Եվրագոտու բանկերը խստացնում են ընկերությունների վարկավորման չափանիշները
Եվրագոտու բանկերը շարունակել են խստացնել կորպորատիվ հաճախորդների վարկավորման չափանիշները՝ նշելով աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների, այդ թվում՝ Իրանի հետ պատերազմի ֆոնին ի հայտ եկած ռիսկերի աճը, հայտնում է Bloomberg-ը:
Վարկատուները նաև հայտնել են հիփոթեքային վարկերի, սպառողական վարկերի և տնային տնտեսությունների վարկավորման այլ տեսակների պայմանների խստացման մասին:
«Տնտեսական հեռանկարների ռիսկերի գնահատումը և բանկերի՝ ռիսկի դիմելու ավելի ցածր պատրաստակամությունը շարունակում են մնալ խստացման հիմնական գործոնները, քանի որ բանկերը շարունակում են մեծ ուշադրություն դարձնել աշխարհաքաղաքական և էներգետիկ իրավիճակի հետ կապված ռիսկերին»:
Դրամավարկային քաղաքականություն մշակողները շարունակում են գնահատել Մերձավոր Արևելքում հակամարտության և դրա վերջին սրման հետևանքները: Ռազմական գործողությունների ակտիվացման ֆոնին էներգակիրների գներն աճել են, իսկ Brent տեսակի նավթի գինն ավելի քան հինգ շաբաթվա ընթացքում առաջին անգամ բարձրացել է մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարից:
Բանկային վարկավորումը առանցքային դեր է խաղում տնտեսական ակտիվության, հատկապես կորպորատիվ ներդրումների, խթանման գործում և նաև ծառայում է որպես վաղ ցուցիչ այն բանի, թե տոկոսադրույքների փոփոխություններն ինչպես են ազդում ընդհանուր տնտեսության վրա:

Банки еврозоны ужесточают стандарты кредитования для компаний
Банки еврозоны продолжают ужесточать стандарты кредитования для корпоративных клиентов, указывая на рост рисков, возникших на фоне геополитических событий, включая войну с Ираном, сообщает Bloomberg.
Кредиторы также сообщили о ужесточении условий по ипотечным кредитам, потребительским кредитам и другим видам кредитования для домохозяйств.
«Оценка рисков экономических перспектив и более низкая готовность банков к риску продолжают оставаться основными факторами ужесточения, поскольку банки продолжают уделять большое внимание рискам, связанным с геополитической и энергетической ситуацией».
Разработчики денежно-кредитной политики продолжают оценивать последствия конфликта на Ближнем Востоке и его недавней эскалации. На фоне активизации военных действий цены на энергоресурсы выросли, а цена на нефть марки Brent впервые за более чем пять недель превысила 90 долларов за баррель.
Банковское кредитование играет ключевую роль в стимулировании экономической активности, особенно корпоративных инвестиций, и также служит ранним индикатором того, как изменения процентных ставок влияют на экономику в целом.