Եվրոպական քաղաքները ընդլայնում են կայուն սառեցման միջոցները, ինչպիսիք են կանաչ ենթակառուցվածքները, արտացոլող շինանյութերը և շրջանային սառեցման ցանցերը, որպեսզի նվազեցնեն ավանդական օդորակիչների վրա կախվածությունը։ Կառավարությունները թարմացնում են քաղաքաշինական և շինարարական չափանիշները, մինչդեռ խրախուսում են էներգաարդյունավետ սառեցման տեխնոլոգիաները՝ բարձրացող ջերմաստիճանների դեմ պայքարելու համար։ Չնայած օդորակիչների պահանջարկը շարունակում է աճել, այլընտրանքային սառեցման լուծումների պահանջարկը, հավանաբար, արագ կաճի, քանի որ ջերմային ալիքները դառնում են ավելի հաճախակի և ուժեղ։
Եվրոպայում օդորակիչների օգտագործումը վերջին տարիներին աճել է, ինչը բարձրացնում է էներգիայի պահանջարկը և դժվարացնում է երկրներին վերականգնվող այլընտրանքների նկատմամբ կախվածության նվազեցումը։ Շատ երկրներ Եվրոպայում հավակնոտ կանաչ անցման խոստումներ են տվել, ինչի պատճառով բազմաթիվ կառավարություններ, ընկերություններ և հետազոտողներ ուսումնասիրում են այլ, ավելի քիչ ածխածնային մեթոդներ սառեցման համար։
Հետազոտողները տարիներ շարունակ ուսումնասիրել են այլընտրանքային սառեցման մեթոդներ՝ էներգիա ծախսող օդորակիչներից կախվածությունը նվազեցնելու համար։ ՄԱԿ-ի Պաշտպանության ծրագրի (UNEP) հրապարակումը, Global Cooling Watch Report 2023: Keeping it chill, ընդգծում է այս անհրաժեշտությունը։ Արձանագրում է, որ մինչև 2050 թվականը սառեցման սարքերի գլոբալ տեղադրված հզորությունը եռապատկվելու է, ինչը ավելի քան կրկնապատկելու է էլեկտրաէներգիայի սպառումը։
Ավելի քան 80 գործընկերների համաշխարհային ցանցի մաս հանդիսացող Cool Coalition-ը 2023 թվականին գործարկեց Nature for Cool Cities Challenge, որպեսզի խրախուսի օդորակիչներից հեռանալու գործընթացը։
Քաղաքաշինությունը կարող է զգալիորեն ազդել բարձր ջերմաստիճանների ազդեցության վրա։ Նոր շենքերի համար սառեցման նորարարական մեթոդներ կիրառելը, ինչպիսիք են ջերմությունը կլանող և գիշերը արձակող նյութերի օգտագործումը, կարող է օգնել։ Օրինակ, տանիքները սպիտակ ներկելը կարող է օգնել արևի լույսը արտացոլել և շենքերը ավելի սառը պահել։
Եվրոպայում, օրինակ, Փարիզի կառավարությունը ստեղծել է «սառեցման կղզիներ», որտեղ ջուրը, բուսականությունը և ստվերային կառուցվածքները օգնում են ապահովել տարածքներ, որոնք մի քանի աստիճանով ավելի սառը են, քան շրջակա տարածքները։

Европейские города расширяют устойчивые меры охлаждения, такие как зеленая инфраструктура, отражающие строительные материалы и районные сети охлаждения, чтобы снизить зависимость от традиционных кондиционеров. Государства обновляют градостроительные и строительные стандарты, одновременно поощряя энергоэффективные технологии охлаждения для борьбы с повышающимися температурами. Несмотря на то, что кондиционеры остаются доминирующими, спрос на альтернативные решения для охлаждения, вероятно, быстро возрастет, поскольку тепловые волны становятся более частыми и сильными.
С учетом того, что в Европе наблюдается рост использования кондиционеров, это приводит к увеличению спроса на энергию и затрудняет странам сокращение зависимости от ископаемого топлива в пользу возобновляемых альтернатив. Многие страны Европы сделали амбициозные обещания по переходу на зеленую энергетику, поэтому многие правительства, компании и исследователи изучают альтернативные, менее углеродоемкие методы охлаждения.
Исследователи уже много лет изучают альтернативные методы охлаждения, чтобы снизить зависимость от энергоемких кондиционеров. Программа ООН по окружающей среде (UNEP) подчеркнула эту необходимость в своем издании Global Cooling Watch Report 2023: Keeping it chill. В отчете UNEP прогнозируется, что к 2050 году глобальная установленная мощность охлаждающего оборудования утроится, более чем удвоив потребление электроэнергии.
Чтобы способствовать переходу от кондиционеров, UNEP запустила Nature for Cool Cities Challenge в 2023 году в рамках Cool Coalition, глобальной сети из более чем 80 партнеров, стремящихся ускорить переход к эффективному и экологически чистому охлаждению.
Градостроительство может значительно повлиять на воздействие высоких температур на город или населенный пункт. Одним из очевидных способов сделать новые здания более прохладными является использование инновационных дизайнов, технологий и материалов. Например, здание может включать кирпичи и другие материалы, предназначенные для поглощения тепла в течение дня и его излучения ночью.