Երկու Ծառուկյանի ընկերությունները պաշտոնապես բռնագրավվել են կառավարության կողմից
Հայաստանի կառավարությունը պաշտոնապես բռնագրավել է Գագիկ Ծառուկյանի մի քանի տասնյակ ընկերություններից երկուսը, որոնք փաստացի փակվել էին անցյալ շաբաթ ընդդիմության առաջնորդի ձերբակալությունից հետո, ինչպես խոստացել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այդ ընկերություններից մեկը Հայաստանի largest cement plant-ն է, որը գտնվում է հարավային Արարատ քաղաքում: Փաշինյանը ասել է, որ իր կառավարությունը կազգայինացնի գործարանը, երբ նա քարոզարշավ էր անցկացնում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում, որտեղ Ծառուկյանի «Ծաղկաձոր Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) գլխավոր ընդդիմադիր ուժերից մեկն էր:
Պաշտոնական դատախազությունը հինգշաբթի օրը հայտարարեց, որ Երեւանի դատարանը համաձայնել է գործարանը տեղադրել կառավարության «կառավարման և պահպանման» տակ, մինչդեռ դատախազների պահանջը՝ բռնագրավել Ծառուկյանի ակտիվները, որոնք արժեն hundreds of millions of dollars, դեռ սպասում է դատական վճռի:
Փաշինյանը վստահ է, որ դատարանը թույլ կտա ակտիվների բռնագրավումը: Նա ասել է, որ «Արարատ Սեմենտը շատ շուտով պետական սեփականություն կլինի»:
Ծառուկյանի փաստաբաններից մեկը, Երեմ Սարգսյանը, նշել է, որ դատարանը նույնիսկ չի ծանուցել իրեն և իր գործընկերներին այդ որոշման մասին, ինչը, նրա խոսքով, ապացուցում է, որ այն գործել է կառավարության հրամանով:
Մինչդեռ Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Factor.am-ին ասել է, որ քաղաքային վարչությունը վերցրել է «Մուլտի Ուելնես» կենտրոնը, որը Ծառուկյանի մեծ մարզասրահն է, որը գտնվում է քաղաքի կենտրոնում:
Ազգային անվտանգության մարմինները փնտրել և փակել են Արարատ Սեմենտի, «Մուլտի Ուելնես»-ի և Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» կոնգլոմերատի այլ ընկերությունների գրասենյակները, երբ նրանք ձերբակալել են ԲՀԿ առաջնորդին:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն, որը կենտրոնական դեր է խաղում քրեական գործընթացներում, չի տվել պարզ պատճառներ փակման համար:

Две компании Царукяна официально конфискованы правительством
Армянское правительство официально конфисковало две из нескольких десятков компаний, принадлежащих Гагику Царукяну, которые фактически были закрыты на прошлой неделе после ареста лидера оппозиции, как обещал премьер-министр Никол Пашинян:
Одна из них — крупнейший цементный завод Армении, расположенный в южном городе Арарат. Пашинян заявил, что его правительство национализирует завод, когда он вел свою предвыборную кампанию на парламентских выборах 7 июня, на которых партия Царукяна «Процветающая Армения» (БГК) была одним из основных оппозиционных участников:
Офис Генерального прокурора объявил в четверг, что суд в Ереване согласился передать завод под «управление и обслуживание» правительства в ожидании решения прокуроров о конфискации активов Царукяна на сотни миллионов долларов. Офис ранее утверждал, что завод был незаконно приватизирован в 2002 году:
Пашинян, казалось, был уверен, что суд разрешит конфискацию активов, когда он сказал на прошлой неделе: «Араратский цемент скоро станет государственным».
Один из адвокатов Царукяна, Ерем Саргсян, отметил, что суд даже не потрудился уведомить его и его коллег о запрете. Он сказал, что это лишь подтверждает, что суд действовал по приказу правительства:
Тем временем мэр Еревана Тигран Авинян сообщил Factor.am, что муниципальная администрация взяла на себя «Мульти Уэлнес», большой фитнес-центр Царукяна, расположенный в центре города:
Правоохранительные органы обыскали и закрыли офисы «Араратского цемента», «Мульти Уэлнес» и десятков других компаний, входящих в конгломерат Царукяна «Мульти Групп», когда они арестовали лидера БГК 6 июля. Только цементный завод с тех пор был разрешен возобновить свою деятельность:
Следственный комитет Армении, который играет центральную роль в уголовных процессах, не дал ясных причин для закрытия в письменных комментариях, отправленных в четверг в армянскую службу RFE/RL. Также не было сказано, когда эти компании смогут возобновить свою работу:
Царукян был арестован по обвинениям в мошенничестве, которые не связаны с их деятельностью. Его представители, а также другие критики правительства, считают заявления Пашиняна дальнейшим доказательством того, что послевыборный репрессии имеют политическую мотивацию: