Եվրագոտու բանկերը խստացնում են ընկերությունների վարկավորման չափանիշները
Եվրագոտու բանկերը շարունակել են խստացնել կորպորատիվ հաճախորդների վարկավորման չափանիշները՝ նշելով աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների, այդ թվում՝ Իրանի հետ պատերազմի ֆոնին ի հայտ եկած ռիսկերի աճը, հայտնում է Bloomberg-ը:
Վարկատուները նաև հայտնել են հիփոթեքային վարկերի, սպառողական վարկերի և տնային տնտեսությունների վարկավորման այլ տեսակների պայմանների խստացման մասին:
«Տնտեսական հեռանկարների ռիսկերի գնահատումը և բանկերի՝ ռիսկի դիմելու ավելի ցածր պատրաստակամությունը շարունակում են մնալ խստացման հիմնական գործոնները, քանի որ բանկերը շարունակում են մեծ ուշադրություն դարձնել աշխարհաքաղաքական և էներգետիկ իրավիճակի հետ կապված ռիսկերին»:
Դրամավարկային քաղաքականություն մշակողները շարունակում են գնահատել Մերձավոր Արևելքում հակամարտության և դրա վերջին սրման հետևանքները: Ռազմական գործողությունների ակտիվացման ֆոնին էներգակիրների գներն աճել են, իսկ Brent տեսակի նավթի գինն ավելի քան հինգ շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ բարձրացել է մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարից:
Բանկային վարկավորումը առանցքային դեր է խաղում տնտեսական ակտիվության, հատկապես կորպորատիվ ներդրումների, խթանման գործում և նաև ծառայում է որպես վաղ ցուցիչ այն բանի, թե տոկոսադրույքների փոփոխություններն ինչպես են ազդում ընդհանուր տնտեսության վրա:

Eurozone banks have continued to tighten lending standards for corporate clients, citing the rise in risks stemming from geopolitical events, including the war with Iran, according to Bloomberg.
Lenders have also reported tightening conditions for mortgage loans, consumer loans, and other types of household financing.
“The assessment of risks to economic outlook and banks’ lower willingness to take risks continue to be the main factors behind the tightening, as banks remain focused on geopolitical and energy-related risks.”
Monetary policy makers continue to assess the implications of the conflict in the Middle East and its recent escalation. Amid the intensification of military actions, energy prices have risen, with Brent crude oil prices exceeding $90 per barrel for the first time in over five weeks.
Bank lending plays a key role in stimulating economic activity, particularly corporate investment, and also serves as an early indicator of how changes in interest rates affect the overall economy.