Եվրոպական կենտրոնական բանկը ներկայացրել է նոր եվրո դրամական նշանների դիզայնի տարբերակները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հուլիսի. /ԱՐԿԱ/. Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) ներկայացրել է նոր եվրո դրամական նշանների դիզայնի վերջնական տարբերակները, որոնցից պետք է ընտրվեն հաղթողները: Եվրոպացիները պետք է որոշեն, թե արդյոք դրանց վրա կպատկերավորվեն գիտության և արվեստի գործիչներ, թե բնությունը, գրում է Euronews.
ԵԿԲ-ն ստացել է 1200 էսքիզ, սակայն վերջնականապես ընտրել է երկու թեմատիկ ուղղություն՝ եվրոպական մշակույթ և եվրոպական բնություն:
Առաջին խմբում ընդգրկված են այն անձինք, որոնք նշանակալի հետք են թողել արվեստի, երաժշտության, գիտության և գրականության պատմության մեջ: Երկրորդ խմբում՝ գետեր և թռչուններ, որոնք խորհրդանշում են եվրոպական կենսաբազմազանությունը և դրա պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հինգ եվրոյի դրամական նշանի վրա կպատկերավորվի օպերային երգչուհի Մարիա Կալլասը:
10 եվրոյի նշանը նվիրված կլինի գերմանացի կոմպոզիտոր Լյուդվիգ վան Բեթհովենին, իսկ 20 եվրոյի նշանը՝ ֆիզիկայի և քիմիայի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մարիա Կյուրիին:
50 եվրոյի նշանի վրա կպատկերավորվի Սերվանտեսը, «Դոն Կիխոտ» գրքի հեղինակ, որը համարվում է համաշխարհային գրականության կարևորագույն վեպերից մեկը:
Մեծ номինալները նվիրված կլինեն եվրոպական մտքի երկու նշանավոր դեմքերի՝ Լեոնարդո դա Վինչիին (100 եվրոյի նշան) և Բերտա ֆոն Սուտտներին, խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրին (200 եվրոյի նշան):
Բնության այլընտրանքային տարբերակը կենտրոնանում է եվրոպական թռչունների պատկերների վրա, որոնք գտնվում են գետային տեսարանների ֆոնին, իսկ հակառակ կողմում՝ ԵՄ հիմնական ինստիտուտների տեսարանները:
Այս շարքում նախատեսված են стенոլազը՝ Եվրոպական խորհրդարանի մոտ, ձմերուկը՝ Եվրոպական հանձնաժողովի մոտ, щурка՝ ԵԿԲ-ի մոտ, սպիտակ ցուլը՝ Եվրոպական դատարանի մոտ, шилոկլյուվկա՝ Եվրոպական խորհրդի և ԵՄ խորհրդի մոտ, և, վերջապես, հյուսիսային օլուշը՝ Եվրոպական հաշվապահական պալատի մոտ:
Խորհրդակցությունների ավարտից և հաղթող նախագծի ընտրությունից հետո ԵԿԲ-ն կանցնի նոր դրամական նշանների թողարկման տեխնիկական փուլերին:

ЕЦБ показал варианты дизайна новых купюр евро
ЕРЕВАН, 24 июля. /АРКА/. Европейский центральный банк (ЕЦБ) представил финальные варианты дизайна новых банкнот евро, из которых будут выбраны победители. Теперь европейцы должны решить, будут ли на них изображены деятели науки и искусства или природа, пишет Euronews.
Всего ЕЦБ получил 1200 эскизов, но в итоге сократил список идей до двух тематических направлений — европейская культура и европейская природа.
В первую группу попали личности, оставившие заметный след в истории искусства, музыки, науки и литературы. Во вторую — реки и птицы, символы европейского биоразнообразия и необходимости его защиты.
Шесть ключевых фигур истории
На банкноте номиналом 5 евро будет изображена оперная певица Мария Каллас.
Купюра в 10 евро будет посвящена немецкому композитору Людвигу ван Бетховену, а банкнота в 20 евро — нобелевскому лауреату по физике и химии Марии Кюри.
На банкноте в 50 евро появится Сервантес, автор «Дон Кихота», одного из важнейших романов мировой литературы.
Крупнейшие номиналы будут посвящены двум знаковым фигурам европейской мысли: Леонардо да Винчи — на купюре в 100 евро, и Берта фон Суттнер, лауреат Нобелевской премии мира, — на банкноте в 200 евро.
Птицы — символы Европы
Альтернативный вариант делает ставку на природу. На каждой банкноте изображен вид европейской птицы на фоне речного пейзажа, а на обратной стороне — виды ключевых институтов ЕС.
В серии предусмотрены стенолаз рядом с Европарламентом, зимородок — с Еврокомиссией, щурка — с ЕЦБ, белый аист — с Судом Евросоюза, шилоклювка — с Евросоветом и Советом ЕС, и, наконец, северная олуша — с Европейской счетной палатой.
После завершения консультаций и определения победившего проекта ЕЦБ перейдет к техническим этапам подготовки выпуска новых банкнот.