ԵՐԵՎԱՆ, 23 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) չորեքշաբթի կայացած նիստի արդյունքներով պահպանել է երեք հիմնական տոկոսադրույքները նախկին մակարդակում:
Դեպոզիտային տոկոսադրույքը մնացել է 2.25% մակարդակում, հիմնական վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 2.40%, իսկ մարգինալ վարկավորման տոկոսադրույքը՝ 2.65%:
ԵԿԲ-ն նշել է, որ անհայտությունը դեռ բարձր է, իսկ էներգետիկ շոկի ամբողջ ազդեցությունը գնաճի վրա դեռ չի արտահայտվել: Կենտրոնական բանկը հայտարարել է, որ շարունակելու է ուշադիր գնահատել տնտեսական և ֆինանսական տվյալները, իսկ դրամավարկային քաղաքականության որոշումները կկայացվեն նիստից նիստ:
ԵԿԲ-ի գնահատմամբ, ներկայիս էներգետիկ ապրանքների գների կանխատեսումը մնում է մոտ հիմնական սցենարին, որը ներկայացվել է հունիսյան մակրոտնտեսական կանխատեսումներում, չնայած Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող հակամարտության ֆոնին շարունակվող անկայունությանը:

ЕЦБ не поменял три ключевые процентные ставки
ЕРЕВАН, 23 июля. /АРКА/. Европейский центральный банк (ЕЦБ) по итогам заседания в четверг сохранил три ключевые процентные ставки на прежнем уровне, говорится в сообщении регулятора.
Ставка по депозитам осталась на уровне 2,25%, ставка по основным операциям рефинансирования — 2,40%, а ставка по маржинальным кредитам — 2,65%.
В ЕЦБ отметили, что неопределенность остается высокой, а полное влияние энергетического шока на инфляцию еще не проявилось. Регулятор заявил, что продолжит внимательно оценивать поступающие экономические и финансовые данные, а решения по денежно-кредитной политике будут приниматься от заседания к заседанию.
По оценке ЕЦБ, текущий прогноз по ценам на энергоносители остается близким к базовому сценарию, представленному в июньских макроэкономических прогнозах, несмотря на сохраняющуюся волатильность на фоне конфликта на Ближнем Востоке.