազգային շուկայում։ Այս տարի շատ յուրահատուկ տարի էր նման նախագծերի շրջանակում, քանի որ մենք այս տարի բանակցություններ ենք վարում մեր միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ, որպեսզի հարաբերություններն ավելի խորացնենք և կարողանանք տրամադրել մեր գործընկեր հաճախորդներին ավելի արդյունավետ և ավելի հարմարավետ պայմաններով միջազգային ռեսուրսներ, որոնց հիման վրա կզարգանա Հայաստանի հանրապետությունում ներդրումների քանակը:
-Պարո՛ն Մխիթարյան, տարածաշրջանային և գլոբալ իրադարձությունները փոփոխում են տնտեսության խաղի կանոնները, Ձեր գնահատմամբ՝ ի՞նչ ազդեցություն կարող են թողնել այդ իրողությունները կորպորատիվ բիզնես ոլորտում, և արդյո՞ք բանկային համակարգը պատրաստ է բավարարել նոր ձևավորվող պահանջները:
-Հայաստանի բանկային համակարգն արդեն երկար տարիներ ցույց է տվել, որ շատ կայուն է, անկախ այն հանգամանքից, որ մեզ շրջապատող աշխարհը ներկա պահին շատ անկայուն է։ Մենք անցել ենք Քովիդ, անցել ենք 44-օրյա պատերազմ, սակայն և՛ բանկային համակարգը, և՛ մեր հաճախորդները, բիզնես գործընկերները ցուցաբերել են կայունություն։ Եվ եթե նույնիսկ վերցնենք վարկային պորտֆելը կամ ավանդային պորտֆելը, կտեսնենք, որ տատանումներ տեղի չեն ունեցել, և միշտ գրանցվել է կայուն աճ և կայուն պորտֆելի որակ:
Այս իրողությունից ելնելով՝ ներկա տնտեսական իրավիճակում և ներկա միջազգային իրավիճակում, որտեղ մեր հարևան երկրներում կան որոշակի ընդվզումներ, մեր բիզնեսներն ավելի կայուն աճ են ցուցաբերելու։ Իմ կարծիքով սա ավելի նոր մոտեցումների, նոր շուկաների ձևավորման և նոր միջազգային գործիքակազմի ներթափանցման՝ դեպի Հայաստան, առավելություն է, քան որոշակի ռիսկեր:
-Ինչպե՞ս են Ֆասթ Բանկում կառուցում երկարաժամկետ հարաբերություններ կորպորատիվ հաճախորդների հետ:
-Ֆասթ Բանկում կորպորատիվ հաճախորդների հետ հարաբերությունները կառուցվում են, ինչպես նշել էի, երկարաժամկետ համագործակցության սկզբունքներով։ Մենք մեր հարաբերությունները կազմակերպում և կառուցում ենք մեր հաճախորդների հետ թափանցիկության սկզբունքների հիման վրա, չունենք ընդհանրապես թաքնված միջնորդավճարներ, թաքնված այլ ծախսեր, որը հաճախորդը կրում է։ Բոլոր հարաբերությունները կառուցվում են հիմնականում թափանցիկության, երկարաժամկետ սկզբունքներով, և ցանկացած հարաբերության սկզբում փորձում ենք ծածկել հաճախորդի պահանջարկի ողջ սպեկտրը:
Ֆասթ Բանկը թվային բանկ դառնալուն միտված ընկերություն է, որը ներկայացված է Երևանում և Հայաստանի բոլոր մարզերում:

Фаст Банк расширяет свои международные проекты
Региональные и глобальные события требуют новых решений в управлении корпоративным бизнесом. Какие отрасли сегодня нуждаются в поддержке финансово-банковской системы и как Фаст Банк закрывает этот спрос? Об этом мы поговорим с директором корпоративного бизнеса Фаст Банка Тиграном Мхитаряном:
-Господин Мхитарян, какие сейчас основные направления экономики и целевые сектора формируют спрос и активны с точки зрения кредитования?
