Երևանի խցանումները Հայաստանի տնտեսության վրա տարեկան արժենում են մոտ 200-300 միլիոն դոլար։ Այս մասին հայտարարել է Մանթաշյանց գործարարների ակումբի համահիմնադիր և նախագահ Վահրամ Միրաքյանը:
Նրա խոսքով, շատ երկրների և քաղաքների համար խցանումների տնտեսական վնասը գնահատվում է ՀՆԱ-ի մոտ 1–2%-ի սահմաններում։ Որոշ դեպքերում տրանսպորտի վատ կազմակերպումը կարող է հասցնել մինչև ՀՆԱ-ի 4-5 տոկոսի չափով տնտեսական վնաս:
Երևանի մշտական բնակչությունը 2025 թվականի սկզբին եղել է մոտ 1.148 մլն մարդ, իսկ Հայաստանի միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 303,140 դրամ:
Վահրամ Միրաքյանը նշել է, որ խցանումների պատճառով կորցրած ժամանակը, ավելորդ վառելիքի ծախսերը և մեքենաների մաշվածությունը տարեկան մոտ 59 մլրդ դրամի վնաս են պատճառում տնտեսությանը, իսկ ծանր սցենարի դեպքում՝ մինչև 110 մլրդ դրամ:
Այսպիսով, խցանումների դեմ պայքարը պետք է դիտարկել որպես երկրի արտադրողականության, մրցունակության և տնտեսական աճի հարց:

Пробки в Ереване обходятся экономике Армении в 200-300 миллионов долларов в год. Об этом заявил Вахрам Миракян, соучредитель и президент Ассоциации предпринимателей Манташянц:
По его словам, для многих стран и городов экономический ущерб от пробок оценивается в пределах 1-2% от ВВП. В некоторых случаях плохая организация транспорта может привести к экономическому ущербу до 4-5% от ВВП:
Постоянное население Еревана на начало 2025 года составило около 1.148 миллиона человек, а средняя месячная зарплата в Армении составила 303,140 драмов:
Вахрам Миракян отметил, что из-за пробок потеря времени, дополнительные расходы на топливо и износ автомобилей наносят экономике ущерб около 59 миллиардов драмов в год, а в тяжелом сценарии — до 110 миллиардов драмов:
Таким образом, борьбу с пробками следует рассматривать как вопрос производительности, конкурентоспособности и экономического роста страны: