Եվրոպան պատրաստվում է ծայրահեղ տապին
Եվրոպայում եղանակային ծայրահեղությունների և ենթակառուցվածքների լուրջ ճնշման պատճառով ընկերություններն ու քաղաքական գործիչները արագ արձագանքում են:
Օրինակ, Eurostar-ը հայտարարել է, որ պատրաստվում է աննախադեպ տապի պայմաններին՝ նոր գնացքների ֆլոտով, որոնք կարող են դիմակայել մինչև 55 աստիճան Celsius (131 աստիճան Fahrenheit) ջերմաստիճաններին:
Allianz Risk Consulting-ի կայունության և բիզնեսի զարգացման ղեկավար Լենա Ֆուլդաուերը նշել է, որ ծայրահեղ տապի մարտահրավերը բիզնեսների համար «հանգիստ աղետ» է:
Եվրոպայում վերջին ամիսներին գրանցված ռեկորդային տապերը վնաս են հասցրել ենթակառուցվածքներին, ինչը ստիպել է ընկերություններին և քաղաքական գործիչներին արագ արձագանքել:
Norwegian Oslo Airport-ում ասֆալտի ջերմաստիճանը հասել է 52 աստիճան Celsius-ի, ինչը ստիպել է հրշեջներին ջուր լցնել տարհանման համար:
Շվեդիայում Ստոկհոլմի հասարակական տրանսպորտի օպերատորը SL-ն սպիտակ ներկել է երկաթուղային ուղիները՝ նվազեցնելու տապի հետ կապված խանգարումների ռիսկը:
«Հարմարվելը միայն բավարար չէ»
Ֆրանսիայում և Իսպանիայում տեղի ունեցած հրդեհները ստիպել են ավելի քան 330,000 մարդու տարհանել:
Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը նշել է, որ հանձնաժողովը շուտով կներկայացնի նոր ինտեգրված շրջանակ՝ կլիմայական դիմակայության և ռիսկերի կառավարման համար:
Ֆուլդաուերը նշել է, որ ապահովագրական արդյունաբերությունը պետք է դառնա հասարակության դիմակայության գործընկեր:

Летние погодные экстремумы и серьезное напряжение инфраструктуры побудили компании и политиков по всей Европе реагировать.
Например, Eurostar объявил, что готовится к беспрецедентной жаре в Европе с новым парком поездов, способных выдерживать температуры до 55 градусов Цельсия (131 градус по Фаренгейту).
Лена Фулдовер, глава отдела устойчивости и бизнес-развития Allianz Risk Consulting, отметила, что для бизнеса проблема экстремальной жары является «тихой катастрофой».
Европа, охваченная засухами, бушующими лесными пожарами и летними погодными экстремумами, спешит решить широко недооцененную климатическую проблему экстремальной жары.
В Норвегии экстремальная жара привела к тому, что температура асфальта в аэропорту Осло достигла 52 градусов Цельсия, что заставило пожарных поливать асфальт тысячами литров воды, чтобы предотвратить повреждение стоянок для самолетов.
В Швеции оператор общественного транспорта Стокгольма SL покрасил железнодорожные пути в белый цвет, чтобы снизить риск тепловых нарушений.
«Адаптация сама по себе не является жизнеспособной стратегией»
Лесные пожары во Франции и Испании вынудили эвакуировать более 330 000 человек.
Представитель Европейской комиссии сообщил, что комиссия вскоре представит новую интегрированную рамочную программу для климатической устойчивости и управления рисками.