Եվրահանձնաժողովը Google-ին 890 միլիոն եվրոյի տուգանք է սահմանել ԵՄ թվային շուկաների մասին օրենքը խախտելու համար
Լուրեր | 2026/07/24 16:45
Եվրահանձնաժողովը Google-ին տուգանք է սահմանել մրցակցային օրենքների խախտման համար
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հայտարարել է Google-ի նկատմամբ ընդհանուր 890 միլիոն եվրոյի տուգանք կիրառելու մասին՝ Թվային շուկաների մասին օրենքի (Digital Markets Act, DMA) պահանջները խախտելու համար:
ԵՀ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ Google-ը խախտել է DMA-ն՝ նախապատվություն տալով սեփական ծառայություններին Google Search-ի որոնման արդյունքներում, ինչպես նաև սահմանափակելով այն ընկերություններին, որոնք օգտատերերին ուղղորդում էին դեպի Google Play-ից դուրս գործող այլընտրանքային, հաճախ ավելի էժան գնման հարթակներ:
Այս խախտումների համար Եվրահանձնաժողովը ընկերությանը սահմանել է համապատասխանաբար 460 միլիոն եվրո և 430 միլիոն եվրո տուգանք:
ԵՀ-ի գործադիր փոխնախագահ, ԵՄ տեխնոլոգիական ինքնիշխանության հարցերով պատասխանատու Հեննա Վիրկունենը հայտարարել է, որ որոշումները հաստատում են DMA-ի կիրառման վճռականությունը՝ բիզնեսն ու նորարարությունը պաշտպանելու նպատակով:
Նրա խոսքով՝ Google-ը վնասում է մրցակից ծառայություններին՝ ներառյալ գնումների, հյուրանոցների, տրանսպորտի և սպորտային արդյունքների հարթակներին, քանի որ որոնման արդյունքներում նրանց չի ապահովում նույն տեսանելիությամբ, ինչ սեփական ծառայություններին:
Բացի այդ, ընկերությունը սահմանափակել է հավելվածների մշակողների հնարավորությունը՝ հաճախորդներին ավելի շահավետ առաջարկներ ներկայացնելու Google Play-ից դուրս:
ԵՀ-ի գործադիր փոխնախագահ Թերեզա Ռիբերան, որը պատասխանատու է մրցունակության հարցերի համար, նշել է, որ Google-ը չի ապահովել Թվային շուկաների մասին օրենքի արդյունավետ կատարումը, ուստի ընդունվել են «վճռական, բայց հավասարակշռված» միջոցներ:
Նրա խոսքով՝ լավագույն ծառայությունները պետք է հաջողեն իրենց որակի, այլ ոչ որոնողական համակարգի սեփականատիրոջ առավելության շնորհիվ:
Եվրոպացի սպառողները պետք է հնարավորություն ունենան տեղեկանալ առավել շահավետ առաջարկների մասին՝ անկախ նրանից, թե Google Play-ը դրանցից միջնորդավճար ստանում է, թե ոչ:
Եվրահանձնաժողովը պարտավորեցրել է Google-ին 60 օրվա ընթացքում վերացնել խախտումները:
Եթե Google-ը չկատարի որոշումները սահմանված ժամկետում, Բրյուսելը զգուշացրել է, որ ընկերությանը կարող են սպառնալ պարբերական տուգանքներ՝ մինչև համաշխարհային տարեկան շրջանառության 5%-ի չափով:

Еврокомиссия (ЕК) объявила о наложении общего штрафа в 890 миллионов евро на Google за нарушение требований Закона о цифровых рынках (Digital Markets Act, DMA).
Согласно сообщению ЕК, Google нарушила DMA, отдав предпочтение собственным услугам в результатах поиска Google Search, а также ограничив компании, которые направляли пользователей на альтернативные, часто более дешевые платформы для покупок вне Google Play.
За эти нарушения Еврокомиссия наложила на компанию штрафы в размере 460 миллионов евро и 430 миллионов евро соответственно.
Исполнительный вице-президент ЕК, ответственный за вопросы технологического суверенитета ЕС Хенна Виркюнен заявила, что решения подтверждают решимость применения DMA для защиты бизнеса и инноваций.
По ее словам, Google наносит ущерб конкурентным услугам, включая платформы для покупок, гостиниц, транспорта и спортивных результатов, поскольку не обеспечивает им такую же видимость в результатах поиска, как своим собственным услугам.
Кроме того, компания ограничила возможности разработчиков приложений предлагать пользователям более выгодные предложения вне Google Play.
В свою очередь, исполнительный вице-президент ЕК Тереза Рибера, отвечающая за вопросы конкуренции, отметила, что Google не обеспечила эффективное выполнение Закона о цифровых рынках, поэтому были приняты «решительные, но сбалансированные» меры.
По ее словам, лучшие услуги должны добиваться успеха благодаря своему качеству, а не за счет преимущества владельца поисковой системы, а европейские потребители должны иметь возможность узнавать о более выгодных предложениях, независимо от того, получает ли Google Play комиссию с них или нет.
Еврокомиссия обязала Google устранить нарушения в течение 60 дней.
Если Google не выполнит решения в установленный срок, Брюссель предупредил, что компании могут угрожать периодические штрафы до 5% от годового мирового оборота.