Եվրոպայում կարծում են, որ անհնար է խուսափել Օրմուզի նեղուցով անցնող նավերի համար տուրքերի մտցումից
ԵՎՐՈՊԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Մի շարք եվրոպական երկրներ կարծում են, որ խուսափել Օրմուզի նեղուցով նավարկելու համար տուրքերի մտցումից հնարավոր չէ: Այս մասին տեղեկացնում է Ֆինմարկետ-ը՝ հղում անելով Bloomberg-ին:
"Որոշ եվրոպական երկրներ այժմ ընդունում են, որ Օրմուզի նեղուցով անցնող նավերը ստիպված կլինեն վճարել Իրանի և Օմանի համար, հայտարարել են թեմայից տեղեկացված անձինք", - հաղորդում է գործակալությունը:
Նրանց խոսքերով, Պարսից ծոցի որոշ երկրների պաշտոնյաներ մասնավոր զրույցներում կիսում են նման տեսլականը:
Միաժամանակ, եվրոպական երկրները փորձում են ճնշել Իրանի և Օմանի վրա, որպեսզի վճարները լինեն հավասար, առանց որևէ պետության նկատմամբ խտրականության:
Օմանի, Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Քաթարի և Քուվեյթի իշխանությունները տեղեկությունը մեկնաբանել չեն ցանկացել: Բահրեյնի կառավարությունը նշել է, որ չի ընդունում Օրմուզի նեղուցում որևէ տուրք:
Սակայն գործակալության աղբյուրները նշում են, որ տարածաշրջանի երկրները, իրավիճակի նվազեցման նպատակով, պատրաստ են մեղմել իրենց դեմարկացիաները հնարավոր վճարային համակարգի նկատմամբ:
Գործակալության տվյալներով, Օմանը այժմ ուսումնասիրում է Մալակկայի նեղուցով անցնելու համար կամավոր վճարների պրակտիկան, որի իրավիճակը հետևում են Սինգապուրը, Ինդոնեզիան և Մալայզիան: Սակայն անհայտ է, թե Իրանը կհամաձայնի՞ կամավոր վճարների համակարգին:
Ավելի վաղ Axios-ը, հղում անելով ամերիկյան պաշտոնյային, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ը Իրանի հետ քննարկումներում պնդում է, որ Թեհրանը կարող է ավելի շատ միջոցներ ստանալ երկու երկրների միջև համաձայնագրի լիարժեք իրականացման միջոցով, քան Օրմուզի նեղուցով անցնող նավերից հնարավոր տուրքերի միջոցով:

В Европе считают неизбежным введение пошлин за проход судов через Ормузский пролив
ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. В ряде европейских стран считают, что избежать введения пошлин за судоходство в Ормузском проливе не получится. Об этом, как передает Финмаркет, сообщает в четверг Bloomberg со ссылкой на источники.
"Некоторые европейские страны теперь принимают перспективу того, что судам, проходящим важнейший Ормузский пролив, придется платить Ирану и Оману, заявили лица, знакомые с темой", - передает агентство.
Его собеседники уточнили, что чиновники некоторых стран Персидского залива в частных беседах разделяют такое видение ситуации.
В то же время европейские страны пытаются надавить на Иран и Оман, чтобы плату взимали на равной основе, без дискриминации по отношению к конкретному государству.
Власти Омана, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара и Кувейта информацию комментировать не стали. В правительстве Бахрейна отметили, что не приемлют какие-либо пошлины в Ормузском проливе. Однако собеседники агентства уточнили, что государства региона в целях способствовать деэскалации ситуации высказывают желание смягчить возражения против возможной системы оплаты.
По данным агентства, Оман сейчас изучает практику с добровольными платежами за прохождение Малаккского пролива, обстановку в котором отслеживают Сингапур, Индонезия и Малайзия. Но неясно, согласится ли Иран на систему добровольных взносов.
Накануне Axios со ссылкой на американского чиновника передавал, что США в дискуссиях с Ираном утверждают: Тегеран может получить больше средств за счет полной реализации меморандума двух стран, нежели за счет возможного взимания пошлин с судов, проходящих через Ормузский пролив.