«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի աշխատակիցները բողոքի ակցիա են իրականացրել՝ պահանջելով վերականգնել գործարանի աշխատանքը, որը, նրանց խոսքով, արդեն շուրջ մեկ շաբաթ է դադարեցված է։
Գործարանի սեփականատերը ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն է, որը ներկայում կալանքի տակ է։ Աշխատակիցների պնդմամբ՝ գործարանը, ինչպես նաև նրան պատկանող մի շարք այլ ընկերություններ, իրավապահների կողմից կապարակնքվել են, ինչի հետևանքով արտադրական գործընթացը կանգ է առել։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը ծանր սոցիալական հետևանքներ է առաջացրել աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների համար։
«Գործարանը պետք է վերաբացվի։ Մարդիկ վարկային պարտավորություններ ունեն, ընտանիքներ են պահում։ Արդեն մեկ շաբաթ է՝ չենք աշխատում, և դեռևս պարզ չէ, թե որքան կշարունակվի այս վիճակը։ Մեր խնդրանքն է՝ լսել մարդկանց ձայնը և հաշվի առնել նրանց խնդիրները»,– ասել է նա։
Մեկ այլ աշխատակից նույնպես ընդգծել է, որ գործարանի փակ լինելու պատճառով բազմաթիվ մարդիկ կանգնել են ֆինանսական դժվարությունների առաջ։
«Մենք վարկեր և այլ պարտավորություններ ունենք։ Եթե այս իրավիճակը շարունակվի, չենք պատկերացնում, թե ինչպես ենք կատարելու վճարումները։ Պետք է հնարավորինս արագ լուծում գտնվի, որպեսզի կարողանանք վերադառնալ մեր աշխատանքին»,– նշել է նա։
Աշխատակիցը նաև հավելել է, որ գործարանում աշխատում է արդեն ութ տարի և այդ ընթացքում երբևէ աշխատավարձի ուշացման կամ աշխատանքային խնդիրների չի բախվել՝ շնորհակալություն հայտնելով ղեկավարությանը ստեղծված աշխատատեղերի համար։

Работники «Ереван Арарат» провели акцию протеста, требуя восстановления работы завода, который, по их словам, уже около недели не функционирует.
Собственником завода является председатель БHK Гагик Царукян, который в настоящее время находится под арестом. По словам работников, завод, а также ряд других компаний, принадлежащих ему, были конфискованы правоохранительными органами, что привело к остановке производственного процесса.
Один из участников акции отметил, что сложившаяся ситуация привела к тяжелым социальным последствиям для работников и их семей.
«Завод должен быть открыт. Люди имеют кредитные обязательства, содержат семьи. Мы уже неделю не работаем, и пока неясно, сколько это продлится. Наша просьба — услышать голос людей и учесть их проблемы», — сказал он.
Другой работник также подчеркнул, что из-за закрытия завода многие люди столкнулись с финансовыми трудностями.
«У нас есть кредиты и другие обязательства. Если эта ситуация продолжится, мы не представляем, как будем выполнять платежи. Необходимо как можно скорее найти решение, чтобы мы могли вернуться к своей работе», — отметил он.
Работник также добавил, что он работает на заводе уже восемь лет и за это время никогда не сталкивался с задержками зарплаты или рабочими проблемами, поблагодарив руководство за созданные рабочие места.