Երևանի խցանումները Հայաստանի տնտեսության վրա տարեկան արժենում են մոտ 200-300 միլիոն դոլար։ Այս մասին հայտարարել է Մանթաշյանց գործարարների ակումբի համահիմնադիր և նախագահ Վահրամ Միրաքյանը:
Նրա խոսքով, շատ երկրների և քաղաքների համար խցանումների տնտեսական վնասը գնահատվում է ՀՆԱ-ի մոտ 1–2%-ի սահմաններում։ Որոշ դեպքերում տրանսպորտի վատ կազմակերպումը կարող է հասցնել մինչև ՀՆԱ-ի 4-5 տոկոսի չափով տնտեսական վնաս:
Երևանի մշտական բնակչությունը 2025 թվականի սկզբին եղել է մոտ 1.148 մլն մարդ, իսկ Հայաստանի միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 303,140 դրամ:
Վահրամ Միրաքյանը նշել է, որ խցանումների պատճառով կորցրած ժամանակը, ավելորդ վառելիքի ծախսերը և մեքենաների մաշվածությունը տարեկան մոտ 59 մլրդ դրամի վնաս են պատճառում տնտեսությանը, իսկ ծանր սցենարի դեպքում՝ մինչև 110 մլրդ դրամ:
Այսպիսով, խցանումների դեմ պայքարը պետք է դիտարկել որպես երկրի արտադրողականության, մրցունակության և տնտեսական աճի հարց:

Traffic jams in Yerevan cost the Armenian economy about $200-300 million annually
Traffic jams in Yerevan cost the Armenian economy about $200-300 million annually. This was stated by Vahram Mirakyan, co-founder and president of the Mantashyan Business Association:
According to him, for many countries and cities, the economic damage from traffic jams is estimated at about 1-2% of GDP. In some cases, poor transport organization can lead to economic losses of up to 4-5% of GDP:
The permanent population of Yerevan at the beginning of 2025 was about 1.148 million people, and the average monthly salary in Armenia was 303,140 drams:
Vahram Mirakyan noted that the loss of time due to traffic jams, additional fuel costs, and vehicle wear and tear cause an annual economic loss of about 59 billion drams, and in a severe scenario, up to 110 billion drams:
Therefore, combating traffic jams should be viewed as an issue of the country's productivity, competitiveness, and economic growth: