«Հայկական երկաթուղու» կառավարման հետ կապված հնարավոր չէ վերանայել մոտեցումը, բայց մյուս կողմից՝ այն, ինչ մենք հայտարարել ենք, դա էլ չենք պատրաստվում վերանայել։
Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայկական երկաթուղու» կառավարման հետ կապված զարգացումների վերաբերյալ հարցին։
«Մենք սկսել ենք գործընթացները, որոնք միտված են Գյումրի-Ախուրիկ հատվածի և Երասխի հատվածում երկաթուղու վերականգնմանը, և մենք անելու ենք այդ աշխատանքները։ Ինչ վերաբերում է մնացած հատվածին, մենք աշխատանքային քննարկումները շարունակելու ենք, այդ թվում՝ Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ, և մեր դիրքորոշումները չեն փոխվել և չեն փոխվելու օբյեկտիվ պատճառներով, որովհետև մենք չենք կարող ուղղակի դիտորդի նման հետևել, թե ոնց կարող են, այդ թվում՝ մեր գործողությունների չձեռնարկելու պատճառով, միջազգային երկաթգծերը գալ, մտնել Հայաստան և, Հայաստան մտնելով՝ էլի շրջանցել Հայաստանը։ Չի կարող այդպիսի բան լինել»,- նշեց նա։
Արդյոք Հայաստանը կվերցնի՞ կառավարումը՝ վերանորոգելու համար, վարչապետն ասաց. «Եկեք արձանագրենք, որ դա մեր երկաթուղին է։ Դա Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է, և մենք մեր սեփականությունը պետք է կառավարենք։ Մանրամասները չեմ կարող ասել, որովհետև, այդ թվում՝ իրավական կոնսուլտացիաների և աշխատանքային քննարկումների արդյունքում, պետք է այդ հարցերը լուծենք։ Բայց մի բան կարող եմ ասել, որ բոլոր գործընթացներում ՀԿԵ-ն ներգրավված է, իրենք տեղյակ են գործընթացներից, թե ինչ է տեղի ունենում։
Ես կարող եմ վճռականորեն ասել մի բան, որ երկաթուղիները Հայաստանի սեփականությունն են և պետք է ծառայեն Հայաստանի Հանրապետության շահերին։ Ուրիշ կերպ չի կարող լինել։ Բացառված է այլ տարբերակ։ Մենք բոլորս կարող ենք ելնել այս ելակետից, չենք կարող ասել, մեր երկաթուղին է, բայց ոչինչ, թող էդպես էլ փակուղում մնան»։

Невозможно пересмотреть подход к управлению «Армянскими железными дорогами», но с другой стороны, то, что мы объявили, мы тоже не собираемся пересматривать.
Об этом на пресс-конференции после заседания правительства сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о развитии управления «Армянскими железными дорогами».
«Мы начали процессы, направленные на восстановление железной дороги в участках Гюмри-Ахурик и Ерасх, и мы будем выполнять эти работы. Что касается остальных участков, мы будем продолжать рабочие обсуждения, в том числе с нашими российскими партнерами, и наши позиции не изменились и не изменятся по объективным причинам, потому что мы не можем просто наблюдать, как международные железные дороги могут приходить, входить в Армению и, входя в Армению, обходить Армению. Такого не может быть», - отметил он.
Возьмет ли Армения управление для восстановления, премьер-министр ответил: «Давайте зафиксируем, что это наша железная дорога. Это собственность Республики Армения, и мы должны управлять нашей собственностью. Я не могу сказать детали, потому что, в том числе, в результате юридических консультаций и рабочих обсуждений, эти вопросы должны быть решены. Но могу сказать одно, что во всех процессах ХКЕ участвует, они в курсе происходящего.
Я могу решительно сказать одно, что железные дороги являются собственностью Армении и должны служить интересам Республики Армения. Иначе быть не может. Исключен другой вариант. Мы все можем исходить из этой исходной точки, не можем сказать, что это наша железная дорога, но ничего, пусть так и остаются в тупике».