-Мы кредитуем и обслуживаем практически все сектора экономики Армении, начиная от производства, промышленности, сельского хозяйства, включая торговлю — как международную, так и местную, а также в настоящее время активно развивающуюся сферу здравоохранения. Одной из наших основных целей является применение лизинговых инструментов в Армении. С точки зрения кредитования бизнеса мы очень быстры, мы очень гибки и строим отношения с нашими партнерами-клиентами на основе прозрачности и долгосрочности.
- Какие ключевые достижения у блока корпоративного бизнеса Фаст Банка в этом году и над какими новыми проектами вы сейчас работаете?
-Этот год начался довольно многообещающе, мы уже достигли портфеля в 120 миллиардов драмов, и продолжаем расти. Из проектов этого года я хотел бы отметить участие Фаст Банка в первом и крупнейшем синдицированном кредите в Армении, вы все знаете о финансировании Firebird AI, в котором Банк принял участие. В этом году мы увеличили и расширили наше сообщество партнеров-клиентов, основанное на более прозрачных отношениях, и в качестве основы для отношений взяты более долгосрочные и взаимопонимания принципы.
В настоящее время, помимо упомянутого проекта, мы также финансируем внедрение международных проектов — так называемый приток международного капитала в Армению и предлагаем все виды услуг международным организациям, которые готовы инвестировать в Армении.
В этом году мы планируем создать корпоративный выделенный филиал, где наши клиенты и партнеры получат более индивидуальный подход, а сотрудники данного филиала будут обучены в области обслуживания корпоративных клиентов и будут иметь узкоспециализированные знания.
-Господин Мхитарян, вы упомянули международный рынок, правильно ли мы понимаем, что в повестке Банка также стоит задача выхода на внешние рынки и интеграции?
-Вы совершенно правы, бренд Фаст известен не только в Армении, но и в Соединенном Королевстве. У нас там есть наш выделенный Фаст Кредит капитал, и наша миссия заключается в том, чтобы мы не только предоставляли услуги на территории Армении, но и на международном рынке. Этот год был очень уникальным в рамках таких проектов, так как мы в этом году ведем переговоры с нашими международными финансовыми учреждениями, чтобы углубить отношения и предоставить нашим партнер-клиентам более эффективные и удобные условия международных ресурсов, на основе которых будет увеличено количество инвестиций в Армении.
-Господин Мхитарян, региональные и глобальные события меняют правила игры в экономике, как вы оцениваете, какое влияние могут оказать эти реалии на корпоративный бизнес, и готов ли банковский сектор удовлетворить новые формирующиеся требования?
-Банковская система Армении уже много лет демонстрирует свою стабильность, независимо от того, что окружающий нас мир в настоящее время очень нестабилен. Мы прошли через Covid, прошли через 44-дневную войну, но как банковская система, так и наши клиенты, бизнес-партнеры продемонстрировали стабильность. И даже если мы посмотрим на кредитный портфель или депозитный портфель, мы увидим, что колебания не происходили, и всегда фиксировался стабильный рост и стабильное качество портфеля.
Исходя из этой реальности, в нынешней экономической ситуации и в нынешней международной ситуации, где в наших соседних странах есть определенные волнения, наши бизнесы будут демонстрировать более стабильный рост. На мой взгляд, это больше преимущества для новых подходов, формирования новых рынков и внедрения новых международных инструментов в Армению, чем определенные риски.
-Как Фаст Банк строит долгосрочные отношения с корпоративными клиентами?
-В Фаст Банке отношения с корпоративными клиентами строятся, как я уже упоминал, на принципах долгосрочного сотрудничества. Мы организуем и строим наши отношения с клиентами на основе принципов прозрачности, у нас нет скрытых комиссий, скрытых других расходов, которые несет клиент. Все отношения строятся в основном на принципах прозрачности и долгосрочности, и в начале любых отношений мы стараемся покрыть весь спектр потребностей клиента.
Фаст Банк — это компания, ориентированная на становление цифровым банком, представленная в Ереване и во всех областях Армении.